Zagreb, 26.11.2024. - Na saborskom Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku saslušana je kandidatkinja za novu ministricu zdravstva  Irena Hrstić koju je Odboru predstavio predsjednik Vlade Andrej Plenković, nakon čega su joj zastupnici postavljati pitanja.Na fotografiji Andrej Plenković, Irena Hrstić.foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Andrej Plenković i Irena Hrstić

Hina
26.11.2024., 19:53
ODBOR ZA ZDRAVSTVO: U PRVOM PLANU OKRŠAJ PREMIJERA I OPORBE

Premijer Plenković: Nećete mi ništa zalijepiti da tražite još tisuću godina

Rasprava o kandidatkinji za ministricu pala je u drugi plan * Napade su predvodili zastupnici Možemo

Na saslušanju kandidatkinje za ministricu zdravstva Irene Hrstić na sjednici saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku u utorak, ona je bila sasvim u drugom planu. U prvom je bila vrlo dinamična konfrontacija premijera Andreja Plenkovića i zastupnika Možemo.

SDP je uvjerljivo najjača oporbena stranka u Saboru, ali socijaldemokrati kao da više nisu zainteresirani za slučaj uhićenog Vilija Beroša, kojeg bi Irena Hrstić trebala idućeg tjedna zamijeniti, i na sjednici u utorak su samo statirali. Iz Kluba SDP-a, koji ima 37 članova, za riječ se malo javljao tek Mišo Krstičević, koji je uglavnom apelirao na sve da se vrate meritumu, na zdravstveni sustav.

Stanje u zdravstvu

Šestero zastupnika Možemo, od kojih je jedino Ivana Kekin u Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku, i to njegova predsjednica, međutim, vodilo je s Plenkovićem oštru političku raspravu, a iz opozicije su im pritom asistirali Nikola Grmoja i Zvonimir Troskot iz Mosta.

Tijek sjednice odredila je Ivana Kekin, koja je, nakon što nitko drugi od prisutnih nije to htio, prije premijerova uvodnog izlaganja zatražila stanku kako bi kritizirala upravljanje zdravstvom u mandatu Plenkovićeve vlade.

“U vaša dva mandata legalizirano je nekoliko modela izvlačenja novca iz javnog u privatno zdravstvo. Svaki put kada ste došli u Sabor, pitala sam vas o tome, nedavno kako je moguće da Draganu Schwartzu, bivšem državnom tajniku bivšeg ministra Dragana Primorca, plaćamo samo ove godine 22 milijuna eura za postupke na aparatu koji košta deset milijuna eura. Pitala sam vas i kako je moguće da na čelo bolnica postavljate ljude koji istovremeno posjeduju dvije-tri privatne klinike i koji bi morali smanjivati liste čekanja, a upravo im one pune džepove ako rastu. Vaši su rezultati da hrvatski građani umiru tri godine ranije od prosjeka EU-a i da je od nas po stopi smrtnosti od raka gora samo Mađarska. Premijeru, hrvatski građani umiru gotovo 50 posto češće od sprječivih uzroka smrti", nabrajala je Ivana Kekin, koju su HDZ-ovci neprestano optuživali da se koristi pozicijom predsjednice Odbora za vlastitu predizbornu kampanju, jer je kandidatkinja za predsjednicu Republike.

Zagreb, 26.11.2024. - Na saborskom Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku saslušana je kandidatkinja za novu ministricu zdravstva  Irena Hrstić koju je Odboru predstavio predsjednik Vlade Andrej Plenković, nakon čega su joj zastupnici postavljati pitanja.Na fotografiji Ivana Kekin.foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Ivana Kekin

Hina

Njezin je istup potaknuo još nekoliko oporbenjaka da uzmu riječ i napadnu premijera, pozovu ga na ostavku, pa je on, kada je bio na redu, prvih petnaestak minuta isključivo polemizirao s njima. Na Irenu Hrstić se tek potom osvrnuo. Ponajviše je Plenković, nakon što je ponovio žaljenje zbog Beroševa uhićenja, govorio o predsjedniku Zoranu Milanoviću.

DIFAMIRANJE U EUROPSKOM PARLAMENTU

Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu rijetko se bave temama vezanim uz domaću politiku, pa je predsjednika Vlade vjerojatno iznenadilo što to ovih dana čini Gordan Bosanac iz Možemo. “Važno je da hrvatska javnost zna da kolega gospođe Kekin, Bosanac, već u Europskom paralamentu pokreće inicijative protiv hrvatske Vlade tražeći potpise za pismo kojim bi, zamislite, zaštitio europsku javnu tužiteljicu”, upozorio je Plenković. Nešto poslije je ustvrdio i da Bosanac “difamira Hrvatsku”. “Moram reći da u Europskom parlamentu postoji vrlo značajan interes za difamiranje Hrvatske”, našalio se Bosanac kada smo ga zamolili za komentar premijerovih optužbi. Vrlo je zadovoljan, kaže, kako se odvija prikupljanje potpisa. “Pismom Europskoj komisiji tražim dvije stvari, odgovor o koracima koji će biti poduzeti da bi se rezolucija o EPPO-u ispravno prenijela u hrvatsko zakonodavstvo, a druga je apel da se zaštiti europsku tužiteljicu zbog ovog što vidimo, da ljudi dobivaju prijetnje, da je predmet Beroš nasilu iščupan iz ruku EPPO-a”, rekao je Bosanac.

“Vi ste floskulaši, pamfletaši koji drže stranu Milanoviću, a Hrvatsku stavljaju na krivu stranu povijesti. Ponašate se kao njegove pudlice", kazao je premijer, koji je opet Milanovića nazvao kršiteljem Ustava i ponovio sve što mu inače prigovara, od toga da je ustavne suce okarakterizirao kao stajske muhe i istrošene kuhinjske ormariće do zatočenja načelnika Glavnog stožera Tihomira Kundida na Pantovčaku i otezanja s imenovanjem Danijela Markića za ravnatelja SOA-e. O "recitaciji gospođe Kekin" kazao je da se od ukupne količine proračunskog novaca za zdravstvo samo manje od dva posto izdvaja za privatne ustanove, što je 2023. bilo 90 milijuna, a 2024. godine 114 milijuna eura.

Samouvjereno

U žustroj raspravi koja je slijedila bilo je zaista svega. Ivana Kekin je tako pustila na mobitelu poznatu snimku telefonskog razgovora u kojem Beroš liječnici Dijani Zadravec pojašnjava da je "vrh stranke" odlučio o nekim kadrovskim rješenjima. Plenković je rekao da nije čuo za tu snimku i da zastupnica Možemo "izvodi skečeve". Za pamćenje je bila i razmjena premijera i Grmoja, kojeg HDZ-ovci uobičajeno prokazuju kao stvaratelja afera jer je u jednoj objavljenoj poruci novinari Marinu Vlahoviću napisao da će nešto "preusmjeriti na Plenkija".

“SAMO SU TRI MINISTRA PALA ZBOG KORUPCIJE”

Iz oporbe su stizale Plenkoviću tvrdnje da je zbog korupcije ostao bez 30 članova Vlade. “Na vlasti smo devetu godinu i više je puta došlo do osvježavanja ministarske postave, što je normalno u demokracijama. Floskule provincijskog tipa mogu proći samo na kavama dokonih oporbenih zastupnika i nisu impresivne, lažne su. Što se tiče ministara koji otišli zbog eventualnih optužbi za korupciju počinjenu u vrijeme dok su obnašali dužnost, takvih je samo doslovno troje, Beroš, Horvat”, rekao je premijer i tu ga je Sandra Benčić iz Možemo prekinula primjedbom da ni troje nije malo. Stoga Plenković nije izrekao ime i prezime tog trećeg ministra, ali za pretpostaviti je da je mislio na Gabrijelu Žalac. “Svi ostali su ili smijenjeni u širim rekonstrukcijama Vlade, ili prilikom prelazaka iz jedne u drugu Vladu, ili su bili u problemu koji nije imao veze s vremenom kada su bili u Vladi”, istaknuo je Plenković.

“Vi ste glava koruptivne hobotnice i svu svoju energiju usmjerit ću da odrežem glavu toj hobotnici. Usmjerit ću je na Plenkija", odriješit je bio Grmoja, ali, ni predsjednik Vlade nije mu ostao dužan, dobacio mu je da će on sa svojima svu energiju usmjeriti na njega i "kao da će vas vlak zgaziti". Najdojmljivije je od Plenkovića možda ipak došlo u izjavama kada je napustio sjednicu Odbora.

“Cijela aktivnost oporbe usmjerena je da se meni nešto zalijepi, ali mogu tražiti još tisuću godina, neće mi zalijepiti ništa", odvažan je bio premijer.

Kada je riječ o kandidatkinji za ministricu Ireni Hrstić, ona je prilično autoritativno nastupila na sjednici Odbora i Plenković je sigurno bio zadovoljan kako je samouvjereno i borbeno odgovarala opozicijskim zastupnicima. Novinarima je, pak, kazala kako im apsolutno može garantirati da neće primati mito.

“Mogu garantirati jer, ako nemam tumor frontalne regije u mozgu, ne bi mi to palo na pamet", odlučna je bila Irena Hrstić, o kojoj će se u Saboru glasovati 6. prosinca, jednako kao i o opozivu premijera, o čemu će zastupnici raspravljati u utorak.