Zagreb, 15.11.2024 - Bivši ministar financija Vili Beorš, Saša Pozder privedeni su istražnom sucu na Županijskom sudu u Zagrebu. Na slici Vili Beroš.foto HINA/ Damir SENČAR/ ds
HINA
25.11.2024., 17:59
BIVŠI MINISTAR IZIŠAO IZ PRITVORA

Beroš na slobodi: Nisam ljutit ni na koga, a dokazat ću nevinost

Oslobođen je nakon što je ispitan posljednji od sedam svjedoka na koje je, prema mišljenju tužiteljstva, Beroš mogao utjecati

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, osumnjičen u aferi mikroskopi, zbog nabave precijenjene medicinske opreme, u ponedjeljak nešto prije 18 sati izišao je iz istražnog zatvora jer je Uskok ispitao sve svjedoke zbog kojih je Beroš pritvoren.

Ispitani svjedoci

Okupljenim novinarima kazao je da je nevin i da će to dokazati na sudu. "Ni na koga nisam ljutit, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao. To je moja poruka", kazao je Beroš. Bivši ministar oslobođen je nakon što je u Uskoku ranije u ponedjeljak ispitan posljednji od sedam svjedoka na koje je bivši ministar, prema mišljenju tužiteljstva, mogao utjecati tijekom istrage za korupciju.

Nakon što je Uskok u petak objavio da su uhitili Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba. Za razliku od Uskoka, koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač ni dva njegova sina, koja su se u međuvremenu predala, EPPO Beroša tereti za primanje mita.

Uskok, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, a Rotim je pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu. Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, a prema sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano je uvećana za gotovo 620.000 eura.

EPPO je u četvrtak izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, a europska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela je da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, "dodatno pogoršao situaciju".

Pravo "6+6"

Beroš je u petak uputio Vladi zahtjev za ostvarivanjem prava "6+6", prema kojem će idućih pola godine primati punu plaću, a preostalih šest mjeseci pola plaće, potvrđeno je Hini iz Vlade RH. Nakon što ga je premijer Andrej Plenković na dan uhićenja razriješio ministarske dužnosti, Beroš je mogao odlučiti hoće li se vratiti na posao koji je obavljao prije dolaska u Ministarstvo zdravstva, a radio je u KBC-u "Sestre milosrdnice", ili će uzeti povlasticu "6+6". Zahtjev Vladi uputio je i nakon što je Saboru poslao zahtjeve za aktivacijom, ali i istodobnim zamrzavanjem saborskog mandata, pa će za šest mjeseci moći u saborske klupe na dužnost zastupnika.

Da je Beroš, kojim slučajem, zahtjev za odobrenje korištenja povlastice “6+6” morao podnijeti Saboru, a ne Vladi, njegovi kolege iz HDZ-a, koji čine većinu u Odboru za izbor i imenovanja, odbili bi ga. Može se to zaključiti na temelju, sukladno sa Zakonom o obvezama i pravima državnih dužnosnika, odluka ovog saborskog tijela kada su prije nekoliko mjeseci pravo da pola godine primaju cijelu i još toliko vremena 50 posto plaće htjele ostvariti dvije bivše zastupnice, Natalija Martinčević i Karolina Vidović Krišto. Obje su dobile odbijenicu. Donedavni ministar zdravstva nakon uhićenja, zbog nepoznatog razloga, nije želio aktivirati svoj zastupnički mandat, tako da će do daljnjeg u Saboru i na državnoj plaći, koja je sada oko četiri tisuće eura, ostati njegova zamjenica Danijela Blažanović. 

STRANKA MOŽEMO TRAŽI IZMJENU ZAKONA

Predsjednička kandidatkinja stranke Možemo Ivana Kekin poručila je u ponedjeljak da bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je uhićen na dužnosti, ne bi trebao imati pravo na isplatu pune plaće u idućih šest mjeseci, a zatim šest mjeseci na isplatu pola ministarske plaće. “Je li normalno da ljudi koji su u istražnom zatvoru jer su se udružili s podzemljem u krađi javnog novca dobivaju još dodatno 40 tisuća eura javnog novca?” upitala je Kekin na konferenciji za novinare. Istaknula je da je stranka Možemo uputila u saborsku proceduru Prijedlog izmjena Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika kojima bi se onemogućilo ministru uhićenom na dužnosti pravo na “6+6”, odnosno da se proširi krug kaznenih djela zbog kojih dužnosnik ne bi mogao ostvariti pravo na tu naknadu. Ako bude oslobođen, naknada bi se dužnosniku mogla isplatiti retroaktivno, dodala je