Kampanja za osiguranje legalnog i dostupnog pobačaja u cijelom EU-u
Europska inicijativa “My Voice My Choice” pokrenula je digitalnu akciju za dostupnost pobačaja čiji je cilj prikupljanje potpisa za osiguranje legalnog, besplatnog i dostupnog pobačaja u cijeloj Europskoj uniji.
Akciju je podržala Mirela Čavajda, koja je prije dvije godine postala simbol borbe za reproduktivna prava u Hrvatskoj te je pokazala sve nefunkcionalnosti zdravstvenog sustava. Čavajdi je, usprkos tome što je imala zakonsko pravo na prekid trudnoće iz medicinskih razloga, uskraćena potrebna skrb u Zagrebu u svibnju 2022. godine. Spas za svoj život pronašla je u susjednoj Sloveniji.
Izabela Sajbor, Marta Sowinska, Savita Halappanavar i Valentina Miluzzo - četiri su žene koje su zbog zabrane ili nedostupnosti pobačaja u Poljskoj, Irskoj i Italiji - umrle od komplikacija. Za ovu su kampanju odabrane priče njih četiri, iako je za pripremu kampanje platforma Grof Darkula proučila čak 30 slučajeva žena koje su umrle zbog zakonske zabrane pobačaja ili priziva savjesti u zemljama Europske unije.
Na tome da ni jedna žena više ne bude dovedena u smrtnu opasnost u ovome trenutku radi 2200 digitalnih volonterki i volontera, navode organizatori kampanje. Svi oni rade na tome da prikupe najveći mogući broj potpisa za dostupan, besplatan i legalan pobačaj te smanje brojku od 150.000 potpisa, koliko je do milijuna potrebno da bi europska inicijativa My Voice My Choice mogla predati prijedlog legislative Europskoj komisiji za osiguranje legalnog, besplatnog i dostupnog pobačaja u cijeloj Europskoj uniji. Ovo je najveća akcija za reproduktivna i ljudska prava u povijesti Hrvatske, ističu. “Nakon što prikupimo milijun potpisa, predajemo prijedlog legislative Europskoj komisiji kako bi se stvorio financijski mehanizam za osiguranje dostupnog i besplatnog pobačaja na tlu Europske unije. To znači da bi žene koje dolaze iz zemalja gdje je pobačaj nedostupan, pobačaj mogu napraviti u zemljama u kojima je dostupan, a troškove medicinskog zahvata pokriva Europska unija”, objasnila je na konferenciji za novinare ishode kampanje Lana Bobić, koordinatorica inicijative My Voice My Choice u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je pobačaj legalan, ali zbog priziva savjesti i cijene pobačaja često nedostupan. Prema posljednjim podacima, više od 60 posto hrvatskih liječnika ima priziv savjesti, a u nekim bolnicama ne izvodi ga nitko.
“Šest od deset neplaniranih trudnoća završava induciranim pobačajem, a 45 posto tih pobačaja ne radi se u sigurnim uvjetima, što dovodi globalno do gotovo 40.000 smrti žena godišnje”, istaknula je ginekologinja Jasenka Grujić te dodala da je u svojoj karijeri mnogo puta svjedočila ishodima pobačaja izvedenog u nesigurnim uvjetima.