Većina je na minimalnih 76 saborskih zastupnika, HDZ tvrdi da opoziv neće proći
Branko Bačić: Jasno ćemo dati sve argumente o pitanju odgovornosti Vlade
SDP je u petak u saborsku proceduru poslao prijedlog za izglasavanje nepovjerenja premijeru Andreju Plenkoviću i on je odmah uvršen u dnevni red aktualne sjednice. Sljedećeg tjedna zastupnici neće zasjedati, ali Vlada će, jer joj je zakonski rok osam dana, morati odgovoriti na SDP-ovu inicijativu. Prvo iduće glasovanje u Saboru je 6. prosinca, pa je moguće da će tada biti i izjašnjavanje o opozivu predsjednika Vlade. Sabor će, naime, od 25. do 29. studenoga napraviti stanku, nakon čega će zasjedati do 13. prosinca, kada će završiti rad za ovu godinu.
Potpora proračunu
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković već je bio najavio da će se 6. prosinca glasovati o državnom proračunu za 2025., a u petak je rekao da će se istog dana potvrditi Irenu Hrstić kao ministricu zdravstva. Također je najavio da će se prije saborske stanke raspravljati o SDP-ovu zahtjevu za postupak opoziva premijera i naglasio kako je siguran da će taj prijedlog biti odbijen.
Za smjenu premijera Plenkovića oporba mora skupiti najmanje 76 glasova, a zadaća je HDZ-a osigurati podršku toliko zastupnika za državni proračun i novog člana Vlade. Nakon što je stranka DOMiNO objavila da se neće pridružiti vladajućoj koaliciji, ona je spala na upravo 76 zastupnika, a od petka je poznato da među njima ipak neće biti Vili Beroš, koji je odustao od dolaska u Sabor. Dakle, Plenkovićeva vlada neće ovisiti o njemu, a HDZ-ovi dužnosnici optimistično govore da je većina neupitna, da će sa 76 zastupnika uspjeti iznijeti sva predstojeća glasovanja.
“Vladajuća većina u Hrvatskom saboru je stabilna, jasno ćemo dati sve argumente o pitanju odgovornosti Vlade", izjavio je u petak ministar Branko Bačić.
Neće, naravno, HDZ odbiti ni glasove oporbenih zastupnika koji smatraju da je predloženi državni proračun odličan, a da je Irena Hrstić pravo rješenje za zamjenu za uhićenog Vilija Beroša. Međutim, svaki zastupnik opozicije koji bi u ta dva slučaja eventualno glasovao zajedno s HDZ-om i Domovinskim pokretom ne bi nakon toga mogao tvrditi da nije dio parlamentarne većine.
Kada je riječ o dokumentu koji je predao SDP, u njemu se Plenkovića označava kao čovjeka koji "rastače institucionalni okvir Republike Hrvatske, pretvarajući ga u HDZ-ovu stranačku državu, u kojoj institucije više nisu u službi građana, već u službi političkih interesa HDZ-a" odnosno samog premijera, koji "štiti političku korupciju i otvara prostor za njeno jačanje". "U takvim okolnostima, više nego opravdano, dolazi se do ozbiljne sumnje kako su mafijaški elementi u gotovo svim strukturama stranačke države uz sponzorstvo premijer Plenkovića, koji bi zajedno sa svojom Vladom morao podnijeti ostavku", navodi se u prijedlogu koji je potpisao 31 SDP-ov zastupnik.
“Horvat, Žalac, Kujundžić, Paladina, mogu tako nabrajati 30 imena i doći do zadnjeg, najsramnijeg, a to je Vili Beroš, ministar zdravstva koji se koristio ljudskom boli i patnjom da svojim mafijaškim prijateljima napuni džepove. Postavlja se pitanje tko je za to odgovoran, tko je birao ovih 30 ministara, sve ih je birao jedan čovjek - Andrej Plenković. Možeš se u životu zeznuti jednom, dva puta, tri puta je previše, ali, brate mili, 30 puta da se zezneš i 30 puta da izabereš krivo... Upravo zbog toga SDP ne vjeruje Plenkoviću da će ovi ministri ili ministri koje će predložiti biti pošteni, čestiti, štititi javni interes te tražimo iskazivanje nepovjerenja Andreju Plenkoviću. Slažem se s HDZ-om da svaki kriminal u Hrvatskoj ima ime i prezime, ime i prezime mu je Andrej Plenković, ili AP. On je izravan krivac za 30 ministara, za korupciju, za loš standard građana, zapravo za sve", ustvrdio je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić predstavljajući inicijativu svoje stranke. Dodao je kako ga posebno zanima kako će se ponašati zastupnici Domovinskog pokreta i HSLS-a.
Hajka
“Većina je pala na 76 i ovo je jedan dobar test za nju. Svatko tko će glasati za ostanak Andreja Plenkovića imat će ime i prezime, pisat ćemo to u bilježnicu. Izbori će biti brzo, SDP će uskoro biti vodeća stranka u Hrvatskoj", poručio je Hajdaš Dončić.
U saborskoj opoziciji ne misle da bi se bilo tko od sadašnjih Plenkovićevih 76 zastupnika mogao idućih tjedana okrenuti protiv njega, ali svejedno njezini čelnici čine snažan verbalni pritisak na HDZ-ove koalicijske partnere. "Kolege iz Domovinskog pokreta, nemojte dignuti ruku za ovaj lopovluk, za mafiju u vrhu vlasti. Pokažite obraz i idemo na nove izbore", kazao je u petak Marin Miletić iznoseći stajalište Kluba Mosta. Iza njega je u tom trenutku za stolom predsjedatelja sjednice sjedio predsjednik DP-a Ivan Penava, ali nije ništa komentirao. Potom je riječ uzela Dalija Orešković, koja je Miletiću objasnila da se nema čemu nadati. "Domovinski pokret i obraz ne mogu u istu rečenicu", ocijenila je Dalija Orešković na početku svog obraćanja. Na kraju je bila još izravnija. "Dragi građani, nitko u ovom sukobu s EPPO-om ne smije ostati po strani. Osim DP-a, čiji su zastupnici davnih dana izgubili obraz. Zato vam ja poručujem - samo ostanite sjediti, ne morate ustati i otići iz ove Vlade, ja vas se sramim, meni se gadite", uobičajeno je oštra bila Dalija Orešković. Penava joj je ironično zahvalio na "lijepim željama i pozdravima".
U prvim danima po uhićenju Vilija Beroša nitko iz HDZ-a nije rekao da je i on nedužan dok mu se dokaže suprotno, ali to se sada mijenja. "Oni koji se malo dulje bave politikom sjećaju se kada je bila novinarska hajka protiv Damira Polančeca. Čovjeka su razapeli na sve strane, a onda je on u pravnom procesu, nakon deset godina, uspio dokazati da je bio nedužan. Ako želimo jačati institucije, onda ne mogu mediji voditi pravne institucije, a mi sada imamo linč i vraćamo se u vrijeme kada je bilo dovoljno nekoga prokazati da bude i osuđen i presuđen", požalio se potpredsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Miro Totgergeli. n