Novi zakon o gradnji iduće godine, dodatno će pojednostaviti postupak
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić najavio je u četvrtak u Saboru donošenje iduće godine novog zakona o gradnji kojim će se dodatno pojednostaviti postupak izgradnje kuća i izdavanje građevinskih dozvola.
Novim cjelovitim zakonom o gradnji dodatno će se pojednostaviti postupak izgradnje obiteljskih kuća, odnosno postupak ishođenja građevinskih dozvola, kazao Bačić predstavljajući zastupnicima izmjene Zakona o gradnji koje se donose zbog provedbe mjera iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
Novim zakonom pojednostavit će se i izdavanje građevinskih dozvola za višestambene zgrade i druge građevine, te promijeniti kriteriji za pozivanje stranaka na uvid u spis prilikom izdavanja građevinske i uporabne dozvole, više neće ovisiti o broju nekretnina nego o broju stranaka, rekao je ministar.
Osim toga, zakonom će se omogućiti legalizacija svih zgrada izgrađenih do 21. lipnja 2011. ukoliko ispunjavaju kriterije. „Želimo poslati jasnu poruku da nećemo dopustiti ozakonjenje niti jedne bespravne zgrade izgrađene nakon tog datuma”, naglasio je Bačić.
Uz novi zakon o gradnji, dodao je, vlada će predložiti i novi zakon o prostornom uređenju i energetskoj obnovi.
Uz izmjene Zakona o gradnji kojima se ukidaju ovlaštenja pravnim osobama za energetsko certificiranje i energetski pregled zgrada, te to ovlaštenje spušta na fizičke osobe koje će biti utvrđene kao certifikatori u složenim tehničkim sustavima, Bačić je u objedinjenoj raspravi predstavio i zakon o inspekciji i komunalnom gospodarstvu u drugom čitanju.
Njima se želi pridonijeti daljnjem suzbijanju bespravne gradnje na način da se određene ovlasti spuštaju na razinu lokalne samouprave, odnosno njihove odjele za komunalne poslove i komunalne redare.
Građevinskih inspektora nema dovoljno, manje ih je od 70 na području cijele Hrvatske, dok je komunalnih redara puno više, 882, te će se njihovim uključivanjem moći puno brže reagirati, pojasnio je Bačić.
Komunalni redari imat će ovlast rješenjem narediti investitoru, odnosno vlasniku i/ili izvođaču obustavu građenje zgrade ako gradi bez izvršne građevinske dozvole ili bez glavnog projekta.
Na pitanje imaju li komunalni redari dovoljno stručnih znanja za taj posao, Bačić poručuje da je riječ o jednostavnoj zadaći utvrđivanja postoji li građevinska dozvola i glavni projekt. „Ako toga nema odmah propisuje kaznu i prijavljuje prekršaj općinskom sudu i o tome obavještava građevinsku inspekciju koja nastavlja proceduru”.
Komunalni redar, dodao je, moći će svakodnevno dolaziti na lokaciju bespravne gradnje provjeravati je li se ona nastavlja i može propisivati vrlo veliki broj novčanih kazni te značajno financijski sankcionirati investitore i izvođače, puniti proračun lokalnih jedinica.
Ako je bespravna gradnja na kulturnim dobrima ili zaštićenim dijelovima prirode ili zaštićenom obalnom području, osim prekršajne, ići će i kaznena prijava, istaknuo je.
Zakonom je propisano da se kažnjavaju svi u postupku bespravne gradnje, pravne i fizičke osobe kao investitori, projektanti i glavni projektanti, revidenti, nostrifikatori, izvođači, nadzorni inženjer, vlasnici građevine i certifikatori, naveo je ministar.
Paus (IDS): Tisuće bespravnih objekata spomenik su nefunkcioniranju države
Dalibor Paus (IDS) nezadovoljan je brzinom rušenja bespravnih objekata. „Tisuće bespravnih objekata spomenik su nefunkcioniranju države, klijentelizmu i korupciji”, kazao je i pozvao glavnog državnog inspektora Andriju Mikulića da se primi posla „ a ne samo naslikava”.
Ante Kujundžić (Most) tvrdi da se uklanjanje nelegalnih objekata provodi selektivno, a Dalija Orešković (DOSIP) ocjenjuje da je glavni kriterij hoće li se nešto bespravno rušiti ili ne „povezanost i umreženost s HDZ-om”.