Zagreb, 15.11.2024. - Izjava za medije Glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića povodom uhićenja bivšeg ministra zdravstva Vilija Berošami suokrivljenika u akciji USKOK-a i EPPO-a.Na fotografiji Ivan Turudić.foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es
HINA/ Edvard ŠUŠAK
20.11.2024., 08:22
istrage EPPO-a duže i opsežnije

Za danas najavljen odgovor europskih tužitelja u vezi odluke da USKOK preuzima istragu protiv Beroša

U Uskokovoj istrazi nema zločinačke organizacije, nego se navodi trgovina utjecajem

Ivan Turudić, glavni državni odvjetnik, oduzeo je nadležnost Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO) u vođenju istrage protiv smijenjenog HDZ-ova ministra zdravstva Vilija Beroša i ostalih osumnjičenika za namještanje poslova preplaćene nabave medicinskih uređaja za domaće bolnice.

Iako je još u petak EPPO podnio zahtjev za ustupanje predmeta europskim tužiteljima, čelnik DORH-a u utorak je donio odluku prema kojoj je za slučaj dviju paralelno vođenih istraga nadležan Uskok i DORH, a ne EPPO. Za srijedu je najavljen i odgovor europskih tužitelja.

Šteta za proračun

Podsjećamo, javnost je prošlog tjedna doznala da su istrage EPPO-a bile duže i opsežnije, započete u srpnju ove godine, a rezultirale su većim brojem osumnjičenika, ukupno osam, u odnosu prema Uskokovim izvidima, koji su otvoreni tek prije nekoliko tjedna s epilogom od tri osumnjičenika. Tako, primjerice, u Uskokovoj istrazi, u odnosu prema popisu EPPO-a, nema Hrvoja Petrača, kao navodno stvarnog vođe zločinačke organizacije, kao što nema ni njegovih sinova Nikole i Novice Petrača, koji se pak u ponedjeljak nakon boravka u inozemstvu predao hrvatskim vlastima. Prema Turudiću, nema ni kvalifikacije zločinačke organizacije, a prema Uskoku Beroš je pod blažim krimenom trgovine utjecajem u odnosu prema puno težim kvalifikacijama EPPO-a da je primao mito. Iz svega toga proizlazi da je bilo bolje ostaviti EPPO-u da nastavi posao.

O SUKOBU NADLEŽNOSTI ODLUKA SUDU?

Glavni državni odvjetnik odlučio je da će DORH, a ne EPPO, voditi istragu protiv Beroša i ostalih, i tu se više ništa ne može promijeniti. Oporba traži da se ubuduće ta ovlast oduzme glavnom državnom odvjetniku i prenese na sud. U dnevnom redu saborske sjednice već je takav prijedlog SDP-a, a u utorak je svoj najavio i Možemo. SDP je u svibnju poslao u proceduru prijedlog izmjene zakona kojim je europska uredba o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja uvedena u hrvatski pravni sustav. Socijaldemokrati smatraju da bi Visoki kazneni sud trebao biti taj koji bi odlučivao u eventualnim sukobima nadležnosti DORH-a i EPPO-a, a da bi se strane u postupku mogle žaliti Vrhovnom sudu. Možemo u svom prijedlogu nema Visoki kazneni sud, nego se u njemu navodi samo Vrhovni sud kao instanca za rješavanje ovog sukoba. D.Ciglenečki

U odluci koju je potpisao Turudić, navodi se kako "s pravom Uskok ističe da u središtu zločinačke organizacije u konkretnom slučaju nije kazneno djelo kojim se utječe na financijske interese EU", odnosno da zločinačke organizacije na štetu EU fondova, koju spominje EPPO, uopće nema. "Imajući u vidu da Uskok i EPPO vode istrage kojima se inkriminiraju isti događaji u potpuno identičnoj fazi postupka (netom po donošenju rješenja o provođenju istrage), to se ne može zaključiti da bi EPPO u odnosu na nacionalno tijelo bio u boljem položaju za nastavak istrage jer se ne radi o kaznenim djelima koja su počinjena u sastavu zločinačke organizacije koja ima međunarodni karakter i razmjer te se ne radi dakako o kaznenim djelima koja predstavljaju prijetnju financijskim interesima Unije, ugledu institucija Unije ili povjerenju građana Unije", uvjerava čelnik DORH-a. Turudić svoju odluku argumentira time što je "prvenstveno" bio u pitanju državni novac.

“Beroš u svojstvu ministra zdravstva bio je zadužen da svojim odlukama osigura sredstva za financiranje postupaka javne nabave budući da ista nisu bila predviđena godišnjim planovima nabave bolničkih ustanova, iz čega proizlazi da je u središtu kriminalnih aktivnosti bilo stjecanje imovinske koristi prvenstveno iz sredstava državnog proračuna, a ne financijskih sredstava Unije", dodaje Turudić.

MILANOVIĆ PROTIV ODUZIMANJA ISTRAGE

Predsjednik Republike Zoran Milanović smatra da bi istragu trebao nastaviti EPPO. “Ne prvi puta, i ovaj slučaj potvrđuje zašto je Plenković nasilno ugurao Ivana Turudića na mjesto glavnog državnog odvjetnika - da bi preko njega kontrolirao istrage”, napisao je Milanović na Facebooku. Dodao je da “istraga korupcije u Ministarstvu zdravstva ne smije nikoga zaobići i moraju se otkriti i kazniti svi koji su bili uključeni u pljačku javnog novca”. Milanoviću je odgovorio predsjednik Sabora Gordan Jandroković poručivši “da bi možda trebalo promijeniti zakon, pa da Milanović odlučuje tko treba preuzimati istragu”. “Vidio sam da u 14 zemalja članica EU-a državni odvjetnik o tome odlučuje. Dakle, RH ima sustav koji je isti kao u tih 14 zemalja, a osam ih ima sličan sustav, koji još predviđa određenu instancu osim državnog odvjetnika”, rekao je Jandroković.

Rotim progovorio

Nakon što je u petak EPPO poslao zahtjev da mu se na temelju višemjesečnog rada ustupi istraga, DORH je uzvratio zahtjevom za žurnom dostavom izvještaja i cjelovitog spisa od EPPO-a vezanog uz Berošev slučaj. Prema zahtjevu EPPO-a, sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu u subotu je odredio istražni zatvor petorici osumnjičenika u njegovu dijelu istrage povezane s nabavom precijenjenih medicinskih uređaja. No u Remetincu su iz te skupine samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) i ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj Goran Roić. Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega. S druge pak strane, prema zahtjevu Uskoka, istog dana određen je istražni zatvor Berošu i vlasniku tvrtke Medical Innovation Solutions Saši Pozderu. Uhićeni predstojnik zagrebačke Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i član uprave zagrebačke poliklinike Krešimir Rotim pušten je da se brani sa slobode nakon što je navodno priznao da je Beroš primio mito od Pozdera. Trojac Uskok dovodi u vezu s time da se udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja austrijskog proizvođača po hrvatskim bolnicama.

Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, a prema sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa kupljenih na štetu državnog proračuna neosnovano je podugnuta za gotovo 620.000 eura. EPPO u svojoj istrazi ističe da su osumnjičenici štetnim postupcima pogodovali projektima uključenima u hrvatski Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021 – 2026, dijelom financiranima iz proračuna EU-a. Osumnjičenici su u najmanje četiri navrata pokušali namjestiti nabave i plasman medicinskih robotskih uređaja osumnjičene tvrtke. No u slučaju KBC-a Split nabava sustava za robotsku kirurgiju, u vrijednosti od 4,85 milijuna eura, u cijelosti financiranog iz proračuna Europske unije, neslavno je propala jer je tadašnji ravnatelj splitske bolnice osumnjičenike odbio. n