DORH odlučio da je za Berošev slučaj nadležan Uskok, a ne EPPO
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u utorak je odlučio da je Uskok, a ne Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) nadležan za slučaj povezan s ranije pritvorenim bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem.
Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova - Nikola, koji je zajedno s ocem i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu te Novica koji se predao u ponedjeljak navečer.
U petak nakon uhićenja Državno odvjetništvo (DORH) zatražilo je žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO vezanog uz Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je da će uskoro odlučiti je li u ovom slučaju nadležan Uskok ili EPPO.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u subotu je po zahtjevu EPPO-a odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih u njihovom dijelu istrage povezane s nabavom precijenjenih medicinskih uređaja.
No, sa suda su u Remetinec iz te skupine tada odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te ravnatelj dječje bolnice u Klajićevoj Goran Roić.
Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega.
Za razliku od Uskoka, u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita, a Turudić je ranije na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra sumnjiče za trgovanje utjecajem dok je mito primila 'druga osoba'.
EPPO je, pak, izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa kupljenih su na štetu hrvatskog državnog proračuna neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.