15.11.2024., Zagreb - Ministar zdrastva Vili Beros izlazi iz svog ureda u Ministarstvu zdravstva u pratnji istrazitelja PNUSKOKA. Photo: Robert Anic/PIXSELL

Ministar zdrastva Vili Beroš u pratnji istražitelja PNUSKOKA

PIXSELL
15.11.2024., 19:06
NOVA AFERA UHIĆEN I RAZRIJEŠEN MINISTAR ZDRAVSTVA

DORH zatražio od EPPO-a Berošev spis, EPPO traži od DORH-a da mu se prepusti slučaj

Istraga se vodi zbog mita, zlouporabe položaja i pranja novca u sklopu zločinačke organizacije

Nova afera zatresla je Vladu Andreja Plenkovića - u akciji Uskoka i EPPO-a uhićen je, a potom i ekspresno razriješen dužnosti Vili Beroš, sada već bivši ministar zdravstva. Osim Beroša, uhićeno je još sedam osoba, no cijeli slučaj zapleo se u različite ocjene DORH-a i EPPO-a o tome u kojoj je mjeri Beroš bio umiješan u malverzacije.

Zavrzlama

Premijer je u petak bio vidno nezadovoljan situacijom u kojoj se nalaze on i njegova Vlada. Iako je odmah rekao kako je bez razmišljanja smijenio Vilija Beroša te odmah sazvao hitni sastanak vrha HDZ-a i koalicijskih partnera te dobio podršku za nastavak vođenja Vlade, ocijenio je da je ova afera zaista loša za Vladu. Beroš je drugi Plenkovićev ministar koji je uhićen dok je još bio na funkciji, nakon Darka Horvata koji je vodio resor gospodarstva. U oba slučaja premijer nije bio ranije informiran, kako tvrdi.

Da će ovaj slučaj imati "težak" političko-pravosudni epilog pokazuje činjenica da je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić izjavio kako Beroš nije primio mito, dok EPPO-ovi istražitelji tvrde da jest. Državno odvjetništvo je u petak poslijepodne zatražilo žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa predmeta EPPO-a vezanog uz Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu.

PLENKOVIĆ: OVO SAM DOŽIVIO KAO IZDAJU

“Zgrožen sam. Ovo je za nas bilo neočekivano, neugodno i ozbiljan je problem. Ovo je stvarno loše, a čin ministra Beroša doživio sam i kao osobnu izdaju jer sam s punim povjerenjem radio s njim ovih pet teških, pandemijskih godina. Sigurno ni Beroš, niti itko drugi, nije došao u Vladu da bi mandat zloupotrijebio za svoju korist, da bi netko osobno profitirao i kršio zakon, no ovo je slučaj koji se odnosi na postupanje pojedinca u Vladi, a ne na Vladine odluke, pa zato nema razloga da govorim o svojoj odgovornosti. Vlada nastavlja raditi, i nikoga nećemo štititi od kaznenog progona ako postoji osnova za to”, poruka je premijera Plenkovića. Neka se sve raščisti, pozvao je “institucije”, a na pitanje o tome je li osobno razočaran, gotovo da to nije trebao ni reći - vidjelo se na njegovom smrknutom licu. “Jesam, nezadovoljan sam, razočaran, ljutit. I vi biste bili na mom mjestu”, rekao je novinarima. Odmah je kazao i kako nije bio unaprijed obaviješten o akciji policije i Uskoka, nego je o svemu saznao “nakon što ga je izvijestio glavni državni odvjetnik”. Svojim kolegama u Vladi i u stranci poručio je, pak, kako su već dobili dosta lekcija, i kako se on osobno ne može načuditi da se netko na tako visokim političkim funkcijama uopće dalje upušta u korupciju ili pogodovanja, da to više ikome pada na pamet. Slijedi izbor novog ministra zdravstva, a dotad resor vodi državna tajnica Irena Hrstić.

Naime, tijekom pretresa Beroševog stana objavljeno je da je i pod istragom EPPO-a u vezi primanja mita i koruptivne nabavke medicinskih robotskih uređaja I to pogodovanjem privatnim tvrtkama kao dobavljačima. Za Beroša i još sedam osoba Uskok je zatražio istražni zatvor. Među uhićenima je i Krešimir Rotim, bivši ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu i dugogodišnji predstojnik Klinike za neurokirurgiju, te ravnatelj Dječje bolnice u Klaićevoj Goran Roić. U Skradinu je uhićen Saša Pozder, direktor tvrtke Medical Innovation Solutions.

Berošu su istražitelji nakon pretrage stana na zagrebačkom Jarunu pretresli i ured u Ministarstvu zdravstva. Beroš i još sedam osoba pod sumnjom su za udruživanje u zločinačku organizaciju, davanja i primanja mita, zloupotrebu položaja i ovlasti, te pranja novca, objavili su iz EPPO-a. Neslužbene su informacije da je pod istragom EPPO-a i poduzetnik Hrvoje Petrač kao navodni kolovođa organizacije.

Osim što su pod istragom EPPO-a i dvije tvrtke kojima su osumnjičenici navodno pogodovali, Uskok je uhićenja proveo nakon završenih izvida čime se stvorila neobična pravosudna zavrzlama - dvije paralelne istražne radnje s različitim opsegom - EPPO-a s već pokrenutom istragom i Uskoka u fazi hitnih dokaznih radnji s uhićenjima. Uz šturo priopćenje Uskoka da se navedene radnje provode u Zagrebu i Skradinu, EPPO je objavio detaljne inkriminacije.

KBC OSIJEK: SURAĐUJEMO S INSTITUCIJAMA

U vezi s istragom koju provode Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) iz Zagreba i Uskok u tijeku su izvidi i u Kliničkom bolničkom centru Osijek, javljaju iz Ravnateljstva osječkog KBC-a. “KBC Osijek u potpunosti surađuje s nadležnim institucijama. Slijedom navedenog, za sve daljnje informacije potrebno je obratiti se institucijama koje te izvide provode”, poručilo je Ravnateljstvo KBC-a Osijek odgovarajući na naš upit. U cijelom izvidu se spominje slučaj nabave operacijskih mikroskop. Posjetimo, KBC Osijek je u prosincu 2022 godine za potrebe Klinike za neurokirurgiju nabavio RoboticScope inovativni digitalni multidisciplinarni kirurški mikroskop proizvođača BHS Technologies, koji je, kako je tada objavljeno, predviđen za korištenje u svakodnevnom neurokirurškom liječenju. Vrijednost uređaja iznosila je tadašnjih 3.498.750,00 kuna, a sredstva je osiguralo Ministarstvo zdravstva.

U razdoblju od lipnja 2022. do studenog 2024., prvoosumnjičeni, kao šef zločinačkog udruženja, povezao u zajedničko djelovanje još četvero drugih, sa ciljem pribavljanja ilegalne materijalne koristi za dvije tvrtke u kojima su osumnjičenici bili direktori i voditelji poslovanja. "Svrha njihovog kriminalnog djelovanja je bila osigurati da jedno od ovih trgovačkih društava bude izabrano za prodaju medicinskih robotskih uređaja bolničkim ustanovama na području RH a što su ostvarivali davanjem i obećanjem novčanih nagrada osiguravanjem financiranja javnih nabava po neosnovano uvećanim cijenama. Osnovano se sumnja da su dali ili obećali nagrade za manipulacije postupcima javne nabave. Drugi pak osumnjičenici nudili su i predavali mito relevantnim dionicima sustava javnog zdravstva, uključujući i ministru zdravstva i odgovornim osobama više bolničkih ustanova", ističe EPPO.

Krivotvoreni računi

Osumnjičenici su pokušali namjestiti nabave i plasman medicinskih robotskih uređaja osumnjičenog trgovačkog društva. No, u slučaju Kliničkog bolničkog centra Split plan je propao. Naime, tadašnji ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović odbio je primiti mito, unatoč činjenici da je ministru zdravstva obećana novčana nagrada u zamjenu za pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu. "S obzirom na to da je odgovorna osoba u okviru bolnice odbila ponuđeno mito, u navedenom slučaju nije došlo do stjecanja nepripadne imovinske koristi na štetu proračuna EU", objavili su iz EPPO-a.

IVAN TURUDIĆ SE OKOMIO NA EPPO

Pod neobičnim okolnostima dviju paralelnih istražnih radnji glavni državni odvjetnik Ivan Turudić sazvao je izvanrednu konferenciju za novinare ipak ne uspjevši razjasniti kako je i zašto došlo do ovakve neobične situacije. Umjesto toga, okomio se na EPPO tvrdeći da se “ne pridržava lojalne suradnje, propisane uredbom.”. No, iz svega što je izrekao daje se zaključiti da je opseg i težina inkriminacija domaćeg tužiteljstva nešto slabija u odnosu na istragu EPPO-a s konkretnim i detaljnim opisima. Na tom tragu šef DORH-a tvrdi da Uskok Berošu ne stavlja na teret kazneno djelo mita već kazneno djelo trgovanja utjecajem pa čak i da spomenuti Petrač uopće nije obuhvaćem Uskokovim istražnim radnjama. U seriji novinarskih pitanja trebalo se razjasniti tko je nadležan za istragu, EPPO ili Uskok. “Uskok je smatrao da je nadležan, radi se o sredstvima iz hrvatskog proračuna, samo u jednoj točki se radi o europskom novcu”, kazao je Turudić ne uspjevši razjasniti tu enigmu. “EPPO je dužan o svakoj svojoj nadležnosti obavijestiti Uskok. Nismo imali nikakva saznanja o njihovoj istrazi”, rekao je Turudić.

U preostala tri slučaja, riječ je o nabavi operacijskih mikroskopa za potrebe KBC-a Osijek, Klinike za dječje bolesti Zagreb i KBC-a Sestre Milosrdnice. U sva tri slučaja, sumnja se da je ministar zdravstva, u zamjenu za primljeno mito, izdavao odobrenja za nabavu operacijskih mikroskopa po uvećanim cijenama. Neslužbeno se spominje da je u pitanju mito od oko 75.000 eura. S druge strane, odgovorne osnove bolničkih ustanova u Zagrebu u zamjenu za primljeno mito izrađivale su dokumentaciju o nabavi prema pogodnim tehničkim specifikacijama koje je distribuiralo jedno od dva osumnjičena trgovačka društva. Operacijski mikroskopi kupljeni su za cijenu koja je neosnovano uvećana za 619.582,64 eura, a na štetu državnog proračuna RH. Članovi zločinačkog udruženja su u ime druge posredničke tvrtke izdavali krivotvorene račune fingirajući da je riječ o doznakama legalnog poslovanja, navode iz EPPO-a.