Hellbach: Pobjeda Rusije ugrozila bi EU
“Naša je budućnost u EU-u, trebamo više Europe, a ne manje, ali ona mora biti konkurentna i sposobna za obranu”
Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u četvrtak je panelom "35 godina od pada Berlinskog zida - naučene lekcije", koji su zajednički organizirali Njemačko veleposlanstvo u Hrvatskoj, Hrvatski diplomatski klub i osječki Ekonomski fakultet, obilježena godišnjica pada Berlinskog zida.
Njemački veleposlanik, dr. Christian Hellbach naglasio je da se mora priznati kako su u procesu ujedinjenja dviju Njemački i poslije učinjene i neke pogreške. "Pogotovo sa strane Zapadne Njemačke, koja se ponegdje pokroviteljski odnosila prema istočnom dijelu. Istočni Nijemci sanjali su da će biti dio te jedne Zapadne Njemačke, a zapravo su prošli gospodarsku, ali i društvenu i političku transformaciju, koja je dugo trajala i došla je uz velike troškove i velika odricanja", ocijenio je Hellbach.
Napomenuo je također kako Nijemci ne bi trebali više toliko pažnje obraćati na pogreške iz prošlosti, nego pogledati što su izazovi i što sada treba napraviti. "Potrebno je sačuvati vlastiti suverenitet, ali i suverenitet unutar i zajedno s Europskom unijom. Moramo biti u stanju nositi se s globalnim kontekstom i konkurencijom, a taj globalni kontekst i konkurencija postali su ne samo sve kompetitivniji nego djelomično i neprijateljski nastrojeni prema Europi i Europljanima", kazao je Hellbach dodajući kako u kontekstu sigurnosnih izazova s kojima su Njemačka i EU trenutno suočeni, a zbog agresije Rusije na Ukrajinu, jako je važno tko će u tom sukobu pobijediti. Smatra da, bude li to slučajno Rusija, onda će to ugroziti europski suverenitet i europsko blagostanje. "Nemojte zaboraviti da se imperijalističke revizionističke sile nikada ne šire izvan svog teritorija zbog dobrobiti onih oko sebe. Revizionističke snage, a to nije samo Rusija, dovode u pitanje vladavinu međunarodnog prava te otvoreno zagovaraju zakon jačega. Više nego ikada dosad naša je budućnost u EU-u, trebamo više Europe, a ne manje, ali ona mora biti konkurentna, efikasna i sposobna za obranu", poručio je Hellbach.
Predavanje je održao prof. dr. sc. Goran Bandov, redoviti profesor međunarodnih odnosa i diplomacije na Sveučilištu u Zagrebu, istaknuvši strah da kroz proteklo razdoblje nismo puno lekcija naučili. "Dosta smo toga propustili i u ovom trenutku izgleda da ćemo pasti taj razred. Toga se jako plašim jer ćemo neke stvari morati ponoviti", rekao je. Bandov kaže da srušeni zid označava tri momenta - pad diktature DDR-a, početak ujedinjenja Njemačke i prestanak hladnog rata. "Duboko želimo vjerovati da je tada prestao hladni rat, ali vidimo da postoje analitičari koji govore da je samo prestala prva faza hladnoga rata. Nadamo se da smo ipak nešto naučili iz onih lekcija", poručuje Bandov.
Naglašava utjecaj toga događaja na ono što se devedesetih događalo na području Hrvatske i smatra kako je vrlo vjerojatno da se nije dogodio pad Berlinskog zida i da se nije dogodilo približavanje Sovjetskog Saveza i zapadnih saveznika, Hrvatska bi teško ostvarila sve ono što je uspjela ostvariti.