Rijeka,11.11.2024.- u organizaciji Sindikata Zajedno u ponedjelkak je u rije?kom KBC-u odr?an po?etak ?trajka zbog nezadovoljstva urdbom o koeficijentima.
Hina
13.11.2024., 20:29
U SRIJEDU ODGOĐENO VIŠE OD 800 PRETRAGA

Dogovoren susret ministra i sudionika štrajka u zdravstvu

U Zagrebu će se u četvrtak u Ministarstvu zdravstva održati sastanak s organizatorima štrajka u zdravstvenom sustavu. Najavio je to ministar Vili Beroš u srijedu u Osijeku, gdje je nazočio proslavi 150. obljetnice Kliničkog bolničkog centra Osijek. Međutim, ponovio je novinarima Beroš, on nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva te poručio da neće pristati na ucjene.

“Mora se znati način rješavanja problematike, a to je institucionalni okvir, dakle Vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima u okviru Ministarstva pravosuđa, kolektivno temeljno pregovaranje, kolektivno gransko pregovaranje. To su načini kako se rješava ovaj slučaj. To ću i na ovom sastanku ponoviti”, rekao je Beroš te dodao kako je ministar rada Marin Piletić najavio kako će se Vijeće sastati u sljedeća dva tjedna. Beroš je iznio podatak da je u srijedu, zbog štrajka, odgođeno 855 pretraga te da je 69 djelatnika u devet zdravstvenih ustanova manje u štrajku nego dan prije. “Ono što ne mogu podržati otkazivanje je operacija djece, pogotovo ako je riječ o ozbiljnoj bolesti. Međutim, sad ih neću javno apostrofirati, bit će vrijeme kada ćemo razgovarati o tome”, rekao je ministar. Poručio je i da samo liječnik, kao nositelj zdravstvene djelatnosti, može određivati kod kojeg se stanja pacijenta može odgoditi pretraga, pregled ili kontrola.

VOZAČI SANITETA VIŠE NISU U ŠTRAJKU

U zavodima za hitnu medicinu u srijedu ni jedan vozač saniteta više nije u štrajku, tvrde u Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu (HZHM), u kojemu navode da je u utorak štrajkalo 28 od ukupno 1599 vozača saniteta, i to iz dva županijska zavoda za hitnu medicinu. Sanitetski prijevoz u svim županijama odnedavno je pripojen županijskim zavodima za hitnu medicinu u kojima je zakonski zabranjen štrajk kako bi se zaštitila sigurnost pacijenata. Presudom Vrhovnog suda iz 2020. godine potvrđeno je da je štrajk u zavodima za hitnu medicinu nezakonit. U HZHM-u kažu da su o toj činjenici 7. studenoga na sastanku upozorili predstavnike sindikata Zajedno, no da oni to očito nisu prenijeli svome članstvu. Tako se dogodilo da je 28 vozača saniteta bilo u štrajku. Problem je nastao oko vozača koji su prethodno bili u domovima zdravlja, a sada su u sklopu zavoda za hitnu medicinu. Sindikat je njihovu situaciju protumačio na svoj način, iako su bili upoznati s time da im je štrajk zabranjen, kažu u HZHM-u.

Na upit jesu li vozači saniteta prekinuli štrajk zbog pritiska, Beroš kaže: “Nije to zbog prijetnji, nego zbog zakona. Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti u zavodima za hitnu medicinu štrajk nije dopušten. S obzirom na to da su vozači saniteta prema novom ustroju dio županijskih zavoda za hitnu medicinu, mnogi od njih nisu bili informirani o tome da su u prekršaju, pa su po mome nalogu svi ravnatelji županijskih zavoda razgovarali s vozačima saniteta i upozorili ih na tu zakonsku odredbu. Ja im zahvaljujem što su uvidjeli naše argumente, ali i obećavam da ćemo razgovarati o njihovim prijeporima”, rekao je Beroš. Jedan od tih prijepora je činjenica da, kako su rekli štrajkaši, “vozači vlakića” u nacionalnim parkovima imaju 18 eura veću plaću, a objašnjenje je Ministarstva rada, koje uspoređuje koeficijente, da vozači vlakića (istodobno) voze nekoliko desetaka turista. “Sve ima svoju drugu stranu. Od razgovora nitko ne bježi, međutim, to mjesto nije Ministarstvo zdravstva, već vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima”, zaključio je Beroš.

U Sindikatu Zajedno i dalje tvrde da je u štrajku 4000 ljudi. U srijedu popodne su izvijestili da će se odazvati sastanku u Ministarstvu zdravstva premda zasad nisu dobili službeni poziv, nego su za njega saznali iz medija te poručili da sam sastanak ne znači i prekid štrajka. Dopredsjednica Sindikata Sanda Alić ranije je navela da će štrajk zdravstvenih djelatnika prestati čim ih Ministarstvo pozove na razgovor oko njihovih zahtjeva, no Kušec je pojasnio da se kolegica “krivo izrazila”, pa je došlo do krive interpretacije. Iz tog sindikata poručuju kako ne vjeruju da će preko Vijeća za evaluaciju riješiti probleme. “Zasjedanje povjerenstva nije kraj priče, ono ne odlučuje, već se mora formirati radna skupina koja će razmotriti koeficijente, što može potrajati mjesecima i godinama”, komentirao je u srijedu predsjednik Sindikata Zajedno, Krunoslav Kušec. D.Kuštro/
Lj.Bratonja Martinović