Banožiću prijeti kazna i do osam godina zatvora
Općinski sud u Vinkovcima ističe kako će se sve odvijati “u zakonskom roku”
Točno godinu i dva dana nakon prometne nesreće na prometnici Vinkovci - Županja u kojoj je poginuo 40-godišnji Goran Šarić iz Privlake, u srijedu je na vinkovačkom Općinskom sudu potvrđena optužnica protiv bivšeg ministra obrane Marija Banožića za izazivanje prometne nesreće.
Niz kontroverzi
“Nakon što rješenje bude otpravljeno strankama i pisarnici, bit će osnovan kazneni spis koji će biti dodijeljen nekom od sudaca, odnosno predsjedniku raspravnog vijeća", objasnila je novinarima Ivana Lovrić Vidaček, glasnogovornica Općinskog suda u Vinkovcima, dodavši kako početak sudske rasprave ovisi o priljevu spisa sucu koji ga dobije na rad te rekavši kako je "Općinski sud u Vinkovcima ažuran sud" i da će se sve odvijati u zakonskom roku.
Optužnicu protiv bivšeg ministra podiglo je u travnju Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima, navevši kako ga se tereti da je 11. studenoga 2023. oko 6.10, upravljajući terencem Nissan, desnim trakom državne ceste 55, iz Vinkovaca prema Županji, vozio neprilagođenom brzinom te u pretjecanju kolone prešao na suprotnu stranu iako je bila smanjena vidljivost zbog magle i smanjena preglednost zbog skupa vozila ispred njega. Tereti ga se da je počeo pretjecanje iako prometni trak nije bio slobodan u dovoljnoj duljini kako bi mogao sigurno izvesti pretjecanje uzimajući u obzir brzinu svog vozila i onoga koje je pretjecao. Banožić je, navodi se u optužnici, udario prednjim dijelom svog vozila u prednji lijevi dio teretnog vozila koje se kretalo iz suprotnog smjera, pri čemu je 40-godišnji vozač kombija preminuo na mjestu nesreće. Poginuli Goran Šarić otac je dvoje djece.
Nakon nesreće Banožić je s teškim ozljedama prevezen u vinkovačku bolnicu, a potom u KBC Osijek, odakle je pušten na kućno liječenje. Istoga dana kada se dogodila nesreća premijer Andrej Plenković razriješio je Banožića dužnosti ministra obrane. Ako na suđenju bude proglašen krivim, prijeti mu kazna od jedne do osam godina zatvora.
U javnosti su se pojavile i kontroverze oko nesreće, a među njima i ona da je Banožiću u bolnici preliminarnim nalazom utvrđena količina alkohola od 0,2 promila. Bivši ministar je nakon otpuštanja na kućno liječenje trebao biti ispitan na policiji, ali to se dogodilo tek nakon nekoliko dana, kada je pozvan u sjedište PU vukovarsko-srijemske u Vinkovcima, gdje je dao izjavu i nakon toga otišao. Banožić je krajem siječnja podnio ostavku na dužnost predsjednika HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije. U svibnju je u intervjuu za RTL iznio svoju verziju okolnosti u kojima se nesreća dogodila, bitno različitu od onoga što je utvrđeno očevidom. Banožić je tada optužio poginulog Šarića da je nesreću zapravo izazvao on tako da je svojim vozilom prešao u Banožićev vozni trak. Ustvrdio je i da nije pretjecao kamion, nego da je Šarić kombijem prešao na njegovu stranu i da sudar nije bio frontalni. Njegov je istup izazvao ogorčenje obitelji poginuloga.
Reakcije
Na potvrđivanje optužnice protiv Banožića vladajući su u srijedu reagirali ocjenom da poštuju neovisnost i samostalnost pravosudnih tijela, a oporba smatra da se na to predugo čekalo. Ministar pravosuđa i uprave Damir Habijan (HDZ) istaknuo je kako ne može reći da je postupak predugo trajao. "Istraga je završena u onom roku koji je zakonom predviđen, pa i kraćem. Rješenje o istrazi doneseno je krajem prosinca prošle godine, u travnju je došlo pred optužno vijeće, odnosno podnesena je optužnica, govorimo o roku koji je kraći od šest mjeseci, koliko je zakonom predviđeno trajanje same istrage", kazao je ministar. Najavio je izmjene Zakona o kaznenom postupku, Uskoku i DORH-u. "Ići ću za time da se određeni pravni instituti koje ja, osobno, ali i članovi radne skupine prepoznajemo kao kočnice, možda trebaju izmijeniti i modernizirati da postupci budu brži", rekao je.
Saša Đujić (SDP) ocijenio je da je podizanje optužnice trajalo predugo, što potkopava povjerenje građana u državu, sustav i pravosuđe jer je bilo puno kontradiktornih informacija. U svemu je najgore što obitelj poginulog Gorana Šarića cijelu godinu proživljava tu tragediju, a s obzirom na to kako naše pravosuđe djeluje, još dugo će to proživljavati, naglasio je. "Ovo sve šteti i Banožiću i nisam sudac da govorim tko je kriv, a tko nije, ali cijela situacija je mučna, a za to je najodgovornija država, Ministarstvo pravosuđa i institucije koje se time bave", smatra Đujić.