Ministar Anušić: Milanović je shvatio da je pogriješio
Načelnik Kundid zastupnicima je pojasnio prednosti američkog raketnog sustava HIMARS
Načelnik Glavnog stožera Tihomir Kundid konačno je u utorak bio u Saboru, i to na sjednici Odbora za obranu, a čak je i govorio. Ali nije to bilo povezano s NATO aktivnosti NSATU, nego je Kundid, koji je došao na sjednicu na poziv ministra Ivana Anušića, ukratko pojasnio zastupnicima prednosti američkog raketnog sustava HIMARS, čija je nabava bila na dnevnom redu Odbora za obranu. Zato predsjednik Zoran Milanović nije Kundidu dao usmenu zapovijed koje bi ga onemogućila u dolasku u Sabor. Usto, oprezni Kundid napustio je sjednicu čim je okončana rasprava o HIMARS-ima, kojih je nabava jednoglasno podržana, ne čekajući točku "razno" u sklopu koje ga je neki zastupnik mogao i pitati nešto o NSATU-u. Ovo je gostovanje načelnika Glavnog stožera u Saboru, dakle, prošlo politički bezbolno, a ministar obrane smatra da je tako bilo jer je predsjednik Republike zapravo napravio korak natrag.
“Predsjednik Milanović shvatio je da je pogriješio i da nije dobro postupio kada je ranije general-pukovniku Kundidu branio da dođe i ovaj put mu nije izdao naredbu da ne dođe na Odbor. Kada je general-pukovnik završio s temom koja se tiče njega, otišao je svojim putem. Da je imao zeleno svjetlo predsjednika, da on nije zloupotrijebio svoju poziciju i zabranio načelniku Glavnog stožera dolazak, Kundid bi objasnio na Odboru zbog čega hrvatske Oružane snage trebaju biti u NSATU-u, kao što je stručnom terminologijom kojom barata objasnio nabavu HIMARS-a", izjavio je Anušić nakon završetka sjednice Odbora za obranu.
Na njoj je Kundid vojnički jezgrovito rekao što će ovaj raketni sustav značiti za Oružane snage. "S HIMARS-om one dobivaju jednu sposobnost koju dosad nisu imale, sposobnost preciznih i učinkovitih dalekometnih raketnih udara. Provedba vojnih operacija na intergriranom bojištu danas zahtijeva, prije svega, učinkovitu, preciznu i brzu paljbenu potporu, HIMARS omogućuje sve to. HIMARS nedvojbeno znači jedan kvantni skok u sposobnosti Oružanih snaga u provedbi preciznih i dalekometnih raketnih udara i time novu eru u topničko-raketnim postrojbama. Riječ je o sustavu koji je precizniji i učinkovitiji u odnosu prema ostalim sustavima. Njegovo je rasipanje samo pet metara od cilja, bez obzira na to radi li se o udaljenosti od 25 ili 75 kilometara. Oružane snage dobivaju vrlo moćno, sofisticirano oružje kakvo još nisu imale", naglasio je načelnik Glavnog stožera.
Hrvatska namjerava kupiti osam HIMARS-a vrijednih ukupno gotovo 290 milijuna dolara, a u toj će cijeni osim 394 rakete biti i ostala potrebna sredstva, kao obuka i logistička potpora nužna za učinkovito funkcioniranje sustava. HIMARS-ima trenutačno raspolažu samo SAD, Ukrajina, Poljska i Rumunjska, a isporuka Hrvatskoj očekuje se 2028. Anušić je ustvrdio da su vlada Ivice Račana i predsjednik Stjepan Mesić razmontirali hrvatsku vojsku, da se ni poslije nije planski promišljalo o njezinoj spremnosti i da se sada to nastoji ubrzano nadoknaditi, ali "HIMARS-i će stići, kada će stići".
Savjetnik predsjednika Republike za obranu Ivica Olujić rekao je da je Milanović u pravilu dao pozitivno mišljenje u svim dosadašnjim nabavama opreme za jačanje sposobnosti Oružanih snaga te da je tako i u slučaju HIMARS-a. Član Odbora za obranu Josip Jurčević je, pak, izrazio zabrinutost zbog (pre)kratkog dometa raketa od 80 kilometara, zbog čega se njima "neće moći gađati Beograd i Banja Luku". Ministar Anušić ga je smirivao da se nadogradanjom raketa njihov domet može povećati na 300, pa i na 500 kilometara. "Pregovori o duljini dometa su specifični. Osim toga doktrina naših Oružanih snaga je odvraćanje, nije napadanje", istaknuo je Anušić.
Kad je riječ o NSATU-u, u petak će u Saboru biti glasovanje, ali nije još poznato hoće li se zastupnici izjašnjavati i o prijedlogu Vlade da nekoliko hrvatskih časnike, u okviru vojne potpore Ukrajini, bude smješteno u njemačkom Wiesbadenu. No, na osnovi onog što je u utorak govorio ministar obrane, može se zaključiti da se ovaj tjedan još neće glasovati o NSATU-u.
“Ne znam kada će biti glasovanje, to ćete morati pitati predsjednika Sabora, vidjet ćemo. Ja mislim da o NSATU misiji trebamo još razgovarati, ne na Odboru za obranu, nego u javnosti. Mislim da javnost treba znati koliko ćemo sami sebi štete napraviti ako ne budemo imali dvotrećinsku podršku za tu misiju u Hrvatskom saboru, koliki će to biti korak unatrag za Hrvatsku i u NATO-u i u Europskoj uniji. Pitanje je kako ćemo moći razvijati odnose s našim saveznicima, ne samo s Amerikancima, ako nismo konzistentni, vjerodostojni. Javnost mora s time biti upoznata, svaki dan se o tome treba pričati", rekao je ministar Anušić novinarima.