Bjelovar, 11.11.2024 - U Op?oj bolnici "Dr.An?elko Vi?i?", prema navodima sindikalista, u ?trajku je vi?e odjela. foto HINA/ Igor KOKORU?/ ik
Hina
11.11.2024., 20:29
OBUSTAVA RADA U DIJELU ZDRAVSTVENIH USTANOVA

Osijek: Onkologija, Radioterapija, Radiologija i Medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu

Sindikat tvrdi da je u štrajku 4000 djelatnika, a Beroš - manje od 600

Oko 4000 radioloških tehničara, laboranata, djelatnika saniteta, medicinskih sestara i farmaceutskih tehničara okupljenih u Sindikat Zajedno ušlo je u ponedjeljak u štrajk za veće plaće i poremetilo zakazane termine pregleda i liječenja u nizu bolnica u Hrvatskoj.

Traže rast osnovice plaća za 20 posto i promjenu uredbe o koeficijentima, a spremni su štrajkati dok im se ti zahtjevi ne ispune. Prema podacima organizatora štrajka, rad je obustavljen u 58 zdravstvenih ustanova u zemlji, a primali su se samo hitni pacijenti. Najveći je odaziv, tvrde u Sindikatu Zajedno, zabilježen u KBC-u Sestre milosrdnice te njegovoj Klinici za tumore, OB-u Bjelovar, KBC-ovima Split i Rijeka te Sanitetu Bjelovarsko-bilogorske županije.

Nezadovoljni pacijenti

“Odaziv štrajku je odličan, a o Ministarstvu zdravstva ovisi hoće li štrajk trajati par sati, par dana ili par tjedana", poručio je predsjednik Sindikata Krunoslav Kušec.

Ministar zdravstva Vili Beroš tvrdi, pak, da je broj štrajkaša manji od 600 te da 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja. Djelatnici većine akutnih bolnica nisu u štrajku, tvrde u Ministarstvu zdravstva, a u četiri od ukupno 35 domova zdravlja štrajka ukupno 19 djelatnika. U službi saniteta, tvrde, u štrajku je 34 od 1599 zaposlenih, unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk.

MALI ODAZIV U VINKOVCIMA I VIROVITICI

Kako je potvrdio ravnatelj Opće županijske bolnice u Vinkovcima, dr. Krunoslav Šporčić, u ovoj bolnici nitko od medicinskih djelatnika nije u štrajku. Isto je i u Zavodu za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije. Jedino je štrajkalo pet djelatnika službe sanitetskog prijevoza Zavoda za hitnu medicinu VSŽ-a. “Zavod za hitnu medicinu poduzeo je sve radnje kako bi su osiguralo neometano obavljanje djelatnosti sanitetskog prijevoza i pacijenti bi bili zbrinuti”, uvjerava voditelj službe sanitetskog prijevoza ZHM-a VSŽ-a Mario Matić. Ravnatelj Opće bolnice Virovitica Dinko Blažević za portal ICV je rekao kako je u ponedjeljak u toj bolnici, od 34 člana Sindikata Zajedno, štrajkalo njih 11, i to medicinsko-laboratorijskih tehničara, odnosno prvostupnika medicinsko-laboratorijske dijagnostike koji rade u citološkom, patološkom i biokemijskom laboratoriju. “Svi hitni uzorci se obrađuju te se za sada ne očekuju veće poteškoće”, rekao je za ICV ravnatelj OB-a Virovitica. M.Flego

“Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje, a štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti. Sve silne nelogičnosti mogli su artikulirati na vijeću i to bi se rješavalo za stolom. Još jednom pozivam na razgovor, a ne na ucjene. Riješit ćemo, hoće li to biti za mjesec i pol, dva i pol mjeseca, za četiri mjeseca, ali će se sigurno riješiti", poručio je Beroš.

Dok je velik dio pacijenata ipak uspio obaviti svoje preglede i dijagnostičke pretrage, u ponedjeljak su zbog štrajka bez zračenja ostali brojni onkološki pacijenti KBC-a Sestre milosrdnice te Klinike za tumore, potvrdili su nam u udruzi "Nismo same". Nezadovoljstvo pacijenata koji zbog zastarjelnih uređaja ionako mjesecima čekaju na početak terapije, a sada su vraćeni kućama zbog štrajka, golemo je, kaže Ivana Kalogjera, predsjednica Udruge.

Split 11.11.2024 - Štrajk djelatnika u zdravstvu ispred KBC Split. foto HINA/ Mario STRMOTIĆ/ MS

Štrajk djelatnika u zdravstvu ispred KBC Split

Hina

Sudionici štrajka tvrde da nitko tko ima potrebu za skrbi neće biti zakinut. "Sve što možemo odgoditi, a ne ugrožava život pacijenata, ni njihove buduće kontrole, odgodit ćemo i pošteno u najkraćem roku odraditi", poručila je Ivanka Herman, glavna radiološka tehnologinja u Klinici za tumore. Pojasnila je da se pacijenti ne vraćaju na liste čekanja i ne moraju ići privatnicima, već će biti pozvani na pregled u bolnicu. Iz uprave tog KBC-a kažu kako je štrajku pristupilo 55 djelatnika radiologije, onkologije i radioterapije te biokemijskog laboratorija, od ukupno 4000 zaposlenih u toj bolnici. "Svi pacijenti koji su eventualno otkazani zbog štrajka, bit će kontaktirani te će dobiti nove termine. Odgode indiciraju liječnici", kažu u upravi KBC-a Sestre milosrdnice. Tvrde, također, da se apsolutno poštuje ustavno pravo na štrajk, uz molbu djelatnicima koji sudjeluju u štrajku da se posveti pažnja najranjivijim pacijentima, djeci i onkološkim bolesnicima.

Ispraviti nepravdu

Onkologija, Radioterapija, Radiologija i Medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu, javili su u ponedjeljak iz Ravnateljstva Kliničkog bolničkog centra Osijek, vezano uz štrajk. "Kraći se zastoji mogu očekivati na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu i Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije, uz napomenu da se i na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju sve djelatnosti u skladu sa sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno. Slijedom navedenog, u Kliničkom bolničkom centru Osijek rad se odvija praktički neometano", navode u svom dopisu iz Ravnateljstva najveće zdravstvene ustanove u istočnoj Hrvatskoj. Od povjerenice Sindikata Zajedno za KBC Osijek Sare Jurilj nismo uspjeli dobiti informacije o tome koliko se djelatnika osječkog KBC-a priključilo štrajku i s kojih odjela, no najavila nam je kako će se u utorak djelatnici koji su u štrajku okupiti ispred KBC-a Osijek i davati izjave za javnost.

PRIJETNJE OTKAZIMA I SMJENAMA?

Organizatori štrajka tvrde kako se djelatnicima u štrajku prijeti otkazima, promjenama radnih mjesta, smjenama te kako se zdravstveni statusi pacijenata pretvaraju u “hitne” kako bi se pregledi obavili. Petra Medač Čorak navela je primjer OB-a Požega gdje su pacijenti, koji su nekoliko mjeseci bili na listi čekanja za CT, odjednom u sustavu označeni kao hitni. Iz Ministarstva zdravstva tvrde, naprotiv, da nema pritiska na štrajkaše, a njih optužuju da pacijente odvraćaju od bolnica. Podsjećaju na rast plaća u zdravstvu, koji je na račun viših koeficijenata u konačnici, s početnih 270 dosegnuo 528 milijuna eura. Ako su za neke struke korekcije koeficijenata potrebne, za to postoji predviđena procedura, ističu u Ministarstvu zdravstva.

Ravnateljica Doma zdravlja Osječko-baranjske županije Justinija Steiner, dr. med., spec. opće interne medicine, kratko je komentirala kako u toj zdravstvenoj ustanovi nema štrajka. Ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije Nataša Turić također je za naš list kratko potvrdila da u NZJZ-u OBŽ-a nema štrajka i da rad s pacijentima normalno funkcionira kao i svaki drugi radni dan.

Predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec potvrdio je da su zadovoljni odazivom te nadležne institucije još jednom poziva da se ispravi nepravda nanesena dijelu djelatnika. "Nemamo ništa protiv uredbe, međutim želimo da se u njoj ispravi diskriminacija koja je nanesena i vozačima saniteta i radiološkim tehnolozima, laborantima, medicinskim sestrama. Mi smo stavljeni u najniže platne razrede, naša osnovna plaća je 1300 eura, a zamislite koja je to odgovornost. Mi ne možemo niti jednom pogriješiti, jer ako pogriješimo, gubimo i posao i licencu, uništavamo i svoj i život i život pacijenta", sumira Kušec.