Zagreb, 31.10.2024. - 36. sjednica Vlade Republike Hrvatske s 29 točaka dnevnog reda otvorenoga dijela i 5 točaka zatvorenog dijela sjednice. foto HINA /Zvonimir KUHTIĆ/ kuzo
HINA /Zvonimir KUHTIĆ
6.11.2024., 13:21
KU za javne službe istekli

Počinju pregovori o kolektivnim ugovorima u javnim službama

Vlada je na sjednici u srijedu donijela odluke o pokretanju pregovora o sklapanju kolektivnih ugovora (KU) za javne službe te imenovala pregovaračke timove čime i formalno počinje proces pregovora sa sindikatima o budućim pravima zaposlenika u tom sektoru.

Pregovarat će se o KU za djelatnosti socijalne skrbi, za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama, za zaposlenike u srednjoškolskim ustanovama, za znanost i visoko obrazovanje, za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja, kao i o granskom kolektivnom ugovoru (GKU) za zaposlenike u ustanovama kulture koje se financiraju iz državnog proračuna.

Pregovori su nužni s obzirom na to da su KU za javne službe istekli i na snazi je produljena primjena odredbi o materijalnim i nematerijalnim pravima zaposlenika.

Obrazlažući odluku za zaposlenike u ustanovama u kulturi, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je dosadašnju dobru suradnju sa sindikatima. "Na tragu i tog značajnog povećanja i koeficijenata i plaća razgovarat ćemo, u prvom redu, o uvjetima rada", rekla je.

Usvojena Povelja o urbanom razvoju RH

Vlada je prihvatila i Povelju o urbanom razvoju Republike Hrvatske koja se donosi radi poticanja razvoja pametnih, održivih i uključivih gradova, a potpisat će ju s 22 hrvatska grada.

U financijskoj perspektivi 2021. – 2027., kao Vlada smo stvorili pretpostavke za korištenje dvostruko više sredstava iz europskih fondova za održivi urbani razvoj u odnosu na prethodnu financijsku perspektivu, istaknuo je ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić,

U provedbu mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja, kao alata za provedbu održivog urbanog razvoja uključena 22 hrvatska grada, naveo je, a za njih je osigurano 680 milijuna eura bespovratnih sredstava te dodatnih 170 milijuna eura kroz novoformirani urbani razvojni fond.

"Ukupno je to 850 milijuna eura osiguranih za ulaganja u gradove do 2030. godine kako bi oni postali zeleniji, digitalni i tehnološki napredni gradovi", naglasio je.

Četiri grada središta su urbanih aglomeracija - Zagreb, Split, Rijeka i Osijek, deset ih je središte većih urbanih područja - Zadar, Slavonski Brod, Pula, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar i Vinkovci, a osam gradova središta su manjih urbanih područja koji su sjedišta županija - Koprivnica, Vukovar, Čakovec, Požega, Virovitica, Krapina, Gospić i Pazin.

Po uzoru na EU urbanu agendu, i u skladu s Nacionalnom razvojnom strategijom i preporukama OECD-a, dodao je Erlić, cilj Vlade je maksimalno iskoristiti potencijal gradova za rast i razvoj, a te gradove prepoznajemo kao pokretače društvenih promjena i važne partnere u politici ujednačenog regionalnog razvoja.

"Provedbom Povelje stvorit će se uvjeti za uspostavu kontinuiranog dijaloga, partnerstva i suradnje svih relevantnih dionika te unaprijediti postojeća zakonodavna regulativa za urbani razvoj", istaknuo je. 

U saborsku proceduru Vlada je sa sjednice uputila izmjene i dopune Zakona o kvaliteti zdravstvene zaštite kojim se, među inim, dopunjuju odredbe vezane uz područje osiguranja kvalitete zdravstvene zaštite u dijelu procjene zdravstvenih tehnologija.

Propisuje se tako da troškove postupka procjene zdravstvenih tehnologija snosi podnositelj zahtjeva, a visinu tih troškova odlukom utvrđuje ministar zdravstva.

Mijenjaju se i odredbe koje se odnose na novčane kazne na području praćenja kvalitete zdravstvene zaštite i akreditacijskog postupka, a radi uvođenja eura u RH.