Da je u redu koristiti vulgarne i nepristojne izraze na internetu smatra čak 97 posto djece i mladih
Čak 97 posto djece i mladih misli da je u redu koristiti vulgarne i nepristojne izraze na internetu, podaci su iz istraživanja predstavljenog u ponedjeljak u sklopu projekta "Virtualni (ne)prijatelj" koji organizira i provodi udruga Media talenti.
Početnu konferenciju projekta o "stvaranju sigurnog online okruženja za djecu i mlade", koja je održana u Osnovnoj školi "Trnsko" u Zagrebu, otvorio je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.
Predsjednica Udruge Media talenti Silvia Vladić Vrban iznijela je podatke istraživanja u kojem su sudjelovala djeca i mladi između 14 i 17 godina, a pokazuje da 35 posto ispitanih koristi mobitel između sedam i deset sati dnevno.
Njih 30 posto ne vidi ništa sporno u online upoznavanju, 41 posto misli da znaju dovoljno i da im nije potrebna edukacija i znanje, a čak 97 posto mladih misli da je uredu koristiti vulgarne i nepristojne izraze na internetu, priopćili su organizatori.
Organizatorica projekta Željka Perić istaknula je da kroz projekt "Virtualni (ne)prijatelj" žele djecu, roditelje i odgojno-obrazovne radnike educirati i osvijestiti o korištenju mobitela i interneta te unaprijed upozoriti na opasnosti pretjeranog korištenja mobitela kod djece.
Ideja nije zabrana, već edukacija
Tijekom studenoga bit će stoga održane edukacije za djecu i mlade u pojedinim školama u Zagrebu, Osijeku, Varaždinu i Zadru, a Perić ističe da ideja projekta nije zabrana, već edukacija i preventivno djelovanje.
Ministar Habijan je naglasio sve dobrobiti digitalizacije i razvoja novih tehnologija poput veće povezanosti, ubrzanja procesa i lakše dostupnosti informacija te izrazio potrebu da djeci i mladima kroz projekt i predstojeće radionice, osim opasnosti i negativnih aspekata digitalnih tehnologija, budu predstavljene i njezine brojne prednosti.
"Drago mi je da su s nama predstavnici socijalnih pedagoga, psihologa, profesora, nastavnika i odgojitelja koji u svom radu imaju svakodnevni kontakt s djecom te su, uz roditelje, odgovorni upozoriti djecu da mogu postati žrtvama različitih oblika zlostavljanja putem interneta", rekao je.
Zaštita slabijih i ranjivih skupina zadaća je svih nas, dodao je Habijan istaknuvši da Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije svoj doprinos daje kroz stvaranje zakonodavnog okvira koji prevenira nasilje i štiti djecu, istovremeno kažnjavajući one koji krše zakon.
Fokus je na edukaciji i prevenciji, rekao je, jer samo kroz zajednički napor možemo stvoriti sigurno online okruženje u kojem djeca mogu učiti, rasti i razvijati se bez straha od negativnih utjecaja digitalnih tehnologija.
Projekt "Virtualni (ne)prijatel" provodi se uz podršku Agencije za zaštitu osobnih podataka, CARNET-a, Sveučilišta Sjever i Hrvatske gospodarske komore te uz sponzorstvo Hrvatske poštanske banke, KING ICT-a i APIS IT-a, priopćeno je.