Šuica je na korak da postane povjerenica za Mediteran i demografiju
Nije bilo nikakve namjere da se išta sakrije od javnosti, ocijenila je Europska komisija neprijavljeni susret s lobistima
Nakon što je dobila potporu Europske komisije (EK) vezano uz optužbe da nije prijavila sve svoje sastanke s lobistima, Dubravka Šuica osnažena očekuje saslušanje pred Odborom za vanjske poslove Europskog parlamenta, čije je zeleno svjetlo preduvjet da postane povjerenica za Mediteran i demografiju.
Sama ih objavila
Naime, glasnogovornica Europske komisije Jördis Ferroli rekla je da u propustu potpredsjednice tog tijela za demokraciju i demografiju Dubravke Šuice da ne prijavi susrete koje je imala s lobistima nije bilo namjere da ih skriva i vrlo je brzo ispravljen. "Nije bilo nikakve namjere da se išta sakrije od javnosti", kaže. Petero europarlamentaraca iz zastupničko kluba Zelenih poslalo je pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen u kojem je zatražilo da kazni Šuicu zato što je imala sedam sastanaka s lobistima koji nisu registrirani u Registru transparentnosti. Glasnogovornica Ferroli potvrdila je da je Europska komisija dobila to pismo i da će na njega odgovoriti u primjerenom roku. Dodala je da je Šuičin kabinet proveo analizu i zaključio da je dva sastanka trebalo prijaviti u Registar transparentnosti, jedan s predstavnicima YouTubea i drugi s organizacijom "L'Association européenne pour la démocratie locale".
“Oba sastanka zatražena su posljednji tren i nisu objavljena zbog službeničke pogreške. To je propust za žaljenje i pogreška kabineta, koja je sada ispravljena", rekla je Ferroli. Dodala je da su svih 19 sastanaka koji se spominju bili spontani susreti na marginama drugih događaja na kojima je Šuica sudjelovala. Zamjenica glavnog glasnogovornika Komisije Arianna Podesta dodala je da je Šuičin kabinet brzo ispravio propust i prijavio sve sastanke, ne samo one koji zahtijevaju objavu. "U duhu transparentnosti sada su prijavljeni svi sastanci i namjera doista nije bila da se nešto sakrije od javnost jer je te susrete sama potpredsjednica objavila na društvenim mrežama", rekla je Podesta.
Šuica je ovog mjeseca obavijestila Odbor za pravne poslove (Juri) Europskog parlamenta da je odlučila prodati sve svoje dionice dubrovačkog brodara Atlantske plovidbe vrijedne 3684 eura. U dopisu je naglasila da iako je uvijek dosad uredno prijavljivala te dionice otkako je postala članice Europske komisije, odnosno od 2019. godine, naglasila je da razumije zabrinutost da bi one sada mogle biti shvaćene u kontekstu sukoba interesa jer joj je kao članici Europske komisije u sljedećih pet godina dodijeljen portfelj Mediterana.
Prodaje dionice
“Prodat ću svoje dionice u interesu potpune transparentnosti i izbjegavanja bilo kakvog slučaja percepcije potencijalnog sukoba interesa", piše u njezinu pismu Odboru, koji je početkom mjeseca počeo provjeru izjava o interesima kandidata za povjerenike kako bi se utvrdilo eventualno postojanje sukoba interesa za obavljanje dužnosti za koju su predloženi. Svih 26 kandidata dobilo je prolaznu ocjenu i moći će pristupiti saslušanjima. Da bi kandidati za povjerenike mogli pristupiti saslušanjima, Odbor provjerava njihovu financijsku situaciju kako bi se utvrdilo da nisu u sukobu interesa. Saslušanje se može održati tek kada to odbor odobri. Njihova ocjena temelji se isključivo na izjavama o interesima kandidata za povjerenike. U slučaju da se utvrdi sukob interesa, Odbor može predložiti kandidatu rješenje za njegovo otklanjanje, a u krajnjem slučaju može zaključiti da kandidat ne može biti povjerenik.
Prilikom formiranja sadašnjeg sastava Europske komisije 2019., dvoje kandidata nije prošlo taj prvi test. Zbog sumnji na sukob interesa Odbor je odbio kandidate iz Mađarske, Laszla Trócsányija, i Rumunjske, Rovanu Plumb.