Obrežje, 21.10.2023. - Slovenija je od danas uvela privremenu graničnu kontrolu na granici s Hrvatskom i Mađarskom, koja će za početak trajati do 30. listopada s mogućnošću produljenja. Na fotografiji GP Bregana-Obrežje. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd
HINA
13.10.2024., 18:26
EES NEĆE KRENUTI 8. STUDENOGA

Novi sustav za kontrolu ulaska u EU nije spreman, odgođen početak primjene

Novi elektronički sustav koji će registrirati ulaske u Europsku uniju i izlaske iz nje trebao bi se uskoro početi primjenjivati, ali ne u studenom, kako je bilo najavljeno i sigurno neće biti uveden na svim granicama istodobno, najavio je hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson nedavno je izjavila da će se sustav ulaska/izlaska (EES) početi primjenjivati 8. studenoga, ali se ispostavilo da još nije sve spremno da bi se tada krenulo s tim. Njemačka, Francuska i Nizozemska, na koje otpada oko 40 posto svih prelazaka granice u EU-u, još nisu potvrdile da su spremne, pri čemu ističu da je za to odgovorna Agenciji za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA), koja još ne može jamčiti stabilnost sustava.

"Hrvatska je spremna i ona je među prvima deklarirala svoju spremnost. Međutim, sada se vodi rasprava je li središnji sustav na razini EU-a spreman i mislim da sada možemo govoriti da to neće biti u studenome niti će sustav biti uveden na svim graničnim prijelazima u svim državama odjednom", rekao je Božinović.

EES je zajednički elektronički sustav koji će bilježiti i pohranjivati informacije o datumu, vremenu i mjestu ulaska i izlaska državljana zemalja izvan EU-a koji prelaze granice EU-a, čime se definitivno napušta udaranje pečata u putovnice. Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Primjenjivat će se na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize. EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, koji će se čuvati tri godine za one putnike koji poštuju pravila o kratkotrajnom boravku i pet godina za one koji prekorače trajanje dopuštenog boravka. U okviru tog novog sustava službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografirati te osobe. Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se točno zna tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom i tko ostaje dulje od dopuštenih 90 dana.

Božinović kaže da će sljedećih dana Komisija razgovarati s agencijom eu-Lisa kako bi se definiralo postupno uvođenje EES-a na određenim graničnim prijelazima.