
Plenković: Milanović nije trebao biti pozvan, a nije se ni ponudio da dođe
Predsjednik Vlade Andrej Plenković iskoristio je sjednicu Vlade da još jednom komentira samit o Ukrajini u Dubrovniku i "vapaje" onih koji upozoravaju da na taj skup nije bio pozvan hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
“Predsjednik Zoran Milanović na samit u Dubrovnik nije pozvan, niti je trebao biti pozvan, a niti je pokazao inicijativu da bude pozvan. Ovi apsurdni vapaji njegovih apologeta demonstriraju njihovo nepoznavanje prakse sudjelovanja na ovakvim međunarodnim susretima, gdje nikad nisu zajedno premijer i predsjednik. Jednako se tako ni ja nisam gurao s njim u Poljsku", rekao je Plenković.
Još više ga zabrinjava politički aspekt ove teme, uvjetovane, kako kaže, Milanovićevom proruskom politikom, a posebno činjenica što samo polovina građana Hrvatske podupire podršku Vlade Ukrajini. "Milanovićev proruski stav i proruski narativ reflektira se na raspoloženje dijela javnosti. Nije slučajno da pada solidarnost hrvatskih građana Ukrajini, to se ne događa samo od sebe, nego je posljedica ove proruske politike i narativa Milanovića", smatra premijer. Prva sramota bila je, kaže, odbijanje pomoći Ukrajini krajem 2022. godine, a ovo je druga sramota, jer Milanović odbija sudjelovanje Hrvatske u "aktivnosti NATO-a", jer to i nije misija, rekao je Plenković govoreći o akciji NATO-a pod nazivom NSATU, za koju je Milanović odbio potpisati sudjelovanje pet hrvatskih vojnika, i to u Njemačkoj, a ne u Ukrajini. "To je sigurnosna i logisitička aktivnost, a ne vojna, i još je usvojena na samitu NATO-a na kojem je bio Milanović, a ne ja", objasnio je Plenković, zabrinut za reputaciju Hrvatske zbog takve politike Pantovčaka. Jednako je tako imao potrebu objasniti da je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić bio u Dubrovniku jednostavno zato što kao predsjednik predstavlja svoju zemlju, a bio je i na prethodna dva takva samita o Ukrajini - u Grčkoj i Albaniji. "Ovaj se događaj minimizira i želi prekriti raznim drugim teorijama, a najgore je biti uskraćen za istinu", rekao je Plenković apelirajući na medije i javnost da objasne poziciju Vlade. On, međutim, nije u četvrtak davao izjave novinarima, pa tako nije bilo dodatne prilike da objasni u kojoj je mjeri srbijanski predsjednik Vučić utjecao na konačni tekst Dubrovačke deklaracije, a o čemu naveliko pišu srbijanski mediji.
Vučićeve izjave u Dubrovniku izazvale su lavinu reakcija saborskih zastupnika, kako iz vladajućeg DP-a tako i iz oporbe. "Premijer Plenković je govorio o agresiji iz 1991., a ja sam rekao da Srbija stvari vidi sto posto drukčije ili potpuno drukčije od Hrvatske, ali ću biti otvoren. Za nas je važno otvoriti iskreni dijalog s Hrvatskom i bez obzira na sve nas koji zbog osobnih razloga ne možemo uvijek naklono gledati na te odnose, važno je gledati ih na drukčiji način i otvoriti ih", izjavio je novinarima Vučić u Dubrovniku, gdje je sudjelovao na samitu Ukrajina – Jugoistočna Europa.
Zastupnik Tomislav Josić (DP), koalicijski partner HDZ-a, mišljenja je da se sada vjerojatno Vučića pokušava pridobiti da bude na strani Ukrajine. "Meni je nedopustivo da Vučić dođe u Dubrovnik i priča o svom viđenju Domovinskog rata. Ima samo jedno viđenje - da su oni izveli agresiju na Hrvatsku, a to je i Međunarodni sud u Haagu jasno rekao. Nemamo mi nikakve dvije istine", poručio je Josić. Na pitanje hoće li zbog pozivnice Vučiću prigovoriti svom koalicijskom partneru HDZ-u, Josić je odgovorio: "Mi ćemo to sigurno iskomunicirati s našim koalicijskim partnerima, bilo u nekakvoj saborskoj raspravi bilo na nekakvom sastanku u manjem krugu ljudi", poručio je Josić.
“Degutantno je da osoba koja je huškala Srbe na Hrvate, koja je smatrala da Glina nikada ne treba biti Hrvatska i koja je bila desna ruka četničkom vojvodi (Vojislavu Šešelju) bude pozvana od Hrvatske i dođe na takav samit, drži lekcije Hrvatima usred Dubrovnika, koji je granatiran, i to onda kada je upravo taj čovjek promovirao tu politiku", izjavio je predsjednik Mosta Božo Petrov.