Umirovljenici prosvjedom traže da prosječna mirovina bude 60 posto plaće. "Pravda za umirovljenike"
Umirovljenici su u utorak na Međunarodni dan starijih osoba prosvjedovali na zagrebačkom Trgu bana Jelačića s glavnim zahtjevom da Vlada ispuni obećanje i da prosječna mirovina bude 60 posto prosječne plaće kako bi mirovine bile dostatne za život dostojan čovjeka.
"Predsjednik Vlade misli da su stariji ljudi glupi, da ništa ne razumiju, da ne razlikujemo formulu od usklađivanja mirovina s kojom Vlada nema nikakve veze i od formule za izračun mirovine. Oni se cijelo vrijeme hvale kako mirovine rastu. Ne rastu mirovine, samo se usklađuju s obzirom na rast cijena i plaća, ali nikad za onoliko koliko rastu cijene i plaće, već uvijek manje", rekao je predsjednik Bloka umirovljenici zajedno (BUZ) Milivoj Špika na prosvjedu "Protiv siromaštva".
Prosvjednici su ispunili Trg te se okupili sa zviždaljkama, zastavama i transparentima poput: "Pravda za umirovljenike", "Sebi 75 posto veću plaću, umirovljenicima 7,5 posto veće mirovine", "Tri zla: rat, privatizacija, Plenković".
Špika je dodao kako je premijer najavio da će za četiri godine "velikodušno" prosječna mirovina biti 750 eura, ali je zaboravio na obećanje iz 2016. godine kada je rečeno da će prosječna mirovina biti 60 posto prosječne plaće.
"Sad je prosječna plaća 1320 eura, što znači da je danas prosječna mirovina trebala biti već 790 eura", poručio je Špika.
Ustvrdio je kako je premijer oko sebe okupio "tzv. predstavnike umirovljenika" koji "ne predstavljaju nikog osim sebe", ocijenivši kako se HSU "prodao za jedan saborski mandat i jednog državnog tajnika".
Špika je poručio kako umirovljenicima nikad nije bilo lošije nego danas i da postoje svi financijski uvjeti da se mirovina poveća "doslovno odmah".
"Plenković to ne želi napraviti samo iz jednog razloga - jer misli da će puno lakše manipulirati sa siromašnim ljudima. Siromašan čovjek svaki dan mora razmišljati kako da prehrani sebe i obitelj i nema vremena doći na prosvjed. Mnogi od njih i danas skupljaju boce po kontejnerima", ocijenio je Špika.
Umirovljenici traže i usklađivanje mirovina po stopi od 100 posto, ukidanje penalizacije svima s navršenih 65 godina, zaustavljanje problema s ugovorima o dosmrtnom uzdržavanju te oslobađanje umirovljenika od pretplate za javni servis.
Špika je kritizirao i model obiteljskih mirovina, upitavši zašto nečiji pokojni suprug vrijedi samo 27 posto.
"Zašto bi netko cijeli radni vijek radio da tu njegovu mirovinu uzme država? Odakle državi pravo da uzme sve ostalo?", upitao je.
"Ako se mi sami nećemo boriti za svoja prava, budite sigurni da to Vlada neće nikada napraviti. Zato je ovaj skup danas ovdje i ovo je najbolja poruka premijeru da se ne šalimo", rekao je Špika.
Umirovljenici dovedeni preko ruba siromaštva
Članica Izvršnog odbora Matice umirovljenika Hrvatske Rada Pašić poručila je kako su umirovljenici dovedeni preko ruba siromaštva, dodavši kako ovo nije samo ekonomski problem, već i problem ljudskog dostojanstva.
"Svi zaslužujemo da naša starost bude dostojanstvena s osnovnim pravima - za sigurnost, zdravstvo i mir. Umirovljenici koji su radili desetljećima, danas biramo između toga hoću li uzeti hranu ili neki lijek. Nije li to sramotno", upitala je.
Poručila je kako država konačno mora preuzeti odgovornost, a da oni neće tolerirati ignoriranje problema.
Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković pozdravio je "najbrojniju skupinu danas, a to su oni koji čekaju tramvaj".
Rekao je kako brojni europski sindikati danas štrajkaju u "našoj novoj prijestolnici, novom Beogradu, u Bruxellesu" jer žele da se iz javne nabave isključe svi prevaranti, sve tvrtke koje nemaju kolektivni ugovor, upitavši zašto se naši sindikati nisu objedinili oko takvih ciljeva zbog tzv. outsourcinga.
Rekao je kako je najveća prevara u Hrvatskoj bila pretvorba i privatizacija, da se u Ustavu spominje dostojanstvena plaća, ali da nitko ne zna koja je to plaća pa traže izradu zakona o utvrđivanju dostojanstvene plaće. Od poreza, dodao je, prvo treba osloboditi minimalnu, a onda i dostojanstvenu plaću.
Iveković je poručio kako je prosvjed borba za dostojanstvo, dostojanstvenu plaću i mirovinu koja nikako ne može biti 500 ili 600 eura, a premijera Plenkovića je upitao i gdje su starački domovi.
Zamjenik predsjednika Gradske organizacije SDP-Zagreb Ivo Jelušić upitao je zašto Plenković i Vlada HDZ-a ne vole umirovljenike.
"Zašto mogu dati svima - nekima koji zaslužuju, nekima koji ne zaslužuju, a umirovljenicima slabo, nikako i na mrvice? Kome je dobro za vrijeme ove vladavine? Onima koji su bogati i koji imaju", ocijenio je.
Dodao je kako umirovljenicima ne žele dati ni ono što je najpravednije, a to je promjena formule usklađivanja mirovina, a ustvrdio je i kako novaca ima dovoljno za trajna povećanja mirovina kako bi bile na 60 posto prosječne plaće.
"Za bolju budućnost umirovljenika morat ćemo sačekati neku drugu Vladu koja će bolje razumjeti umirovljenike", ocijenio je Jelušić.