plastika plastična ambalaža boca boce pet
PIXABAY
19.9.2024., 19:39
VIŠE NOVCA ZA POVRAT PET AMBALAŽE

Od 1. siječnja sljedeće godine naknada za povrat raste na 10 centi. Naplaćivat će se i lagane plastične vrećice

Naknada za povrat PET ambalaže povećat će se sa sedam na deset centi od 1. siječnja sljedeće godine, navodi se u prijedlogu Uredbe o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi koju je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije uputilo u javno savjetovanje.

U članku 4. prijedloga Uredbe koja će u javnom savjetovanju biti do 17. listopada navodi se da povratna naknada za jedinicu primarne ambalaže za pića iznosi 0,10 eura. "Povratna naknada plaća se za jednokratnu ambalažu koja je namijenjena za pića i načinjena je od plastike, stakla, metala ili je višeslojna (kompozitna) ambalaža s pretežno papir-kartonskom komponentom i volumena je jednog ili manjeg od tri litre", navodi se u prijedlogu Uredbe.

Hrvatska je još 2005. uspostavila sustav povratne naknade za ambalažu pića i napitaka. Povratna je naknada prije uvođenja eura iznosila 50 lipa, a nakon uvođenja eura građani dobivaju sedam centi po boci. Udruge za zaštitu okoliša još su početkom prošle godine, uvođenjem eura, pozvale Ministarstvo da poveća povratnu naknade za ambalažu pića jer je u Hrvatskoj "sramotno najniža od svih zemalja Europske unije". Voditeljica kampanje protiv zagađenja plastikom u Zelenoj akciji Ana-Marija Mileusnić Hini je rekla da je i novi prijedlog povratne naknade od 10 centi "i dalje sramotno niska naknada".

“S obzirom na inflaciju i rast cijena iznos povratne naknade trebao bi biti viši, i iznositi do 50 centi ovisno o materijalu i volumenu povratne ambalaže", istaknula je Mileusnić.

Da se naknada za povrat PET ambalaže od 1. siječnja sljedeće godine povećava sa sedam na 10 centi, potvrdila je u utorak RTL televiziji i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković. Ona je nakon sjednice Vlade novinarima rekla i da će se od 1. siječnja sljedeće godine naplaćivati lagane plastične vrećice koje se u rolama nalaze uglavnom na odjelima voća i povrća u trgovinama ili na štandovima na tržnicama. Vezano uz naplaćivanje laganih plastičnih vrećica za voće i povrće u trgovinama od 1. siječnja, Vučković je istaknula kako je riječ o obvezi koja je predviđena pravilnikom usvojenim u studenom 2023. godine, ali je ta točka imala odgođenu primjenu do siječnja 2025. godine. "Vrećice najtanje stijenke do 15 mikrona će se, ako se upotrebljavaju, morati naplaćivati, odnosno neće se moći davati bez naplate", navela je. Svrha je da se takve vrećice što manje koriste i da se s vremenom uopće ne koriste jer se uglavnom ne mogu reciklirati i ne pridonose ciljevima gospodarenja otpadom. "Odredba je u pravilniku u potpunosti usklađena s europskim zakonodavstvom, države članice su u obvezi donijeti mjere koje nastoje demotivirati uporabu takvih vrećica, bilo uvođenjem obveze plaćanja ili potpunom zabranom. Mi smo se odlučili za ovaj put", pojasnila je. Cijena vrećica prepuštena je trgovcima, a Vučković je navela kako su plastičnim vrećicama alternativa mrežice, tekstil i papirnate vrećice.