Zagreb, 19.09.2024. - Konferencija za medije u povodu "Prvog sekvenciranja cijelog genoma (WGS), s klini?kom interpretacijom koje je u cijelosti napravljeno u Republici Hrvatskoj". Na fotografiji Dragan Primorac, Parth Shah. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINI?/ lsd
Hina
19.9.2024., 19:54
REZULTATI SEKVENCIONIRANJA CIJELOG GENOMA

Ključni trenutak u razvoju medicine

Sekvencioniranje cijelog genoma, iza kojeg stoji hrvatsko-američka znanstvena suradnja, omogućit će da se iz uzorka krvi u roku od nekoliko dana utvrdi hoće li osoba oboljeti od kardiovaskularnih bolesti ili karcinoma, ustvrdio je voditelj tima Dragan Primorac u četvrtak. "Sekvencioniranje cijelog genoma označava ključni trenutak u razvoju genomike i medicine, s potencijalom značajnog unapređenja zdravstvenog sustava kroz precizniju dijagnostiku i personalizirani pristup liječenju", rekao je Primorac na konferenciji za medije. Za to dostignuće koristile su se najnaprednije tehnologije, a ostvareno je u suradnji znanstvenika Specijalne bolnice Sv. Katarina te njihovih američkih kolega sa Sveučilišta Darthmouth te je u cijelosti napravljeno u Hrvatskoj.

Primorac je genom opisao kao sustav od dvije milijarde slova i svako slovo, odnosno eventualna mutacija na njemu, analizira se sustavom umjetne inteligencije. U konačnom izvješću očitanja genoma možemo znati hoće li novorođenče ili odrasla osoba koja je potpuno zdrava oboljeti od kardiovaskularnih bolesti, iznenadne srčane smrti ili karcinoma. Primorac je rekao da se sekvencioniranje cijelog genoma počelo primjenjivati u privatnoj bolnici u Hrvatskoj te da je ovakva analiza prije nekoliko godina stajala više od milijarde dolara, a sada je dostupna za oko 1000 dolara. Također je ustvrdio da predstavljanje ovog projekta nema veze s njegovom predsjedničkom kampanjom. "Ovo je nešto na čemu radim 30 godina, a što se tiče kampanje, ona je potpuno odvojena od znanosti."