21.08.2024., Zapresic - Ilustracija, poskupljenje plina. Photo: Marko Juric/PIXSELL
PIXSELL
6.9.2024., 13:41
SEDMI PAKET MJERA ZA KUĆANSTVA I GOSPODARSTVO

Cijene struje i plina rastu za 10 posto, niz mjera pomoći socijalno ranjivim skupinama

Godišnji prosječni trošak za struju bez mjera bi bio 584, a s mjerama će biti 482 eura

Struja i plin poskupljuju od 1. listopada za 10 posto - ali u dva vala, te će se poskupljenje vidjeti na računima u studenome, i potom nakon Nove godine. Struja će poskupjeti za 6,5 posto u prvom valu, ostatak od prvog dana 2025., a plin slično, samo regulatorna agencija HERA mora odrediti točne uvjete, jer izračun je kompliciraniji.

No, s druge strane, zaštićeni ostaju svi socijalno ugroženi, osobe s invaliditetom, nezaposleni hrvatski branitelji, udomiteljske obitelji i umirovljenici koji će imati pravo na jednokratni dodatak u razmjeru od 60 do 160 eura, ovisno o visini mirovine, ali i uz obećanje Vlade da će se promijeniti Zakon o mirovinskom osiguranju i način indeksacije mirovina, te će se sadašnji model 70:30 u odnosu prema prosječnoj plaći mijenjati na 85:15, a ovaj jednokratni dodatak postat će stalan.

Postupno popuštanje

Sukus je to izmjena mjera koje je u petak predstavila Vlada, uz obećanje premijera Andreja Plenkovića da će se i dalje voditi računa o svim kućanstvima, javnom sektoru i gospodarstvu, uz posebnu pažnju za socijalno najranjivije skupine, no i uz poruku kako većina država članica Europske unije popušta mjere koje su bile uvedene nakon pandemije i rata u Ukrajini.

Ministar financija Marko Primorac uvjerava da ovo ne bi trebalo izazvati novu spiralu inflacije jer su već prije ukinute i mjere zaštite cijena goriva, pa nije došlo do inflatornog vala, nego inflacija, tvrdi, dapače, i pada. Zato i ovo popuštanje mjera, kaže Primorac, ide postupno, pa on ne očekuje da će zbog povećanja cijena za struju i plin doći do novih većih poskupljenja.

UKINUTI POLITIKU INTERVENCIONIZMA

Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber kazala je da se poslodavci zauzimaju za ukidanje politike intervencionizma te da ne očekuje da će povećanje cijena struje i plina izazvati novi val poskupljenja. Weber je istaknula da u novim mjerama Vlade nema iznenađenja, odnosno da su poslodavci to i očekivali. “Poduzetnici, najveći potrošači i najveći poslodavci već godinu i pol dana plaćaju tržišne cijene električne energije”, rekla je Weber. Nastavak subvencija za male i mikro poduzetnike i obrte smatra dobrim. Poslodavci bi, istaknula je, voljeli vidjeti približavanje Vladine energetske politike onoj koju provodi većina europskih država, a to je niža cijena električne energije za gospodarstvo od cijene za kućanstva. Čelnica HUP-a smatra da bi to potaknulo konkurentnost gospodarstva.

Vlada je u okviru sedmog paketa mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena osigurala ukupno nešto manje od 248 milijuna eura. To znači da subvencije za struju i plin ostaju, pa tako i za toplane, ali njihove cijene će ipak rasti, ukupno deset posto u idućih šest mjeseci. Kad je struja u pitanju, Vlada i dalje subvencionira cijenu s oko sto milijuna eura, i ona bi za prosječno kućanstvo koje troši tri tisuće megavatsati godišnje bez Vladinih mjera iznosila u prosjeku 584 eura, a sada će iznositi 480 eura. Za javni neprofitni sektor i malo poduzetništva režim ostaje isti kao u proljetnom paketu.

Deveti krug

Kad je riječ o plinu, opet kod prosječnog kućanstva, trošak u prosječnom kućanstvu s godišnjom potrošnjom od 12.000 kWh tržišno bi vrijedio 680 eura, a snižena cijena, zahvaljujući mjerama Vlade, jest 85 eura, dakle građani će platiti manje od 600 eura. Vrijednost mjere je 35,3 milijuna eura.

Za toplinsku energiju, riječ je o trošku koji se odnosi na one gradove koji imaju ovaj oblik toplinske energije, subvencija za prosječni stan od 60 kvadrata, tržišna cijena bez mjera Vlade je 377, s mjerama 315 eura, rekao je Plenković.

Drugi dio Vladina paketa je ciljan i odnosi se na one koji su najranjiviji u hrvatskom društvu. Tako se naknada za ugrožene kupce energenata, a to su osobe s invaliditetom i druge slične skupine, odnosi na 88.500 osoba koje imaju status ugroženog kupca energenata i imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura. Oni će od države dobivati vaučer u visini od 70 eura, a ako im je račun za energente veći, dodat će sami razliku. "Podsjećam da je izvorni iznos prije ovih kriznih vremena bio 26 eura. Ukupna vrijednost ove mjere je 24 milijuna eura", kazao je Plenković na sjednici Vlade.

Zagreb, 03.09.2024. - Doalzak članova HDZ-a na sjednicu predsjedništva stranke. Na fotografiji Andrej Plenković.foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu
HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga odnosi se na pružatelje usluga pomoći u kući, pružatelje usluge smještaja u udomiteljskoj obitelji, pružatelje usluga smještaja organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika, riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno.

SINDIKATI: SADA MORAJU RASTI I PLAĆE

Poskupljenje struje i plina morat će pratiti i rast plaća i mirovina, a bilo bi vrlo loše da to izazove lančanu reakciju novog rasta cijena usluga, upozoravaju iz sindikata. “Europska unija inzistira da se zaštitne mjere postupno ukidaju, a naravno da to kod nas još nije moguće na nekom većem nivou. S jedne strane, kad se prikaže tržišna cijena struje i plina, to jest velika razlika, jedino što je od ove cijene koju sad imamo to ipak neko malo povećanje do 10 posto, koje neće krenuti odmah, nego postupno. Teško možemo reći da smo time zadovoljni, ali prije svega smo zadovoljni da ovaj paket mjera i dalje ide, jer dok god je ovakva geopolitička situacija u Europi i dok god EU ima ovakav pristup, građani ne smiju ispaštati”, komentira Mladen Novosel, predsjednik SSSH. Sindikatima bi bilo apsolutno neprihvatljivo da se mjere ukinu i da se ide na tržišni pristup.

Za umirovljenike ide deveti krug izmjena, a riječ je o čak 760.000 umirovljenika koji imaju mirovinu do 840 eura, te je ukupna vrijednost ove mjere 76,5 milijuna eura. Ovo se odnosi i na one koji su u mirovini, a rade, ali im prihodi ne prelaze 840 eura. Plenković je precizno objasnio što umirovljenici mogu očekivati. "Postoje četiri razreda - oni koji imaju mirovinu do 350 eura dobit će potpore od 160 eura, oni koji imaju od 350 do 500 eura dobit će 120 eura, s mirovinom od 500 do 650 eura dobit će 80 eura, a oni s mirovinom između 650 do 840 eura dobit će 60 eura potpore", rekao. Premijer je podsjetio na dosadašnjih osam paketa mjera za pomoć umirovljenicima. "Oni su bili teški 537 milijuna eura, plus ovih 76,5 milijuna eura, o čemu odluku donosimo sada. Oni će biti isplaćeni tijekom jeseni", rekao je.

Nastavlja se i potpora studentima, za njih više od sto tisuća, i to u iznosu od 4,5 milijuna eura - neće se povećavati cijene studentske prehrane. Tu su i nezaposleni hrvatski branitelji s mjerom teškom 1,3 milijuna eura - riječ je o oko 13 tisuća osoba - koji će dobiti jednokratnu naknadu od 100 eura.