Primorac: Cijene struje i plina porast će od 10 do 15 posto
Ministar financija: Rast cijena struje i plina neće utjecati na inflaciju
Struja i plin od jeseni će poskupjeti između 10 i 15 posto, odnosno poskupljenje sigurno neće iznositi 30 posto, kako se posljednjih dana kalkuliralo u medijima, otkrio je u utorak potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac poručivši da Vlada neće dopustiti da udar na džep građana bude znatan. Primorac je pritom najavio da Vlada postupno izlazi iz režima subvencija cijena pojedinih energenata.
Neopravdane subvencije
“Mi ćemo svakako smanjiti tu subvenciju, ali kada se subvencija smanjuje, potrebno ju je smanjivati postupno kako to smanjenje ne bi izazvalo negativne učinke, učinilo kaos na tržištu. Tako ćemo raditi i sada. Smanjenjem subvencije cijene će nešto porasti, ali sigurno ne 30 posto", rekao je Primorac.
Naveo je da su cijene energenata sada na povećanim razinama i da će tako biti jedno dulje razdoblje, zbog čega je, kaže, državna subvenacija sve manje opravdana jer se održavanjem subvencije na razini koja je bila poništavaju cjenovni signali. "Ako imate dugoročno povećane cijene energenata, a vi umjetno iz proračuna te cijene pokušavate smanjiti, tada građani i poduzetnici nisu svjesni da je došlo do dugotrajnog poremećaja na tržištu, odnosno do dugotrajno formiranih novih cijena, pa nisu motivirani trošiti manje energije niti prelaziti na neke druge izvore energije, poput obnovljivih izvora", pojasnio je Primorac.
Pritom je izrazio mišljenje da predstojeći rast cijena struje i plina neće imati utjecaja na inflaciju, koja je pala na 1,8 posto, odnosno na razinu koju ministar financija smatra "stabilnom stopom inflacije dobrom za gospodarstvo". "Mi od toga u ovom trenutku ne strahujemo", poručio je ministar dodavši da raspirivanje straha od inflacije više nema smisla u ovim okolnostima. Podsjetio je da je Vlada praktički ukinula subvencije na benzin i dizel tijekom ljeta, što, kaže, nije utjecalo na rast cijena goriva. Prema Primorčevim riječima, imamo kontinuirano smanjenje inflatornih pritisaka iako cijene jesu rasle, ali po prirodnim stopama.
“Svakako imamo ambiciju izići iz režima poticajnih cijena električne energije i plina u srednjoročnom razdoblju i važan korak ćemo napraviti sada", poručuje ministar financija.
Paket od 30. rujna
No još se uvijek ne zna hoće li poskupljenje struje i plina za kućanstva obuhvatiti i poduzeća. Direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber podsjeća da su u većini članica Europske unije cijene energenata za gospodarstvo niže od onih za građanstvo, jer tako nalažu zakoni ekonomije, što u Hrvatskoj nije slučaj, a to utječe na konkurentnost, posebno izvoznika. Srednji i veliki poduzetnici već godinu dana plaćaju tržišne cijene energenata, navodi Weber i dodaje da se za male i mikropoduzetnike treba pažljivo procijeniti utjecaj eventualnog ukidanja subvencija, jer bi to u slučaju povećanja cijena imalo snažan negativan efekt. "Ako trošak preko noći poraste za ozbiljan iznos, onda to može imati snažan utjecaj na poslovanje. Ako i bude povećanja cijena energenata, očekujemo da neće biti dramatično, ali važno je znati da postoji osigurač koji će zaštititi male i mikropoduzetnike", rekla je Weber.
Primorac je pak naveo da bi se kod velikih poslovnih subjekata koji su izvan režima subvencioniranja moglo dogoditi prelijevanje viših cijena energije na cijene proizvoda, a u režimu zaštite ostaju mali i mikro poduzetnici, obrtnici, kućanstva i javne ustanove. Pojasnio je da se kod subvencija radi o preraspodjeli sredstava u proračunu, odnosno da ne postoje financijska sredstva "sa strane" kojima Vlada upravlja, pa kad dođe do kratkoročnih, ali znatnih šokova na tržištu, Vlada intervenira redistribucijom sredstava kako bi se ublažio takav inicijalni šok i izbjegao kaos na tržištu. Riječ je o subvencijama koje se financiraju na teret svih poreznih obveznika, navodi ministar, a koje su sve manje opravdane. Prema dosadašnjim najavama, Vlada bi novi paket mjera trebala predstaviti sredinom mjeseca, s obzirom na to da aktualni paket mjera vrijedi do 30. rujna.
Upravno vijeće Hrvatske regulatorne energetske agencije (HERA) krajem kolovoza utvrdilo je nove cijene plina u javnoj opskrbi, a neslužbene računice tada su pokazale da bi plin građanima početkom listopada mogao poskupjeti do 30 posto ako se ukinu Vladine subvencije.