Plin poskupljuje, ali puno manje od 30 posto, Vlada priprema nove subvencije
Na području Osijeka, prema Heri, nova bi cijena plina bila viša oko 29 posto
Vlada će idućeg tjedna predstaviti subvencije kada je riječ o cijeni struje i plina, a premijer Andrej Plenković građane uvjerava kako velikih poskupljenja, koja proizlaze iz odluka Hrvatske energetske regulatorne agencije (Hera) objavljenih u četvrtak, neće biti.
Izračun
Podsjetimo, Upravno vijeće Here u četvrtak je utvrdilo nove cijene plina u javnoj opskrbi, a neslužbene računice pokazuju da bi plin građanima početkom listopada mogao poskupjeti čak i do tridesetak posto. Poskupljenja će sigurno biti, no hoće li ono ipak biti manje i koliko ovisit će o mjerama Vlade.
Hera je na svojim mrežnim stranicama objavila da je na sjednici Upravnog vijeća "donesena Odluka o iznosu tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom za razdoblje od 1. listopada do 31. prosinca 2024. te za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2025.", a koja će biti objavljena u Narodnim novinama. Bez ikakvih obrazloženja o novim cijenama plina u javnoj opskrbi, Hera je u priopćenju samo objavila poveznicu na odluku, a koja sadrži tablice s iznosima tarifnih stavki za svako od tridesetak distribucijskih područja. U odnosu prema važećim tarifnim stavkama, koje su formirane na temelju Vladinih mjera, nove cijene ne sadrže nikakve subvencije, a neslužbeni izračuni pokazuju da bi takve cijene od listopada bile više od 20 do 30 i nešto više posto. Usporedba također pokazuje da je na taj rast ponajviše utjecao rast nabavne cijene plina. Naime, nabavna cijena plina do sada je iznosila 26,40 eura po megavatsatu (MWh), a po novome "skače" na 37,50 eura/MWh, što je porast za 42,5 posto.
Uz trošak nabave krajnja cijena plina sadrži i trošak distribucije, koji Hera određuje zasebno za svako distribucijsko područje, te trošak opskrbe, koji je određen za sva distribucijska područja na temelju provedenog javnog natječaja za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge opskrbe plinom za razdoblje od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027. godine. Na temelju tog natječaja opskrbljivač u obvezi javne usluge na području grada Zagreba od listopada će biti tvrtka Međimurje plin, koja će do kraja ove godine plin građanima, ne bude li subvencija, prodavati po cijeni od 0,0522 eura po kilovatsatu (kWh). To je, pak, 26,7 posto viša cijena od dosadašnjih 0,0412 eura/kWh, u koju su uključene i subvencije Vlade. Do sada je opskrbljivač u javnoj usluzi za područje Zagreba bila Gradska plinara Zagreb – Opskrba, koja je također bila i opskrbljivač i na području Rijeke. No na temelju nedavnog natječaja opskrbu u javnoj usluzi na području Rijeke početkom listopada ponovno će preuzeti riječka tvrtka Energo, za koju je Hera utvrdila cijenu od 0,0584 eura/kWh, što je 22,2 posto više od dosadašnje cijene.
Konzultacije
Na području Osijeka, gdje je opskrbljivač HEP Plin, nova bi cijena bila viša oko 29 posto i iznosila bi 0,0503 eura po kWh, a na području Varaždina, čiji je opskrbljivač Termoplin, bila bi viša 29,7 posto i iznosila 0,0502 eura/kWh. Neslužbeni izračuni također pokazuju da bi plin kućanstvima na području Čakovca, gdje će od Međimurje plina opskrbu u javnoj usluzi preuzeti EON Plin, mogao poskupjeti za gotovo 33 posto, na 0,0534 eura/kWh.
Te se cijene i izračuni odnose na karakterističnog kupca iz tarifnog modela TM2, čiji je raspon godišnje potrošnje plina od 5001 do 25.000 kWh, a i za ostala distribucijska područja neslužbene računice pokazuju da se poskupljenja kreću u rasponu od 20-ak do 30-ak posto. U Heri se nisu mogla dobiti dodatna pojašnjenja tih poskupljenja, nego samo napomena da su iznosi novih tarifnih stavki utvrđeni bez ikakvih subvencija Vlade.
Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) Dalibor Pudić podsjeća da su ove nove cijene bez Vladinih mjera te da su početkom travnja ove godine cijene plina u prosjeku pale od pet do šest posto te da bi bilo realnije uspoređivati nove cijene s onima prije travnja ove godine. "Cijene energenata treba prepustiti tržištu. Realno da se cijena energenata ne subvencionira i zbog energetske učinkovitosti i ušteda, ali se ne smije dopustiti ni nagli skok jer bi to bio izniman udarac na standard građana", rekao je Pudić u izjavi Hini, podsjećajući i da su Vladini dužnosnici posljednjih dana izjavljivali da će poskupljenja biti, ali ne znatnog.
Na upit novinara u petak, nakon sjednice Županijske skupštine Virovitičko-podravske županije, hoće li rasti cijene plina sukladno s izračunom Here, premijer Plenković je poručio da neće te podsjetio kako je Vlada najavila da priprema novi paket mjera za borbu protiv krize. "Vlada je kroz posljednje tri godine, od jeseni 2021., kada se počelo s paketima mjera, učinila napor da cijena energenata, prije svega struje i plina za građane, mikro, male, srednje i velike poduzetnike, za naše općine, gradove, županije, za dječje vrtiće, škole, fakultete, bolnice, domove za starije, praktički ostane ista", kazao je Plenković, dodavši da se time očuvala socijalna kohezija te spriječilo da energetska kriza ima šire ekonomske i socijalne posljedice. "Sada smo u 2024. godini, kontekst anomalija koje su postale na tržištu više nije onakav kakav je bio tada. Mi ćemo fazno i postupno popuštati mjere, što znači da ćemo i dalje pomagati građanima i gospodarstvu, samo ne u obuhvatu kako smo imali do sada. U završnoj smo fazi naših konzultacija i ja ću, ako to dogovorimo, već možda idućega tjedna uoči sjednice Vlade, nakon još nekoliko razgovora, kazati točno kakve će biti subvencije i kada je riječ o struji i plinu", rekao je Plenković.
I početkom tjedna je potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić izjavio da će Vlada i dalje držati "socijalnu" cijenu prije svega plina i struje, a dijelom i naftnih derivata te kako neće doći do velikog poskupljenja energenata. n