Obitelji poginulih pomoraca zatražile dodatne odštete
Nakon tragedije na "Lastovu", Jadrolinija je spremna izaći ususret oštećenima
Odštetni zahtjevi obitelji poginulih pomoraca već su postavljeni, ali o detaljima neću govoriti, potvrdio je za Novi list dr. Šime Savić, ugledni zagrebački odvjetnik koji zastupa obitelji pomoraca poginulih u padu ulazno-izlazne rampe trajekta “Lastovo” u Malom Lošinju, 11. kolovoza ove godine.
Savića smo u telefonskom razgovoru pitali hoće li obitelji tražiti dodatna obeštećenja, osim iznosa od 23 tisuće eura koji im pripada prema polici osiguranja ugovorenoj u skladu s odredbama Kolektivnog ugovora za pomorce Jadrolinije te dodatnih 27 tisuća eura jednokratne novčane pomoći, koliko je određeno odlukom uprave Jadrolinije.
Sve vrste pomoći
– Mogu potvrditi da je odšteta već zatražena, sukladno pozitivnim propisima i kriterijima Vrhovnog suda, kao i da smo zatražili svu dokumentacij DORH-a i drugih tijela. To je sve što za sada mogu reći, rekao nam je u kratkom razgovoru Savić, hrvatskoj javnosti vjerojatno najpoznatiji po zastupanju Frane Lučića, jedinog preživjelog vatrogasca u tragičnom požaru na Kornatima, 2007. godine, kada su živote izgubila dvanaestorica njegovih kolega.
Obitelji stradalih pomoraca preko Savića su uputile i zahtjev da se “ne pakira poginulim pomorcima, s obzirom na to da su obavljali radne zadatke savjesno i u dobroj vjeri te nisu odgovorni na bilo koji način za nastanak predmetnog tragičnog događaja”, uz zahtjev da nadležna tijela utvrde istinu i da se temeljem utvrđenog pokrene odgovarajuće postupke.
O zahtjevu za obeštećenjem oglasila se i Jadrolinija, kratkim priopćenjem, u kojemu navode kako će “stajati uz obitelji pomoraca”.
– Jadrolinija se kao poslodavac od prvog trenutka stavila na raspolaganje obiteljima stradalih pomoraca. Iskoristit ćemo maksimalno sve raspoložive alate kako bi im se u teškim trenucima pružila podrška.
Tako je Paket pomoći bio samo prvi korak u osiguravanju svih prava, u smislu pravnih pitanja, osiguranja i ostalih vidova pomoći. O eventualnim dodatnim pravnim koracima moći će se svakako konkretnije govoriti čim završi istraga, međutim i uz navedeno, Jadrolinija svakako neće stajati na putu ostvarivanja svih legitimnih prava. Dapače, Uprava Jadrolinije u ovoj tragediji uvijek će stajati uz obitelji svojih pomoraca te će saslušati sve potrebe i zahtjeve, stoji u objavi Jadrolinije.
Jadrolinija suglasna
Neslužbeno, iz Jadrolinije doznajemo da kompanija nema namjeru stvarati prepreke obiteljima u ostvarivanju svih njihovih prava i legitimnih potraživanja.
Također, doznajemo i da će Jadrolinija pristati na isplatu odštete u ukupnom iznosu većem od minimalne odštete za smrt pomorca tijekom trajanja ugovora o radu u međunarodnoj plovidbi, prema ugovorima Međunarodne federacije transportnih radnika (ITF), a koja iznosi između 100 tisuća i 105 tisuća američkih dolara, odnosno između 90 i 94 tisuće eura.
Službenu potvrdu ove informacije kao ni točnog iznosa iz Jadrolinije nismo dobili.
Zahtjev obitelji za isplatu odšteta kometirao je Neven Melvan, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH), koji kaže da je takav zahtjev logičan i očekivan.
– Nikakav novac neće obiteljima vratiti njihove najmilije, ali te obitelji su ostale i bez hranitelja. Odštete koje će obiteljima isplatiti osiguravajuće kuće i Jadrolinija su takve kakve jesu, no one sigurno ne pokrivaju sva materijalna sredstva bez kojih će te obitelji ostati u godinama koje su pred njima.
Mislim da je potpuno opravdano da obitelji traže sve što im pripada i drago mi je da su se odlučili na taj potez. Na to smo u ovom slučaju već ranije ukazivali, da oni imaju pravo na sve što bi njihovi poginuli članovi zaradili u budućnosti, kao i na obeštećenje za duševnu bol. Što će pokazati istraga, vidjet ćemo, ali obitelji imaju potpuno pravo na obeštećenje, rekao je Melvan.
Nediljko Bulić, predsjednik Nezavisnog sindikata pomoraca putničkih brodova Hrvatske (NSPPBH) također smatra da obitelji imaju pravo tražiti dodatnu odštetu.
– Neka se ljudi obeštete u makismalnom iznosu, koliko god je moguće. Neće firma zbog toga propasti. Od Jadrolinije je korektno što su na osigurani iznos u slučaju smrti dodali još 27 tisuća eura jednokratne pomoći, što sve zajedno iznosi 50 tisuća eura, kao i što će isplaćivati stipendije djeci do kraja redovnog školovanja, ali podržavamo da obitelji dobiju sve što mogu dobiti. Novac im neće nadomjestiti poginule članove obitelji, ali ima tu i male djece koja će još dugo trebati materijalnu potporu, kazao je Bulić.
Kriteriji Vrhovnog suda za visinu pravične odštete
Orijentacijski kriteriji i iznosi za utvrđivanje visine pravične novčane naknade nematerijalne štete u slučaju smrti bliskog srodnika predviđaju isplatu sljedećih iznosa;
– Za slučaj smrti bračnog ili izvanbračnog druga – 43.798,52 eura
– Za slučaj smrti djeteta – 43.798,52 eura
– Za slučaj smrti roditelja – djetetu na odgoju 43.798,52 eura, odraslom djetetu 29.862,63 eura
– Za slučaj smrti brata ili sestre – 14.931,31 eura, ako je poginula osoba živjela u trajnoj zajednici s bratom ili sestrom
Prema ovim iznosima, supruga i dvoje malodobne djece jednog od poginulih pomoraca imala bi pravo na odštetu u iznosu od 131.395,56 za suprugu i dvoje djece, uz dodatnu odštetu za roditelje. Uz to, pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali ističu kako obitelji imaju pravo i na druge naknade, u prvom redu onu za izgubljeno uzdržavanje