osijek, 8 srpnja 2024, 10,00 sati, županijska 4, sjednica gradskog vijeća, novinar tomislav prusinasnimio zdenko pušić
Zdenko Pušić
29.7.2024., 08:49
VEĆI PRIHODI

Većini župana, gradonačelnika i načelnika plaća vezana uz državnu osnovicu, pa primanja rastu i njima

Nakon što je osnovica plaće državnih dužnosnika povećana za 83 posto, što je plaće povećalo za 60-ak posto, stvorila se osnova da se plaće usklade i dijelu lokalnih čelnika, ali samo onima koji prema odluci lokalnih parlamenata plaću gradonačelnika ili župana formiraju u skladu s osnovicom plaće državnih dužnosnika koje donosi Vlada.

Naravno, i drugi lokalni čelnici mogu si predložiti povećanje plaća, ali to je onda predmet rasprave na općinskom ili gradskom vijeću. Među onima kojima će plaće automatski porasti su i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, ali tu sreću ima i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, splitski Ivica Puljak, varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, istarski župan Boris Miletić itd. Tako će Komadina od 1. kolovoza primati plaću višu od 4500 eura, a jedan od većih sretnika je Marko Filipović koji je dosad imao plaću od malo više od dvije tisuće eura, a sada će mu se praktički udvostručiti i prijeći 4000 eura. Nije ni Ivici Puljku "za plakati" - on je imao netoplaću od gotovo 2500 eura, a sada mu raste za dvije tisuće eura, i primat će gotovo 4500 eura. Osječki gradonačelnik Ivan Radić imat će plaću od četiri tisuće eura.

Čini se da ni Ivanu Penavi, predsjedniku DP-a i gradonačelniku Vukovara, odluka Vlade, u čijem je donošenju kao koalicijski partner itekako i sudjelovao, neće teško pasti - on će sada primati više od 4500 eura. Ali Penava, s obzirom na to da je i potpredsjednik Sabora, može birati koji prihod uzeti, jer zakon dopušta da uzme plaću koja mu je veća, a to je u ovom slučaju saborska plaća, koja će mu doseći do gotovo 5000 eura.

Zakon kaže kako postoje i gornji limiti koji se ne smiju prijeći, sukladno koeficijentima koje zakon određuje za pojedinu funkciju, a koji primjerice za Grad Zagreb iznosi 7,14, potom slijede ostali župani i gradonačelnici velikih gradova, dok načelnici malih općina do tri tisuće stanovnika po zakonu, odnosno obračunu osnovice plus koeficijent, ne mogu imati primanja veća od 4000 eura. Dakle, ni sada, nakon što su usvojene nove osnovice na državnoj razini.

Premijer Andrej Plenković izjavio je prošlog tjedna, kad je Vlada donijela odluku o povećanju osnovice za državne dužnosnike, kako je intencija da posao izabranog političara ponovno postane poželjan, odnosno da ljudi koji rade odgovorne poslove i odlučuju o megaprojektima, ali i upravljaju sustavima koje čine tisuće zaposlenih, moraju biti adekvatno valorizirani. To više što imaju i legitimitet dobiven od građana na izborima. Čini se da je u pravu - jer sad čak i načelnik u najmanjoj općini može zarađivati više od tri tisuće eura neto, naravno uz ostale beneficije, a to je službeno vozilo, bankovna kartica, pravo na povrat troškova primjerice putnih naloga i svih ostalih dodataka na plaću, kao što je topli obrok, regres i slično. To, primjerice, saborski zastupnici nemaju jer oni nemaju redovito radno vrijeme od 8 sati, a lokalni čelnici mogu ostvarivati i redovita prava, a i dodatne beneficije.