Plaća će jako rasti i dijelu bivših državnih dužnosnika
Povišicu će dobiti i zastupnici koji su odlučili konzumirati pravo “6 plus 6”
Na temelju Vladine odluke o povećanju plaća državnih dužnosnika neće ozbiljno rasti mjesečna primanja samo aktualnim članovima Vlade, saborskim zastupnicima i ostalima koji spadaju u ovo kategoriju hrvatskih građana. Jednako vrijedi i za bivše državne dužnosnike, od kojih su neki svoju poziciju napustili još prošle godine.
Skok od 1500 eura
Razlog je činjenica da će se ovaj rast plaća u visini od 70 posto odnositi i na korisnike prava državnih dužnosnika da nakon završetka mandata, ako je on trajao minimalno godinu dana, prvih šest mjeseci dobivaju punu plaću, a onda još toliko vremena polovinu tog iznosa. Naime, Zakon o obvezama i pravima državnih dužnosnika propisuje da dužnosnici, nakon prestanka obnašanja dužnosti, "imaju pravo na naknadu u visini plaće koju ostvaruje dužnosnik na toj dužnosti".
Znači ne na plaću koju su imali dok su bili na dužnosti, nego na onu koju sada prima dužnosnik na njihovu mjestu. Identična je odredba, kada je riječ o zastupnicima, u Zakonu o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru. Saborske stručne službe tumače da je neupitno da će zastupnicima koji na travanjskim izborima nisu ušli u parlament i stoga su odlučili konzumirati "6 plus 6", ta naknada rasti kao i plaće njihovih kolega koji jesu u Saboru. Proizlazi to nedvojbeno i iz rješenja kojima se donedavnim zastupnicima odobrava "6 plus 6". U njima se, sukladno zakonu, vrlo precizno navodi da im se priznaje naknada u visini plaće "koju ostvaruje zastupnik na istoj dužnosti u Hrvatskom saboru". Podrazumijeva to da će, primjerice, socijaldemokrat Domagoj Ajduković, koji više nije u Saboru, a aktivirao je "6 plus 6", ubuduće imati naknadu odgovarajuću povećanoj plaći Jelene Miloš iz Možemo, koja je predsjednica Odbora za europske poslove, što je bila njegova dužnost u prošlom sazivu. Ukupno je dvadesetak bivših zastupnika zatražilo i dobilo "6 plus 6", pa će im ta naknada sada skočiti za oko 1500 eura.
S obzirom na to da je vlada Andreja Plenkovića pretrpjela nakon parlamentarnih izbora male izmjene, izdaci iz državnog proračuna za njezine bivše članove neće znatnije rasti slijedom povećanja dužnosničkih plaća. U Vladi nisu više samo Anja Šimpraga, koja je prešla u Sabor, te Nikolina Brnjac, koja se prebacila na još izdašniju plaću zastupnice u Europskom parlamentu. Ali ovotjedna odluka Vlade odrazit će se na prihode već pomalo zaboravljenog ministra obrane Marija Banožića. On je poslije smjene, još dok se nalazio u bolnici, preko svoje odvjetnice u studenome 2023. godine aktivirao "6 plus 6", pa će mu još četiri mjeseca stizati osjetno veća naknada koja će mu biti u razini polovine korigirane ministarske plaće.
Operativac
Razgovarali smo u petak s dva zastupnika 10. saziva koji su trenutačno na "6 plus 6", Davorom Dretarom, čiji Domovinski pokret danas pripada parlamentarnoj većini, i Markom Milanovićem Litrom, članom opozicijskih Hrvatskih suverenista. Obojica su nam rekla da nisu znala da i njima slijedi ozbiljno povećanje mjesečnih primanja, ali tvrde da ih to svejedno neće odvratiti od namjere da uskoro prestanu koristiti "6 plus 6".
“Nisam uopće razmišljao o tome da bi i mene zahvatio taj rast plaća. Mislim da je to jedna anomalija. Moj je stav i da će za državne dužnosnike to ipak biti previsoke plaće, a nisam baš siguran da će one funkcionirati kao neka antikorupcijska mjera. Što se konkretno mene osobno tiče, ja sam vam operativac i već sam ‘lud’ od sjedenja doma tri mjeseca, iako sam u tom razdoblju napisao završni rad za studij međunarodnih odnosa koji pohađam. Cijeli sam život navikao raditi i jedva čekam da se opet prihvatim pravog posla. Ni slučajno neću nastaviti ‘6 plus 6’, neće me na to motivirati ni povećanje naknade. Rad shvaćam osnovom ljudskog dostojanstva i zato je najesen gotovo s mojih ‘6 plus 6’”, rekao nam je Dretar, koji je na čelu liste Domovinskog pokreta u trećoj jedinici prešao izborni prag, ali mu to nije bilo dovoljno za osvajanje novog zastupničkog mandata. n