22.04.2021., Jasenovac - Povodom 76. obljetnice proboja posljednjih zatocenika ustaskog logora Jasenovac, izaslanstva Predsjednika, Sabora i Vlade, kao i manjina, odali su pocast svim stradalima u tom logoru polaganjem cvijeca i kamencica kod Spomen obiljezja Kameni cvijet. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
PIXSELL
27.7.2024., 14:51
Otvoreno pismo hrvatskoj javnosti

Crnogorski intelektualci se ograđuju od rezolucije o Jasenovcu

Skupina crnogorskih intelektualaca se u otvorenom pismu hrvatskoj javnosti ogradila od rezolucije o Jasenovcu usvojene u crnogorskom parlamentu, rekavši da zastupnici koji su je podržali nisu glas Crne Gore, nego Srbije i Rusije.

Crnogorski parlament je krajem srpnja usvojio rezoluciju kojom se osuđuje genocid u logorima Jasenovac, Mathauzen i Dahau. Članica EU-a, Hrvatska je oštro reagirala i upozorila da to može ugroziti europski put Crne Gore te trojicu prosrpskih političara proglasila nepoželjnim osobama u Hrvatskoj.

“Poštovani susjedi, molimo vas da ne osuđujete cijelu državu zbog postupaka pojedinaca, zato sve mjere koje donesete neka budu usmjerene protiv tih pojedinaca koji pokušavaju narušiti našu bliskost i prijateljstvo, a ne protiv naroda i države i njihove budućnosti“, navodi se u pismu koje je potpisalo stotinjak crnogorskih intelektualaca.

“Oni koji su predložoli rezoluciju i za nju glasali nisu glas Crne Gore već centara moći iz Srbije i Rusije koji imaju samo jedan cilj, izazvati potrese i sukobe na Balkanu i okrenu brata protiv brata”, dodaje se.

31, October, 2023, Podgorica - The session of the Assembly of Montenegro at which the new Government of Montenegro is elected. 31, oktobar, 2023, Podgorica - Sednica Skupstine Crne Gore na kojoj se bira nova Vlada Crne Gore.  Photo: R.R./ATAImages/PIXSELL
NARUŠENI ODNOSI

Trojica su dužnosnika Crne Gore nepoželjna u Hrvatskoj

Crnogorski intelektualci smatraju da taj dokument ne odražava istinske osjećaje većine crnogorskog naroda prema Hrvatskoj i njezinim građanima.

“U ime Crne Gore, izražavamo našu iskrenu ispriku za nesporazume ili uvrede koje su mogle nastati kao posljedica usvajanja rezolucije.... Crnogorski narod pamti i pamtit će svaku vašu podršku koju smo dobili i svaku gestu bratske volje da uđemo u EU i to zaboraviti nećemo nikada”, ističu intelektualci.

Za rezoluciju, koju je predložio čelnik prosrpske i proruske desnice Andrija Mandić, glasao je 41 od 81 zastupnika u crnogorskom parlamentu. 

Dokument je bio odgovor na podršku crnogorske vlade rezololuciji o Srebrenici koja je nešto ranije usvojena u Ujedinjenim narodima.

Hrvatska je u četvrtak nepoželjnim osobama proglasila predsjednika crnogorskog parlamenta Mandića, potpredsjednika vlade Aleksu Bečića i prosrpskog desničarskog političara Milana Kneževića.