Piletić: Povećanje plaća neće izazvat pozitivne emocije, ali nema mjesta za populizam
Ministar Marin Piletić gostujući u središnjem Dnevniku HTV-a komentirao je današnju odluku Vlade o povećanju plaća državnih dužnosnika. Rekao je kako to neće izazvat pretjerane pozitivne emocije kod građana, ali da nema mjesta za nikakav populizam. Povećali smo prosječnu, medijalnu, minimalnu plaću, sad je došao red i na dužnosničke plaće, rekao je.
- S obzirom da je ovo treći mandat vlade Andreja Plenkovića, u proteklih osam godina jačali smo i socijalni standard, i gospodarstvo, i plaće kako u privatnom sektoru, tako u državnom i javnom. Prosječna plaća u posljednjih osam godina u Hrvatskoj je porasla za 76 posto, povećane su mirovine, nema razine socijalnih davanja koje nismo povećali, kojima nismo proširili obuhvat korisnika. I sada je došao korak da se definiraju i dužnosničke plaće. Osnovica koja je bila zajednička i za javne i za državne službenike sve do 2009. godine, od tada osnovica za plaće dužnosnika je jedno vrijeme stagnirala, dakle padala, od 2014. ona se nije mijenjala, rekao je Marin Piletić ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Podsjetio je da je u dvije protekle vlade pod vodstvom Andreja Plenkovića osnovica za isplatu plaća državnim i javnim službenicima rasla preko 40 posto i da su najavljenom velikom reformom sustava plaća povećali značajno plaće za 244.000 naših državnih i javnih službenika.
Komentirao je i prozivke iz oporbe "da je to bio vrlo smišljen potez, prije izbora, a sebi sada povećavate plaće nakon izbora".
- Bio je utoliko smišljen potez zato što je reforma plaća u državnom i javnom sustavu bila dimenzionirana 2020. godine. Trebalo je provesti čitav niz analiza, povesti postupak i razgovor sa Svjetskom bankom, koji su nam pomagali u tome, obaviti konzultacije s našim socijalnim partnerima, donijeti zakon u dva čitanja, a onda poslije toga dakle donijeti dvije uredbe. Sve to imalo je svoje vremenski tijek trajanja, mi smo to ispoštovali, rekao je, te dodao:
- Naravno, da plaće dužnosnika nisu bile u fokusu interesa i da smo to ostavili za kraj nakon svega što smo prije toga učinili - povećali osnovicu, povećali prosječne plaće, minimalnu plaću.
Na pitanje boje li se negativne percepcije građana, ministar Piletić je rekao kako ovo neće izazvati pretjerane pozitivne emocije.
- Međutim, ovdje zaista nema mjesta za nikakav populizam. Reforma plaća je kontinuitet ove vlade. Povećali smo prosječnu, povećali smo medijalnu za 103 posto, povećali minimalnu plaću. Mi ćemo tim tempo nastaviti i dalje. Ali u ovom trenutku došao red i na dužnosničke plaće, ne samo dužnosničke plaće u državnom sektoru, s obzirom da mi dužnosnike imamo i na lokalnoj i na regionalnoj.
Kad je riječ o lokalnim dužnosnicama, ministar je rekao:
- Limitirani su oni maksimalni iznosi koje imaju lokalni čelnici, mislim pritom na gradonačelnika Zagreba, župane, gradonačelnike velikih gradova i načelnike općina. Limitirano je da plaća gradonačelnika Zagreba ne može biti veća od potpredsjednika Vlade. Međutim, s obzirom da smo povećali osnovicu, sada i oni imaju prostora povećati svoje plaće, ne samo zbog svojih plaća, nego s obzirom na njihove zakonske okvire, gdje plaća prvih izvršnih čelnika i službenika ne može biti veća od plaće gradonačelnika. Na taj način smo zakočili rast plaća lokalnih i županijskih službenika, rekao je.
Osvrnuo se i na nezapamćen zločin u Daruvaru.
- Svi preostali štićenici smješteni su u Veteranski centar u Daruvaru pod ingerencijom ministarstva branitelja. Mi smo u kontaktu sa vlasnicima doma. Nakon ovog šoka, nakon ove tragedije koja se dogodila, mislimo da i oni imaju pravo na jedno razdoblje da analiziraju svoje buduće poslovanje. Ja vjerujem da će dom, nastaviti funkcionirati i zbog ovih korisnika koji su i dalje njihovi štićenici, ali i zbog potreba na našem tržištu za krevetom za starije i nemoćne, rekao je.
Ministar Piletić je dodao i kako je Vlada pokrenula proces izgradnje 18 novih centara za starije.