Zbog tehnološkog kvara globalna uzbuna i panika
Krivac je pronađen u softveru američke tvrtke za kibernetičku sigurnost
Više od 1400 otkazanih letova, tisuće putnika zarobljenih na aerodromima, problemi u zdravstvenim i bankarskim sustavima diljem svijeta, poteškoće u medijskim kućama i telekomunikacijskim tvrtkama, u supermarketima... posljedica je to golemog tehnološkog kvara i podsjetnik koliko je svijet postao ovisan o digitalnim tehnologijima i o internetu. Probleme su u petak prijavljivale tvrtke, institucije i vlade brojnih zemalja na svim kontinentima. “Imamo ‘majku’ svih globalnih padova tržišta”, komentirao je jedan trgovac s burze koja je također bila pogođena.
Ručni popravak
Problem nije izazvan hakerskim napadom, kako se u početku strahovalo, nego je krivac pronađen u softveru tvrtke za kibernetičku sigurnost CrowdStrike.
“Ovo je kvalitetan podsjetnik koliko smo digitalno ovisni i povezani te koliko jedna pogreška na jednom izvoru može napraviti globalni problem”, rekao je stručnjak za kibernetičku sigurnost Alen Delić za HTV, komentirajući kvarove koji su pogodili računalne sustave diljem svijeta. “Ovo će nama kao struci u idućim danima, tjednima i mjesecima staviti na stol temu o kojoj ćemo razgovarati, a to je promjena dobre sigurnosne prakse”, dodao je.
Velike američke aviokompanije poput American Airlinesa, Delte i United Airlinesa otkazale su letove, a o problemima su izvijestile i amsterdamska zračna luka Schiphol, jedna od najprometnijih u Europi, kao i aerodromi u Berlinu, Pragu, Edinburghu i Španjolskoj. Pogođen je i britanski zdravstveni sustav, indijske zračne luke i australski mediji, banke i telekomi. Hrvatski ministar prometa Oleg Butković rekao je kako je pogođena i Hrvatska, odnosno administrativni program Kontrole zračne plovidbe. Butković je odbacio da je riječ o kibernetičkom napadu.
Tvrtka za kibernetičku sigurnost CrowdStrike, sa sjedištem u Austinu u SAD-u, priopćila je da je svjesna izvješća o padovima Microsoftova operativnog sustava Windows diljem svijeta vezano uz njezin program Falcon Sensor koji štiti od štetnih računalnih pojava. Pogreška te američke kompanije izaziva pad Microsoftova operativnog sustava Windows i prikazivanje plavog ekrana, neformalno znanog kao “plavi ekran smrti”, prenosi Reuters.
CrowdStrike svoj softver Falcon Sensor predstavlja kao platformu “za sprječavanje upada uz pomoć objedinjenih cloud tehnologija koje zaustavljaju sve vrste napada - uključujući malware i još mnogo drugih”. Svjetski mediji pišu o načinu “zaobilaženja” ove pogreške koje uključuje lociranje i brisanje jedne datoteke, no naglašavaju kako to u mnogo slučajeva neće odmah riješiti problem jer se u velikim sustavima ta radnja mora ručno ponoviti stotinu puta, što zahtijeva sate rada.
“CrowdStrike aktivno radi s klijentima na koje utječe nedostatak pronađen u jednom ažuriranju sadržaja za Windows hostove. To ne utječe na Mac i Linux hostove. Ovo nije sigurnosni incident ili kibernetički napad. Problem je identificiran, izoliran, radi se na popravku. Naš tim je potpuno mobiliziran kako bi osigurao sigurnost i stabilnost CrowdStrike klijenata”, priopćio je generalni direktor tvrtke CrowdStrike George Kurtz preko platforme X.
Microsoft je objavio da je riješen problem koji stoji iza pada 365 njegovih aplikacija i usluga, no da će posljedice kvara koji je poremetio svjetsko poslovanje i promet i dalje utjecati na neke korisnike.
Poteškoće s CEZIH-om
Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije priopćilo je u petak kako državna informacijska infrastruktura nije zahvaćena poteškoćama. “Centar dijeljenih usluga (CDU) radi ispravno, kao i sustavi pružatelja usluga APIS-a, Fine i AKD-a. Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije u suradnji sa svim dionicima nastavit će pratiti nastalu situaciju s ciljem osiguranja svih mjera te, ako dođe do promjena u sustavu državne informacijske infrastrukture, pravovremeno obavijestiti javnost”, priopćili su iz tog ministarstva. Državni tajnik Bernard Gršić novinarima je pojasnio kako Hrvatska ima svoju infrastrukturu koja koristi Microsoftove tehnologije, ali druge alate antivirusne zaštite koji nisu pogođeni ovim problemima.
U petak ujutro srušio se i sustav CEZIH, a Gršić je istaknuo kako je brzo i proradio. “Sustav CEZIH je podignut, ali taj problem nije vezan uz ovaj tehnološki kvar. Kao što znate, CEZIH je u posljednje vrijeme više puta imao poteškoća, to je najavljeno i od Ministarstva jer su radovi na njemu i preseljenje na novu opremu i nove tehnološke sustave, a vjerujem da će ti problemi, s obzirom na to da su ti radovi pri kraju, uskoro i u potpunosti nestati”, kazao je. Što se tiče Kontrole zračne plovidbe, državni tajnik je istaknuo da u operativnom sustavu vođenja zrakoplova iz zračnog prostora Republike Hrvatske nema problema. “Oni su potpuno operativni. Nekih manjih administrativnih poteškoća je bilo, ali su i one otklonjene”, rekao je.
I ministar obrane Ivan Anušić potvrdio je da MORH nema problema u radu. “Koristimo druge sustave koji nisu ugroženi ovim kvarovima”, rekao je.