Osijek, 05. 04. 2023, EFOS, dvorana Aula glagoljice, Agribusiness day, okrugli stol, panel rasprava, Zvjezdana Blazic - moderatorica
SNIMIO BRUNO JOBST

Osijek, 05. 04. 2023, EFOS, dvorana Aula glagoljice, Agribusiness day, okrugli stol, panel rasprava, Zvjezdana Blazic - moderatorica
SNIMIO BRUNO JOBST

BRUNO JOBST
16.7.2024., 09:21
Zvjezdana Blažić konzultantica za prehrambenu industriju i poljoprivredu

Prodaja Fortenovinih tvrtki Podravci pridonijet će razvoju cijele hrvatske poljoprivrede

Izbor domaće respektabilne kompanije daje određenu sigurnost svima

Nakon što je Fortenova prošlog tjedna donijela dugoočekivanu odluku o prodaji svojih poljoprivrednih tvrtki, postavlja se pitanje kakva će biti budućnost tih kompanija te kakav će utjecaj ta transakcija imati na hrvatsku poljoprivredu, ali i na samu Podravku. O tome smo razgovarali s konzultanticom za prehrambenu industriju i poljoprivredu Zvjezdanom Blažić.

Fortenova je odabrala Podravku kao potencijalnog kupca za tvrtke iz agrobiznisa. Čini se da su svi zadovoljni tom odlukom jer će Belje, Vupik i PIK Vinkovci ostati u hrvatskim rukama. Je li Podravka najbolji kupac tih tvrtki?

- Ovaj postupak prodaje agrokompanija iz sastava Fortenove trajao je šest mjeseci, u drugoj fazi procesa obavljen je opsežni due diligance, odnosno postupak dubinskog snimanja poslovanja kompanija koje su predmet preuzimanja. U tom procesu Podravka je iskazala svoj interes na najbolji mogući način. U vrlo složenom procesu dali su ponudu koja je očito bila financijski izdašnija, a s druge strane i najuvjerljivija da će pridonijeti pozitivnom daljnjem razvoju kroz iskazan strateški pristup u razvoju agrobiznisa. Uvjerena sam da je ponuda Žita i Osatina grupe također bila kvalitetna i da se radi o manjim razlikama u visini ponude i daljnjim strateškim koracima u razvoju. I ove kompanije, da su bile u prilici, vrlo brzo bi bile u stanju ući u vođenje operativnog biznisa te obaviti potrebnu transformaciju poslovanja. Vjerujem da je i njihov plan razvoja također bio vrlo ozbiljan. Podravka je, uz Vindiju, naša najveća i izuzetno snažna prehrambena, ali i farmaceutska kompanija. Po svom načinu poslovanja, snažnoj bilanci, jakoj prisutnosti na internacionalnom tržištu, kvalitetnim rezultatima poslovanja, niskoj zaduženosti te izvrsnom korporativnom upravljanju i menadžmentu Podravka je dokazala da je najbolji izbor koji će dugoročno donijeti mnoge koristi za Belje, Vupik i PIK Vinkovce uz potrebna ulaganja, ali i nužno poslovno restrukturiranje i promjene u poslovanju. Podravka sada ulazi u treći segment poslovanja poljoprivredu, i to vrlo složeno poslovno područje s gotovo svim sektorima poljoprivredne proizvodnje od ratarstva, snažnog stočarstva, mliječne industrije, vinogradarstva i povrtlarstva. Tu će uspjeh u poljoprivredi biti usko povezan s izborom upravljačkog, ali i operativnog managementa. Bit će nužna brojna osvježenja, Podravka je u mogućnosti privući kvalitetne domaće stručnjake, ali i stručnjake s međunarodnim iskustvom, a to će biti jako korisno za nužna tehnološka, ali i organizacijska unapređenja u poslovanju.

Pitanje zemljišta

Mnogi su odahnuli jer ponuda mađarske Meszarosz grupe, kao jedinog stranog ponuđača, nije odabrana. Možemo li biti zadovoljni činjenicom što su strani investitori "ispali iz igre"?

- Prije bih rekla da smo zadovoljni da je izbor pao na domaću renomiranu kompaniju nego što su neki drugi investitori ispali iz igre. Mislim da se to odnosi i na širu javnost, građane, potrošače, koji očekuju da se sa slavonskih polja što više hrane proizvede i ponudi našim potrošačima, ali i u izvozu. Također, vjerujem da poslovna zajednica i svi stakholderi mogu biti zadovoljni jer mogu očekivati dobru poslovnu suradnju, dobrobit za zaposlene, kvalitetne odnose s lokalnom zajednicom. Zadovoljstvo financijskih institucija i investitora je također prisutno. S druge strane svi vidimo kakva je geopolitička situacija, posljednjih godina susrećemo se s velikom nesigurnosti koja dovodi do problema u opskrbnim lancima, klimatske promjene dovode do velikih rizika u poljoprivrednoj proizvodnji i pitanje proizvodnje hrane postaje ne samo strateški važna djelatnost nego i prvorazredno sigurnosno pitanje. Tako da izbor domaće respektabilne kompanije daje određenu sigurnost svima.

U prodaji tvrtki iz Fortenovina agrobiznisa naglašavalo se pitanje poljoprivrednog zemljišta koje te tvrtke imaju u koncesiji, a radi se o 33.000 hektara, odnosno postajala je bojazan da će novi vlasnik jeftino dobiti vrijedno zemljište. Koliko danas vrijedi to zemljište i koliko je uopće opravdan strah da će privatne kompanije dobiti hrvatsku zemlju?

- Belje, Vupik i PIK Vinkovci imaju u zakupu kroz razne oblike raspolaganja, koncesije, dugoročne ugovore o zakupu, pa i privremeno korištenje oko 33.500 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta. Da bi netko proizvodio hranu, potrebno mu je poljoprivredno zemljište, nema poljoprivrede bez zemljišta. Te kompanije, znači, koriste oko 3 posto poljoprivrednog zemljišta, a na njemu proizvode više od 20 posto junetine i svinja u RH, isto tako i stočne hrane, više od 10 posto povrtlarskih kultura i vina. To su veliki udjeli u hrvatskoj poljoprivrednoj proizvodnji. Svi bi trebali težiti da imamo tako uspješne proizvođače koji poljoprivredno zemljište koriste za proizvodnju. Nikako nije dobro da se razmišlja kako će neka privatna kompanija dobiti hrvatsku zemlju. Tko bi trebao tu zemlju obrađivati? Mislim da bi državno poljoprivredno zemljište smjeli dobiti i koristiti poljoprivredni proizvođači bez obzira na to jesu li mali ili veliki, nego je jedino bitno da se državno poljoprivredno zemljište koristi za proizvodnju, i to bi svima nama trebao biti jedini interes. Ne bi se zemljišna politika trebala pretvoriti u socijalnu politiku jer za to postoje druge socijalne mjere.

Hoće li preuzimanje tog zemljišta utjecati općenito na cijenu zemljišta u Slavoniji i Hrvatskoj?

- Ne vidim kako bi ova transakcija mogla utjecati na cijenu zemljišta u Slavoniji. Zemljišta koja ove kompanije obrađuju u državnom su vlasništvu u raznim oblicima raspolaganja, nisu u privatnom vlasništvu i neće se naći na tržištu kao bilo kakav predmet kupoprodaje. U Hrvatskoj je cijena poljoprivrednog zemljišta još uvijek niža nego u drugima zemljama članicama EU-a te posljednjih godina raste, te će rasti i dalje.

Koliko je točna neslužbena informacija da je Podravka ponudila najvišu cijenu od 330 milijuna eura? Vrijede li Fortenovine poljoprivredne tvrtke toliko?

- Iznos transakcije nije objavljen, ali se procjenjuje na razini od oko 330 milijuna eura. Smatram da je sukladno javnim financijskim podacima o poslovanju Fortenovinih kompanija iz agrobiznisa, iznos transakcije je potpuno sukladan standardima koji se primjenjuju za izračun kod takvih akvizicija. Valuacija odgovara vrijednosti od osam do devet višegodišnjih prosjeka operativne dobiti (EBITDA), a to je na razini usporedivih transakcija. Uz to realizacijom te transakcije Podravka će preuzeti visoki financijski dug poljoprivrednih kompanija.

Razvojni potencijal

Što preuzimanje Fortenovinih agrotvrtki znači za Podravku? Iz koprivničke kompanije već su najavili da će od tih kompanija napraviti svoju treću diviziju, uz već postojeće prehranu i farmaceutiku.

- Akvizicija još nije provedena do kraja, jer se očekuje daljnji pravni dio realizacije koji je također složen proces. Tek nakon zaključenja ugovora o preuzimanju slijedi još zahtjevniji dio posla nakon preuzimanja, a to je integracija. To su najsloženije poslovne operacije na koje su spremne samo kvalitetno vođene kompanije koje imaju stručne timove. O tome ovisi koliko će cijela ova transakcija za Podravku biti uspješna. Ali kada se poslovanje agrifood kompanija dobro organizira, onda će donijeti brojne sinergijske efekte i Podravci. Realizacijom ove transakcije Podravka će postati veliki regionalni lider u agrifood businessu. Preuzimanjem Fortenovine poljoprivrede poslovni prihodi koprivničke grupacije premašit će milijardu eura, a broj zaposlenih se penje do 8000 radnika. Podravka dobiva treće poslovno područje u kojem je bila do sada marginalno prisutna te je često bilo prozivki da u najpopularnijem brendu nema hrvatskih sirovina, i to je u najvećoj mjeri istina. Ulaskom u poljoprivredu ona dobiva i sirovinsku bazu koja će joj osigurati sigurnu opskrbu za prerađivačke kapacitete. Belje je najveći proizvođač svinjećeg mesa u Hrvatskoj te najveći poljoprivredni proizvođač. Vupik obrađuje ukupno 7200 hektara poljoprivrednog zemljišta, ima i povrtlarsku proizvodnju na 545 hektara, a vlasnik je i najmodernijeg riječnog terminala na Dunavu u Vukovaru. PIK Vinkovci proizvodi, osim proizvoda ratarstva i stočarstva, i široki asortimana raznog povrća. U Belju se kao jednom od naših rijetkih proizvođača radilo na industrijskoj proizvodnji mrkve, graška, rajčice. Sve su to kulture jako važe kao sirovina za Podravkine poznate proizvode. Belje ima i svoje vrhunske, poznate brendove koji će osnažiti i Podravkinu ponudu prema trgovačkim lancima. Snažan internacionalni zamah dobivaju i neki poznati brendovi Belja.

Hoće li i na koji način ova transakcija pomoći razvoju Slavonije i Baranje, kako je poručeno iz Fortenove?

- Ova transakcija pridonijet će razvoju poljoprivrede cijele Hrvatske, a ne samo Baranje, Slavonije i Srijema. Za lokalnu zajednicu također će imati velik razvojni potencijal. Ne smijemo zaboraviti da u ovim kompanija radi više od 2000 zaposlenih, najviše u Belju. Tu je i veliki broj kooperanata. Podravka može unaprijediti proizvodnju i ukupno poslovanje tih kompanija, ali će biti prisutan i transfer znanja i tehnologija i prema kooperantima. Sve to može pozitivno utjecati na povećanje vrijednosti naše poljoprivredne proizvodnje. Uz njih će moći učiti i drugi poljoprivrednici, što je nemjerljiva korist.

Konačno, kako će se ova prodaja reflektirati na cijene hrane i poljoprivrednih proizvoda?

- Ne bi trebali imati neke efekte na cijene osim kada se stabilizira proizvodnja, pa se na tržište počnu plasirati veće količine. No to nije kratkoročna priča. n