REUTERS
23.4.2025., 10:15
Plan za idućih pet godina

Roche će uložiti 50 mlrd. ​dolara u SAD-u

Švicarski farmaceutski div Roche objavio je u utorak da će u idućih pet godina uložiti 50 milijardi dolara u SAD-u. Otvorit će tisuću radnih mjesta u novim i proširenim pogonima, a dodatnih 11 tisuća bit će otvoreno na poslovima gradnje i potpore novim proizvodnim kapacitetima, navodi se u priopćenju. Kada krenu s radom, Roche će više lijekova izvoziti iz SAD-a nego što ih trenutno uvozi na američko tržište, naglašavaju u švicarskoj kompaniji.

Kabinet američkog predsjednika Donalda Trumpa otvorio je prošli tjedan istragu o uvozu lijekovima, istaknuvši da joj je cilj potaknuti domaću proizvodnju. SAD je lani uvezao farmaceutske proizvode u vrijednosti od gotovo 213 milijardi dolara, trostruko većoj nego 2014. godine, prema podacima Ujedinjenih naroda o trgovini.

Prije desetak dana švicarski Novartis objavio je da u idućih pet godina planira uložiti 23 milijarde dolara u proizvodnju i istraživanje i razvoj lijekova u SAD-u, a znatna ulaganja planiraju i Eli Lilly i Johnson & Johnson.