epa12010399 A trader at the end of the trading day on the floor of the New York Stock Exchange in New York, New York, USA, on 04 April 2025. World financial markets are continuing to react to reciprocal tariffs that US President Donald Trump implemented this week and the Dow Jones industrial average lost 5.5% today. EPA/JUSTIN LANE
EPA
6.4.2025., 19:59
BURZE UZDRMANE, DOLAR JOŠ POTONUO

Trumpu stiže prvi europski odgovor

Nakon što je tijekom vikenda u 50 američkih saveznih država, većim europskim zemljama, Kanadi i Meksiku održano oko 1200 prosvjeda protiv predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa i njegova savjetnika Elona Muska, jasno je kako nema naznaka stišavanju protivljenja Trumpovim radikalnim mjerama čije su posljedice objektivno vrlo neizvjesne - pa i za sam SAD. Mnoštvo ljudi sudjelovalo je u tim prosvjedima, na svjetskim burzama dolar je još malo potonuo, najavljuju se odgovori, a europski će uslijediti već ovaj tjedan.

Naime, nakon što su obavljene dodatne analize i konzultacije s državama članicama Europske unije, već u srijedu Europska bi komisija trebala donijeti protumjere na američke carine na uvoz aluminija i čelika, a stupile bi na snagu 15. travnja. Dodajmo i kako je najavljen razmjeran odgovor na razini 26 milijardi eura, što približno odgovara procjeni posljedica američkih carina. Kada je riječ o protumjerama na carine SAD-a na automobile i automobilske dijelove, kao i na recipročne carine od 20 %, EK je stava kako neće žuriti, već sve želi podrobno analizirati i bazirati se na tri osnovna elementa, a to su pregovori, protumjere i diversifikacija trgovine. Namjera je pokušati kroz pregovore doći do rješenje za neopravdane carine, pri čemu bi Europa mogla imati veliki adut u snazi svog unutarnjeg tržišta. Ne bude li to moguće, uslijedit će protumjere, pri čemu će se voditi računa da se carine uvedu za one američke prizvode za koje postoji alternativa. Drugim riječima, za proizvode koja Europa na proizvodi neće se uvoditi carine. Treba napomenuti i da Europska komisija ima isključivu nadležnost u vanjskoj trgovini Unije te države članice ne mogu izravno pregovarati sa SAD-om. Naravno, bit će nužno pokušati među članicama ravnomjerno rasporediti teret protumjera, jer nisu sve države EU-a jednako ovisne o trgovini sa SAD-om. Europsko jedinstvo bit će na velikom iskušenju jer će različite zemlje predlagati posve različite proizvode da budu na tom popisu. EK imae i jedan moćan instrument, koji neki nazivaju "nuklearnom opcijom", za borbu protiv prisile (ACI). To omogućava EU-u da uzvrati protumjerama onima koji koriste gospodarsku prisilu i trgovinu da bi utjecali na odluke EU-a, a predviđen je vrlo širok raspon protumjera. Taj instrument EU nikad dosad nije koristio, a paradoksalno je što je osmišljen kao sredstvo za odvraćanje kineskih pritisaka, dok se danas jedni drugima, čini se, opet žele svidjeti.

Inače, prosvjedi protiv Trumpove politike pod zajedničkim nazivom "Hands Off!" bili su najveći otkako je on iznova preuzeo predsjedničku dužnost, prenoseći nezadovoljstvo preoblikovanjem unutarnje i vanjske politike SAD-a. Naime, uz Trumpov blagoslov, Muskov Odjel za učinkovitost vlade srezao je institucije, ukinuvši više od 200.000 poslova u sustavu u kojem je ukupno radilo čak 2,3 milijuna ljudi. Koliko je sve bilo nedovoljno osmišljeno najbolje svjedoči to što su povremeno nužne specijaliste morali iznova zapošljavati. Prosvjednicii u Kanadi, UK, Francuskoj, Njemačkoj, Meksiku i Portugalu okupili su se da bi izrazili neslaganje s raznim aspektima Trumpove politike, uključujući uvođenje visokih carina, smanjenje prava transrodnih osoba, deportaciju imigranata, ograničavanje prava na pobačaj te planove za smanjenje socijalne sigurnosti i zdravstvene skrbi za veterane.

POREZ TEHNOLOŠKIM KOMPANIJAMA?

Kako su nakon svega u Europskoj komisiji posve svjesni kako u pregovorima sa SAD-a nikako ne smiju biti u podređenoj poziciji, doista su moguće sve vrste protumjera kao odgovor, što bi moglo također značiti oporezivanje digitalnih usluga američkih tehnoloških kompanija poput Applea, Amazona i Mete, kao i financijskih usluga (Paypal).