smartphone tiktok
pixabay
2.4.2025., 10:00
Biznis i politika

Trump aktivno uključen u kupoprodaju Tiktoka, Kinezi do 5. travnja moraju naći kupca

Jeff Yass, donator Republikanske stranke, koji ima udjele u Tiktoku spominje se kao glavni mogući kupac. Trump kaže to nije povezano

Prije otprilike tri godine počelo je komešanje Republikanaca i Demokrata u želji da se društvena mreža TikTok zabrani u SAD-u, odnosno da se kineskoj tvrtki ByteDance koja je većinski vlasnik onemogući poslovanje u SAD-u, zbog američke nacionalne sigurnosti. Zakon koji bi to omogućio izglasan je i u Senatu i Kongresu SAD-a, a prethodni američki predsjednik Joe Biden potpisao ga je te je on trebao stupiti na snagu sredinom siječnja ove godine.

Točnije, stupio jest, no novi-stari američki predsjednik Donald Trump odlučuje potpisati veto kojim odluku o njegovu provođenju, a onda i zabrani poslovanja TikToka odgađa do 5. travnja. To će reći, kineska tvrtka ByteDance do 5. travnja mora naći kupca koji će preuzeti većinski dio kineskog vlasništva TikToka, dok Kinezima može ostati manje od 20 posto udjela.

Različita imena

Spominjala su se mnoga imena kao mogući kupci, suosnivač Reddita, Alexis Ohanian, milijarder Frank McCourt vlasnik francuskog nogometnog kluba Marseilla i bivši vlasnik L. A. Dodgersa, čiji je obiteljski biznis povezan s nekretninama i građevinarstom u Bostonu. Spominjao se i Microsoft, Rumble, na kojem se dijele videozapisi, internetska stranica poput YouTubea, pa i Elon Musk, pa i YouTuber James Donaldson poznatiji kao Mr. Beast.

No, čini se da najveću šansu imaju vlasnici koji već imaju svoje udjele u TikToku, a ne dolaze iz Kine - riječ je o kompaniji Susquehanna International Group američkog milijardera i poduzetnika Jeffa Yassa te tvrtki General Atlantic američkog poduzetnika Billa Forda. Spomenimo i da je Ford u upravnom odboru BlackRocka, kompanije BlackRock najvećeg svjetskog upravitelja imovine, s 11,5 trilijuna američkih dolara imovine. Investicijska firma KKR također sudjeluje u pregovorima o kupnji TikToka, piše Reuters. A nije nevažno i da su Trump i njegova administracija uključeni u kupoprodaju TikToka. Tako je proteklog tjedna Trump najavio da je spreman sniziti carine Kini, ako ByteDance pristane na prodaju. To je zapravo samo ponuđena mrkva nakon batine, kad se sjetimo da je nedavno podigao carine Kini. No, da je cilj da TikTok prijeđe u američku ruke visoko na listi prioriteta američkog predsjednika, svjedoči i to da je nedavno najavio da je spreman i produljiti odgodu o zabrani i nakon 5. travnja, ako dogovor još uvijek ne bude finaliziran.

TikTok se brani

TikTok se cijelo vrijeme brani, tvrdeći da opisi koji dolaze iz američkog političkog establišmenta o njihovim poveznicama s kineskom Vladom ne odgovaraju stvarnom stanju stvari. Također tvrde da se podaci koje društvena mreža ima o američkim korisnicima te algoritam koji preporučuje sadržaje američkim korisnicima spremaju na serverima koji se nalaze u SAD-u, a kojima upravlja tvrtka Oracle. Također, kažu da se odluke o moderiranju sadržaja na društvenoj mreži donose u SAD-u.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva trgovine rekao je proteklog tjedna da se njihovi stavovi o carinama nisu mijenjali.

- Protiv smo američkih jednostranih odluka o carinama na naše proizvode. Protiv smo korištenja gospodarskih i trgovinskih odnosa u političke svrhe. Kina je spremna na iskren dijalog sa SAD-om, uz međusobno poštovanje, jednakost i zajedničku korist, rekao je Hedong, a prenosi kineski Global Times.

Podsjetimo da je Trump u prvom mandatu bio gorljivi protivnik TikToka, smatrao ga je prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. U 2020. godini njegova je administracija željela zabraniti TikTok, no sudovi su to onemogućili. Republikanci i Demokrati potom su zajednički, kako smo rekli, u Senatu i Kongresu izglasali zabranu, tj. da ByteDance mora prodati svoj većinski udio u TikToku, ako želi nastaviti poslovati u SAD-u. Kasnije je javnosti Trump svoju želju za time da TikTok ostane u SAD-u, odnosno da prijeđe u ruke nekineskog vlasnika, objasnio animozitetom prema Facebooku, okarakteriziravši ga u ožujku prošle godine neprijateljem naroda.

- Bez TikToka Facebook može rasti, a ja smatram Facebook neprijateljem naroda, rekao je u intervjuu na CNBC-u. Trumpov animozitet prema Facebooku nije nerazumljiv. Facebook, Twitter, a onda i YouTube onemogućili su mu da objavljuje na svojim kanalima na tim društvenim mrežama, nakon ulaska u Kapitol njegovih pristaša, a s objašnjenjem da bi Trump mogao poticati na nemire i nasilje. Posebna je priča što se događalo tog 6. siječnja 2021., a što nije tema ovog teksta, pa preporučujemo da o ovoj temi malo pronjuškate sami.

Biznis i politika

Kako bilo, zanimljivo je da je američki ABC lani pisao da se Trump početkom ožujka 2024. godine sastao s milijarderom Jeffom Yassom, kojeg smo u tekstu spominjali kao vlasnika kompanije koja ima velike udjele u TikToku. Yass je, uz to, piše ABC i veliki donator Republikanske stranke, Trump je odbacio tu argumentaciju, rekao je da se s Yassom susreo samo vrlo kratko te da Yass na tom sastanku uopće nije spominjao TikTok.

No, ako ćemo ići u moguću analizu, Trump je, kako ga se voli okarakterizirati, što će neki shvatiti u negativnom, a drugi u pozitivnom kontekstu - biznismen. U tom smislu Reutersovi nedavni izvještaji o tome da se Yass nameće u kupnji TikToka drže vodu.

Jer, ako ćemo gledati iz političke perspektive, Trumpov kabinet apsolutno ne čine ljudi koji bi preferirali Kinu, pa se Trumpovo odgađanje zabrane TikToka nikako ne može gledati kao neki mali ustupak Kini dok se ne osmisle novi potezi. Trumpov zamjenik JD Vance, državni tajnik Marco Rubio i njegov savjetnik za sigurnost Mike Waltz smatraju Kinu glavnim američkim neprijateljem. U tom smislu mogu se promatrati i Trumpova nastojanja oko mira u Ukrajini. Privlačenjem Rusije, želi je odmaknuti od Kine.