DONJI MIHOLJAC - Bioplinsko postojenje u Industrijskoj zoni Janjevci je u pogonu od 2018. godine. Snimljeno u svibnju 2019. Snimila Snježana Fridl

Bioplinsko postojenje u Industrijskoj zoni Janjevci

2.4.2025., 05:30
NE MOGU DOBITI DOZVOLE

Proizvođači u velikim problemima: Inspekcije obilaze i zatvaraju bioplinska postrojenja

Bioplinska postrojenja ne mogu dobiti dozvolu za gospodarenje otpadom jer se, zakonski, nalaze na poljoprivrednim površinama

U Hrvatskoj gospodarskoj komori, Županijskoj komori Osijek u utorak je održana proširena sjednica Strukovne grupe zaštite okoliša u gospodarstvu, na kojoj se raspravljalo o prijedlogu Pravilnika o HR gnojidbenim proizvodima. Taj pravilnik, prema mišljenju gospodarstvenika, ima određene nedostatke u dijelu koji se odnosi na gospodarenje otpadom, a koji su uzrok nizu problema u funkcioniranju bioplinskih postrojenja.

Kako nam je uoči sjednice na kojoj su se okupili brojni gospodarstvenici otkrila Nataša Uranjek, poduzetnica i predsjednica Strukovne grupe zaštite okoliša u gospodarstvu pri HGK-u, inspektori zaštite okoliša kažnjavaju, pa čak i zatvaraju bioplinska postrojenja jer ona ne mogu ispuniti zakonske uvjete koji se odnose na zbrinjavanje otpada. Ti su zakonski uvjeti definirani kada su ta ista prostrojenja već naveliko radila sukladno sa zakonskim propisima koji su vrijedili u trenutku kada su puštena u rad.

- Izmjenom zakonske regulative bioplinska postrojenja definirana su kao postrojenja koja gospodare otpadom, a da bi gospodarila otpadom, moraju biti u gospodarskoj zoni, što gotovo nigdje nije slučaj, već se ona nalaze uz poljoprivredne površine te stoga ne mogu dobiti dozvolu za gospodarenje otpadom - rekla je Uranjek.

Osijek, 01. 04. 2025., HGK, Strukovna grupa zaštite okoliša u gospodarstvu HGK OBŽ, rasprava, pravilnik, Hrvatski gnojidbeni proizvodi, Nataša Uranjek - predsjednica Strukovne grupe zaštite okoliša u gospodarstvu OBŽBRUNO JOBST

Nataša Uranjek

BRUNO JOBST

Naime, prije dvije godine na snagu je stupio Zakon o gnojidbenim proizvodima kojim je propisano da bioplinska postrojenja svoj supstrat, kao i uređaji za pročišćavanje otpadnih voda svoj mulj, moraju analizirati u ovlaštenim laboratorijima te zbrinuti na odgovarjući način, iako zakonom nije definirano što točno ovlašteni laboratoriji moraju zadovoljiti, već je to definirano Pravilnikom čije se stupanje na snagu čeka već dvije godine i koji, prema mišljenju gospodarstvenika, bez određenih izmjena neće riješiti njihov problem. Prema prijedlogu Pravilnika bioplinska postrojenje i dalje će biti u problemu, jer se nalaze na poljoprivrednim površinama, u pravilu uz farme, i zbog toga ne mogu dobiti dozvolu za gospodarenje otpadom.

- Gnoj koji ulazi u bioplinsko postrojenje deklariran je kao otpad. Ovim Pravilnikom bioplinska postrojenja moći će ukinuti status otpada, međutim, neće moći dobiti dozvolu za gospodarenje otpadom. U protekle dvije godine nestupanjem Pravilnika na snagu gospodarstvo se našlo u raskoraku, inspekcije obilaze postrojenja, kažnjavaju, neka su postrojenja čak i zatvorila, a mi se nadamo da će Pravilnikom ovaj problem biti riješen", rekla je Uranjek.

Osijek, 01. 04. 2025., HGK, Strukovna grupa zaštite okoliša u gospodarstvu HGK OBŽ, rasprava, pravilnik, Hrvatski gnojidbeni proizvodiBRUNO JOBST

Strukovna grupa zaštite okoliša u gospodarstvu HGK OBŽ

BRUNO JOBST

Pomalo apsurdno, u slučaju biopliskih postrojenja ono što je deklarirano kao optad zapravo je koristan supstrat koji bi se mogao koristiti za gnojidbu poljoprivrednih površina.

- Stajski gnoj nekada se noramalno upotrebljavao kao sredstvo za gnojidbu poljoprivrednih površina, međutim, onaj gnoj koji ulazi u bioplinsko postrojenje smatra se otpadom. Dakle, ako ne ulazi u bioplinsko postrojenje, ono nije otpad i može se razastirati po poljoprivrednim površinama, no ako prolazi proces anaerobne digestije u bioplinskom postrojenju, tada se smatra otpadom i postrojenje mora ishoditi dozvolu za gospodarenje otpadom - rekla je predsjednica Strukovne grupe zaštite okoliša u gospodarstvu pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Prema mišljenju gospodarstvenika, koji u utorak nisu željeli javno istupiti o ovom problemu, jer se, kao što smo već spomenuli, suočavaju s kaznama koje iznose i do 60.000 eura, jedan je od problema i nedostatak koordinacije između ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i Ministarstva poljoprivrede. Različiti propisi nalaze se u koliziji jedni s drugima ili su nejasni, nedorečeni pa i nelogični. 

NAJVIŠE BIOPLINSKIH POSTROJENJA U SLAVONIJI

Najveći broj bioplinskih postrojenja u Republici Hrvatskoj nalazi se u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji jer tamo ima najviše farmi, tj. najviše dostupnih sirovina za proizvodnju bioplina. Bioplin je plinovito gorivo proizvedeno iz biomase i drugih organskih komponenti te je jedan od najvažnijih obnovljivih izvora energije. To je plinska mješavina sastavljena uglavnom od metana i ugljikova dioksida, pomiješana zatim zajedno s vodom i ostalim plinovima u tragovima, a nastaje kao proces biološke razgradnje biomase ili preko rasplinjavanja.