NOVAC EURO EURI NOVČANICE
PEXELS
2.4.2025., 10:30
U ožujku inflacija skliznula na 3,2 %

Inflacija usporava, no cijene u ožujku nisu pale, nego su rasle nešto sporijim tempom

Hrvatska i dalje ostaje s najvećom, dvostruko višom, stopom inflacije u eurozoni

Potrošačke cijene u ožujku su bile 3,2 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, što je 0,5 postotnih poena manje nego u veljači, kada su rasle stopom od 3,7 posto na godišnjoj razini, pokazuje prva procjena inflacije za ožujak Državnog zavoda za statistiku, što znači da inflacija usporava drugi mjesec zaredom.

To ne znači da su potrošačke cijene u ožujku pale, već su rasle sporijim tempom nego u ožujku prošle godine, a u odnosu prema veljači ove godine cijene su u prosjeku više 0,4 posto. Kao i tijekom cijele prošle godine, tako su i u ožujku najviše rasle cijene usluga, za 6 posto, a odmah ih slijede cijene hrane, pića i duhana s rastom od 4,4 posto u odnosu prema lanjskom ožujku. Cijene energije u istom su mjesecu porasle za 2,1 posto, a industrijskih neprehrambenih proizvoda pale su za 0,2 posto.

Silazna putanja

U odnosu prema veljači, cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije porasle su za 2,1 posto, a usluga za 0,7 posto, dok su cijene energije u prosjeku pale za 1,2 posto, a hrane, pića i duhana za 0,2 posto.

Usporavanje inflacije drugi mjesec zaredom mogla bi biti naznaka trenda daljnjeg usporavanja inflacije u ovoj godini, što je signalizirala zamjenica guvernera HNB-a Sandra Švaljek u prošlotjednoj saborskoj raspravi kazavši da je "inflacija problem koji je u najvećoj mjeri iza nas", kao i inflacija cijena hrane, te da se u većem dijelu ove godine očekuje postupno usporavanje cijena hrane. Također je dodala da inflacija više nije toliki problem Europskoj uniji, već geopolitička situacija, američko uvođenje carina i moguća odmazda EU-a na takav potez SAD-a. Prema projekcijama HNB-a inflacija bi se trebala nastaviti spuštati tijekom ove godine te bi na godišnjoj razini mjerena nacionalnim indeksom trebala iznositi 2,9 posto.

Vujčić: Ove godine ispod tri posto

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić u utorak je u Osijeku komentirao stopu inflacije u Hrvatskoj koja je prema podacima DZS-a pala s 3,7 na 3,2 posto kazavši da je to u skladu s njihovim procjenama. “Očekujemo da će inflacija postupno pasti ispod 3 posto i da ćemo prosječnu stopu inflacije ove godine imati ispod 3 posto”, tvrdi Vujčić. Kao rezultat toga guverner HNB-a ističe da hrvatsko gospodarstvo raste znatno brže od gospodarstva eurozone i da raste domaća potražnja, što kroz plaće koje su znatno brže rasle nego u eurozoni, što kroz brži rast zaposlenosti jer smo prošle godine kreirali oko 55.000 novih radnih mjesta i kroz priljev sredstava Europske unije koja potiču znatno brži rast investicija nego u eurozoni. “Imamo prošle godine i ove godine tu pozitivnu razliku. Lani je prosječna stopa inflacije bila tri posto, ove godine očekujemo da će biti ispod tri posto, ali će još uvijek biti nešto viša nego u eurozoni”, rekao je Vujčić. T. P.

Podsjetimo, u veljači je prekinut višemjesečni trend ubrzavanja inflacije koji je započeo lanjskog listopada, kada je rast cijena nakon šestomjesečnog usporavanja počeo ubrzavati sve do siječnja ove godine, kada je inflacija dosegnula četiri posto, nakon čega je počela usporavati te je u veljači skliznula na 3,7 posto, a u ožujku na 3,2 posto.

Unatoč usporavanju rasta potrošačkih cijena, Hrvatska je i dalje članica eurozone s najvećom stopom inflacije, gotovo dvostruko višom od cijele zone primjene zajedničke europske valute. Prema jučer objavljenim podacima Eurostata, koji koristi drukčiju metodu izračuna od DZS-a, inflacija je u Hrvatskoj u ožujku iznosila 4,3 posto, jednako kao i u Estoniji i Slovačkoj, čime su te dvije zemlje zajedno s Hrvatskom ujedno imale i najvišu inflaciju u eurozone, dok je u cijelom europodručju prosječna godišnja stopa inflacije u ožujku iznosila 2,2 posto. Nakon Hrvatske, Estonije i Slovačke najviša inflacija, od po 3,6 posto, zabilježena je u Belgiji, Litvi i Latviji.

Građani pesimisti

Inflacija je tako u ožujku blago oslabjela i u eurozoni, i to s 2,3 posto, koliko je iznosila u veljači, na 2,2 posto zbog znatno umjerenijeg rasta cijena usluga koje je prevagnulo nad skokom cijena svježe hrane, pokazuju podaci Eurostata. Tako je hrana poskupjela za čak 4,1 posto u odnosu prema lanjskom ožujku, što je najsnažniji rast od početka godine od kada se u eurozoni bilježi usporavanje inflacije, pa su cijene u ožujku tako rasle istim tempom kao u studenome prošle godine. Svježa hrana pretekla je tako poskupljenjem usluge, čije su cijene u ožujku porasle za 3,4 posto, što je najblaži rast još od lipnja 2022. godine. U odnosu prema veljači, potrošačke su cijene u eurozoni više 0,6 posto, a cijene energije istodobno su niže 2,1 posto.

DZS je najavio da će konačne podatke o indeksu potrošačkih cijena u ožujku objaviti 15. travnja.

Cijene usluga rastu brže od hrane

Guverner Vujčić navodi da cijene hrane blago usporavaju rast. “U biti imamo dva glavna doprinosa rastu inflacije u Hrvatskoj, bez kojih praktički inflacije ne bi ni bilo, a to je rast cijena usluga i hrane. Oni blago usporavaju i rekao bih da je veći problem rast cijena usluga, on je viši nego cijena hrane. Cijene hrane pratile su ono što se događalo i u eurozoni i u drugim zemljama, ali je kod nas rasla nešto brže. Kako se lagano ispuhuje efekt rasta plaća koji smo imali prošle godine, očekujemo da će se i ta stopa inflacije smanjivati iako tu postoje neizvjesnosti koje su vezane uz kretanje cijena hrane osnovnih prehrambenih namirnica na svjetskom tržištu, što je djelomično vezano i uz vremenske uvjete. Kako znamo, sve više klimatske promjene i šokovi klimatskih promjena utječu na cijene hrane”, poručuje Vujčić. T. P.

Iako inflacija na razini eurozone i EU-a usporava od početka godine, građani nemaju takav dojam, odnosno procjenjuju da je rast cijena znatno snažniji, pokazalo je preliminarno mjesečno istraživanje Europske komisije objavljeno krajem prošlog tjedna, prema kojemu je raspoloženje europskih potrošača pogoršano u ožujku, signalizirajući val pesimizma u uvjetima tvrdokornih poskupljenja, a pogoršanje na početku proljeća pokazuje i indeks koji mjeri očekivanja potrošača u EU-u. Istraživanje je tako pokazalo da se raspoloženje europskih potrošača u ožujku ponovo udaljilo od dugoročnog prosjeka, navodi Komisija, koja je anketu provela od 1. do 20. ožujka u 26 zemalja EU-a, uz iznimku Španjolske.

Prema procjenama građana koje je anketirala Europska središnja banka, cijene su u siječnju bile više 3,4 posto nego prije godinu dana, inflacija u eurozoni službeno je iznosila 2,5 posto, a inflacija će prema anketiranim građanima i u idućih 12 mjeseci uvelike nadmašiti rast primanja.