
Uz sajmove se sve više vežu konferencije, prezentacije, okrugli stolovi, obilasci...
Anketa provedena među gospodarstvenicima pokazala je kako su mali i srednji poduzetnici važni i česti korisnici sajamskih usluga.
Prema anketi nešto manje od polovine sajmova ima gotovo tri četvrtine malih i srednjih poduzeća, kao izlagača i posjetitelja na sajamskim priredbama. Još je važnije da mala i srednja poduzeća čine više od 50 posto od ukupnog broja izlagača i posjetitelja na gotovo svakom sajmu.
Ne čudi stoga što su to prepoznali sajamski organizatori, koji su razvili i pripremili posebne usluge i programe kako bi zadovoljili upravo potrebe malih i srednjih poduzeća.
Postoje različite vrste posebnih usluga i programa za mala i srednja poduzeća. Sajmovi su razvili i pripremili različite usluge i programe za potporu malim i srednjim poduzećima, kako bi bili uspješni kao izlagači, ali i posjetitelji na sajmovima diljem svijeta. Najpopularnije i najčešće usluge su poslovni susreti tipa networking i matchmaking programi. Potom su tu edukacijski seminari i radionice na temu kako biti uspješan na sajamskim priredbama.
Prezentacije, marketing i PR aktivnosti – podrška i savjetovanje malih i srednjih poduzeća o važnim temama za sajamski nastup kao što su marketing, promocija, komunikacija i prezentacija na sajmovima neizostavni su dio ovakvih programa.
Bitna stavka su i izgradnja i opremanje izložbenih prostora i općenito uređenja štandova.
Mali i srednji poduzetnici su svjesni važnosti sajmovanja za internacionalizaciju i ulazak na nova tržišta.
Koncept sajamskih izlaganja vrlo je različit kod svakog sajma, a način na koji sajam organizira svoja izlaganja vrlo često je individualan. Zajedničko svima je praćenje trendova i ponuda prilagođena posjetiteljima, uostalom bez praćenja trendova nema ni opstanka, tako da bez suvremenih tehnologija i prilagodbi vremenu nema ni opstanka ni uspjeha.
Uz sajmove se stoga sve više vežu konferencije, prezentacije, okrugli stolovi, posjeti postrojenjima i objektima, a sve kako bi se dala veća važnost, pružilo više mogućnosti i privuklo što više izlagača i posjetitelja. Isto tako se uz stručne skupove sve više organiziraju sajamsko–izložbene aktivnosti, često na vrlo zavidnoj izlagačkoj razini. Ključno za razvoj svakog sajma je povezanost sajmova na međunarodnoj razini kroz koju se mogu pratiti trendovi razvoja i razmjene iskustva. Usporedbe poslovanja većih sajmova s ostalima znatno doprinose razvoju manjih sajmova i prema tome, svaka povezanost je dobrodošla. Osim klasičnih sajamskih priredbi u Hrvatskoj, primjerice, djeluje i oko 500 sajmova trgovačkoga karaktera, i oni imaju svoje posebnosti, ali i važnu socijalnu komponentu.
Kroz održavanje sajmova posljedično se razvija gospodarstvo u smislu promocije izlagača, ali i u smislu indirektne promocije okolnog gospodarstva. Osim toga sajmovi promiču turistički potencijal regije u kojoj se održavaju, snažno utječu na ugostiteljsku ponudu i niz drugih djelatnosti koje nisu direktno vezane uz sajamske izložbe.
Važnost sajmovanja za poduzetnike i obrtnike, ali i za gospodarstvo prepoznata je u mnogim zemljama. Ni Hrvatska, naravno, nije u tome iznimka.