
Promet pao u maloprodaji hrane, rastao u trgovinama neprehrambenih proizvoda
Iako potrošnja u Hrvatskoj kontinuirano raste već 23. mjesec zaredom, u veljači je taj rast bio znatno sporiji. Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku o prometu u maloprodaji, potrošnja je u odnosu prema lanjskoj veljači veća 2,9 posto, što je znatno manje od rasta potrošnje u siječnju u odnosu prema istom mjesecu prošle godine, kada je iznosio 4,4 posto. U odnosu, pak, prema siječnju ove godine potrošnja je u veljači manja 0,9 posto, a treba podsjetiti da su u veljači još bili organizirani bojkoti pojedinih trgovačkih lanaca i platnog prometa, a sredinom veljače organiziran je i jednodnevni bojkot pekarnica. Tako je u veljači pao promet u maloprodaji hrane, pića i duhanskih proizvoda, i to za 4,7 posto, a istovremeno je za 4,7 posto porastao promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima, pokazuju podaci DZS-a.
Nastavak rasta potrošnje pokazatelj je nastavka stabilnog rasta gospodarstva s obzirom na to da je potrošnja najveća sastavnica nacionalnog brutoproizvoda, no povećana potrošnja kućanstava pridonosi i inflaciji. DZS je stoga sredinom ožujka blago revidirao stopu inflacije za veljaču, i to naviše, s 3,6 na 3,7 posto jer su cijene energije porasle više od prve procjene, a istodobno su cijene hrane i pića u veljači pale za 0,4 posto u odnosu prema mjesecu prije. S druge strane, na godišnjoj razini, tj. u odnosu prema veljači prošle godine, najviše su porasle cijene usluga, za 5,7 posto, hrane i pića za 4,9 posto te energije za 3,6 posto. Premijer Andrej Plenković stoga je početkom ožujka pozvao sve aktere na tržištu na društveno odgovorno ponašanje pri određivanju cijena s ciljem daljnjeg smanjenja inflacije.
Slabljenje osobne potrošnje u siječnju i veljači zbog bojkota maloprodajnih trgovačkih lanaca bit će privremenog karaktera te se u nastavku godine očekuje njezin ponovni rast, no on bi trebao biti sporiji nego lani zbog očekivanog usporavanja rasta realnoga raspoloživog dohotka kućanstava, navodi se u proljetnim makroekonomskim projekcijama HNB-a u kojima se također procjenjuje da bi inflacija cijena hrane u nastavku godine trebala dalje usporavati.
Rast potrošnje prati i rast BDP-a, koji je u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao 16. tromjesečje zaredom, i to za 3,7 posto u odnosu prema istom kvartalu godinu prije.