
Novo naftno polje otkriveno u zapadnoj Mađarskoj
Tijekom istražnih bušenja u prosincu prošle godine MOL je otkrio novo naftno polje u blizini Somogysámsona, u zapadnoj Mađarskoj - na dubini od 1250 metara pronađena je nafta.
Zsombor Marton, izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Istraživanje i proizvodnju nafte i plina, izjavio je: "Izuzetno sam ponosan što smo, nakon niza uspješnih istraživanja posljednjih godina, ponovno otkrili novo naftno polje – ovaj put u Prekodunavskoj regiji, gdje smo posljednji put pronašli naftu prije više od desetljeća. Činjenica da smo taj uspjeh ostvarili u koncesiji Bázakerettye, koja ima gotovo stoljetnu tradiciju u naftnoj industriji, jasan je dokaz da u Mađarskoj još uvijek postoji potencijal za istraživanje ugljikovodika. Neprestano otkrivamo dosad nepoznata nalazišta, dodatno jačajući sigurnost opskrbe zemlje: s naftnim ležištima u Vecsésu i Turi te plinskim poljima u istočnoj Mađarskoj dosegnuli smo petogodišnji vrhunac domaće proizvodnje."
"Kao kontinentalna zemlja, Mađarska je uvelike ovisna o uvozu nafte naftovodima i preko posrednika. Jasno je da moramo poduzeti sve što je u našoj moći kako bismo smanjili tu ovisnost. Nastavit ćemo s ulaganjima i učiniti sve kako bismo održali, a po mogućnosti i povećali, proizvodnju", dodao je dr. György Bacsa, glavni operativni direktor MOL-a Mađarska.
Bušenje na naftnom polju Somogysámson, na bušutinama Som-8, počelo je 25. studenoga 2024., a završeno je u božićno vrijeme, nakon 33 dana. Prema ispitivanjima provedenima do ožujka 2025., bušotina trenutno može proizvoditi 1200 barela nafte dnevno, koja se kamionima cisternama transportira u Rafineriju Dunav u Százhalombatti.
Ovo novo otkriće pridonijet će zadovoljavanju energetskih potreba Republike Mađarske. MOL ima ambiciozne planove ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i plina te planira uložiti oko 150 milijardi forinti (377,5 milijuna eura) u proizvodnju nafte i prirodnog plina u Mađarskoj u sljedećih pet godina.
MOL je najveći proizvođač ugljikovodika u Mađarskoj, s gotovo 1300 bušotina za proizvodnju nafte i prirodnog plina. U 2024. godini MOL je osigurao 47 % domaće proizvodnje sirove nafte (gotovo 600 tisuća tona) i gotovo 90 % domaće proizvodnje prirodnog plina (blizu 1,5 milijardi m³). Nadalje, Mađarska zauzima najznačajnije mjesto u portfelju proizvodnje nafte i plina MOL Grupe, trenutačno čineći oko 39 % ukupne proizvodnje. Proizvodnja nafte iz bušotine Som-8 iznosi oko 1200 barela dnevno, što čini približno jedan posto ukupne proizvodnje ugljikovodika MOL Grupe.
Kao dio međunarodnog portfelja MOL Grupe kompanija posjeduje imovinu za istraživanje i proizvodnju nafte i plina u devet zemalja, s proizvodnjom u osam zemalja. U 2024. godini prosječno je proizvodila 93,8 tisuća barela ekvivalenta nafte dnevno. Kako bi održala cilj ažurirane strategije Shape Tomorrow od najmanje 90 tisuća barela dnevno u sljedećih pet godina, kompanija namjerava dodatno ojačati svoj međunarodni portfelj i tražiti dodatna strateška partnerstva. U tom kontekstu, kompanija je nedavno potpisala sporazume o suradnji s nacionalnim naftnim kompanijama Kazahstana (KazMunayGas), Azerbajdžana (SOCAR) i Turske (Turkish Petroleum).
O MOL Grupi: MOL Grupa je međunarodna, integrirana maloprodajna kompanija za naftu, plin, petrokemiju i široku potrošnju sa sjedištem u Budimpešti, u Mađarskoj. Aktivna je u više od 30 zemalja, s dinamičnom međunarodnom radnom snagom od 24.000 zaposlenika te iskustvom dužim od 100 godina. MOL Grupa upravlja trima rafinerijama i dvjema petrokemijskim tvornicama u okviru integriranog upravljanja opskrbnim lancem u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj te posjeduje mrežu od gotovo 2400 benzinskih postaja u deset zemalja srednje i jugoistočne Europe. U svojim aktivnostima istraživanja i proizvodnje MOL se oslanja na više od 85 godina iskustva u području ugljikovodika i 30 godina iskustva u utiskivanju CO2. MOL-ove proizvodne aktivnosti trenutno se odvijaju u osam zemalja, a istraživačke u deset. MOL Grupa predana je transformaciji svojeg tradicionalnog poslovanja temeljenog na fosilnim gorivima u niskougljični, održivi poslovni model i teži postati neto ugljično neutralna do 2050., a istovremeno oblikuje niskougljično kružno gospodarstvo u srednjoj i istočnoj Europi.