NOVAC EURO EURI NOVČANICE
PEXELS
5.3.2025., 06:45
Narodne obveznice

Posljednji dan upisa dvogodišnjih državnih obveznica

Danas (srijeda) posljednji je dan upisa dvogodišnjih državnih obveznica u kojemu mogu sudjelovati i građani, a nakon što dobiju potvrdu o zaprimljenoj ponudi, plaćanje će gotovinski moći obaviti u Fini, u poslovnicama banaka i poštanskim uredima ili bezgotovinski preko internetskog bankarstva. Minimalni iznos ulaganja je 500 eura, minimalna kamatna stopa, odnosno zarada po jednoj obveznici, iznosi 2,6 posto, datum izdanja je 10. ožujka, a rok dospijeća 10. ožujka 2027. godine.

Novina je ovog izdanja narodnih obveznica “premija vrijednosti”, što znači da će svi koji ulože u obveznice, a zadrže ih do dospijeća, osim redovite kuponske kamate dobiti i dodatnih 50 eura. U Ministarstvu financija navode da na ovaj način žele doći do one baze ulagača koja ima relativno male iznose koje bi mogli uložiti i kojima se 13 eura u svakoj godini čini kao relativno mali iznos. Prilikom gotovinskog plaćanja u Fini, za uplate do deset tisuća eura ne plaća se naknada, a za uplate iznad tog iznosa zaračunava se jedinstvena naknada od 12,61 eura, neovisno o visini uplate.

I u ovom izdanju državnih vrijednosnih papira građani mogu reinvestirati, odnosno kupnju nove obveznice mogu podmiriti sredstvima koja im dospijevaju 8. ožujka na temelju izdanja narodne obveznice koju su kupili u ožujku 2023. Reinvestiranje se može obaviti na platformi e-Riznica jednostavnim odabirom opcije “reinvestiranje” ili na šalterima Fine. No građani koji to žele učiniti ne smiju čekati 8. ovoga mjeseca, već odabrati opciju reinvestiranja do zaključenja prvog kruga, dakle danas do 11 sati. Ako ulažu manji ili isti iznos, reinvestiranje će se provesti automatizmom, a u slučaju ulaganja većeg iznosa od onoga koji će dobiti za obveznicu kupljenu prije dvije godine, morat će nadoplatiti. Onim građanima koji ne žele prinos od narodne obveznice iz 2023. ponovno ulagati sredstva će se isplatiti na transakcijski račun otvoren u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu (SKDD). Pritom je bitno naglasiti da je ovakav oblik ulaganja, za razliku od drugih, neoporeziv.