31.03.2014., Budimpesta, Madjarska - Upravna zgrada MOL Grupe."nPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
PIXSELL
26.2.2025., 10:05
Ipak održali stabilno poslovanje

Dobit MOL Grupe lani je pala za 23 %

Dobit prije oporezivanja MOL Grupe u prošloj je godini bila 23 posto niža nego godinu prije, objavljeno je iz MOL-a, uz objašnjenje kako je pad dobiti prouzročen gotovo u potpunosti vanjskim čimbenicima. Iz MOL-a ističu kako je u prošloj godini nastavljen proces normalizacije industrije, što je dovelo do smanjenja dobiti prije oporezivanja. Zanimljivo, smanjenje dobiti na razini MOL Grupe gotovo je jednako padu dobiti prije oporezivanja u Ini, koja je prije dva dana objavila kako je dobit prije oporezivanja u toj tvrtki lani bila 27 posto manja nego u 2023. godini.

Razlika između Ine i MOL Grupe je pritom u ulaganjima u prošloj godini, jer dok je MOL Grupa povećala ulaganja u 2024. godini za 16 posto, ponajviše, kako objašnjavaju, zbog većih kapitalnih izdataka usmjerenih na održavanje u godini s intenzivnim remontima u djelatnosti rafinerija i marketinga, u Ini su ulaganja bila čak i nešto niža u odnosu na 2023. godinu.

Predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor MOL Grupe Zsolt Hernádi komentirao je rezultate, kazavši kako je protekla godina bila teška te ističući da je rat između Rusije i Ukrajine i lani predstavljao izazove koji su morali biti prevladani kako bi se osigurala stabilnost opskrbe.

- Također, regulatorni okvir i državna davanja nastavili su oblikovati naše poslovanje. Povrh svega, neizvjesnost oko budućnosti cijele naftne industrije i dalje je prisutna. Sve je to utjecalo na našu profitabilnost. Usprkos svemu, uspjeli smo održati stabilno poslovanje, na što sam iznimno ponosan. Iako je vanjsko okruženje prošle godine ograničilo naš potencijal rasta, nastavili smo selektivno širiti svoj portfelj, napredovali sa strateškim ulaganjima i poduzeli važne korake za jačanje sigurnosti opskrbe u regiji - rekao je Hernady.

Naglasio je nastavak projekta diverzifikacije opskrbe sirovom naftom, pokretanje proizvodnje zelenog vodika i te otvaranje poliolefinskog kompeksa Tiszaújvárosu, vrijednog 1,3 milijarde eura.

- Postavili smo temelje za širenje vlastite proizvodnje zelene električne energije. Nastavljamo s razvojem solarnih kapaciteta u Mađarskoj i dodatno smo ojačali međunarodnu mrežu poslovanja našeg Istraživanja i proizvodnje nafte i plina preko sporazuma o suradnji. Posebno sam ponosan na novo otkriće i rekordnu proizvodnju u Vecsésu. Izvanredni rezultati u segmentu maloprodaje potvrđuju da smo donijeli ispravnu odluku usmjeravajući se sve više prema krajnjim potrošačima - rekao je Hernady. 

Sigurnost opskrbe ostaje prioritet

Hernady očekuje da će se ove godine neizvjesnosti možda promijeniti, ali neće nestati.

- Forsirana tranzicija naftne industrije stvara ozbiljne izazove za konkurentnost Europe, koje moramo riješiti. Također, sigurnost opskrbe ostaje prioritet za sve sudionike u industriji, a bez raznolike energetske opskrbe, pristupačne energije i snažne industrije, Europa bi se mogla naći u sve težoj situaciji. Naš je zadatak jasan: usredotočiti se na učinkovitost kontroliranjem troškova, nastaviti generirati vrijednost u našim osnovnim poslovanjima i pokretati nove projekte koji imaju poslovni smisao i donose profit - zaključuje Hernady.