beskontaktno placanje, kreditna kartica, debitna kartica, gotovina, novac, kupovina, euro, ilustracijafreepik
freepik
17.2.2025., 19:11
HNB i Ministarstvo financija pokušavaju ih odvratiti

Prihodi od naknada rastu, a banke idu u poskupljenja

U jeku rasta svih ostalih cijena banke najavljuju i novi rast naknada i provizija, pa se sada sprema i njihov bojkot. Nezadovoljstvo potrošača kulminira i jer su banke, podsjetimo, revidirale tarife svojih naknada zbog zahtjeva Hrvatske narodne banke (HNB) da izrade metodologiju po kojoj formiraju cijene usluga.

Iako je intencija HNB-a bila podsjetiti banke da ne mogu mijenjati naknade kako se sjete, one su to, upravo suprotno, iskoristile da bi dio naknada i povećale. Tijekom proljeća očekuje se tako novi val povećanja naknada jer bankari tvrde da i njima rastu troškovi poslovanja, a sve skupa samo će se nadovezati na lanjska poskupljenja u tom sektoru.

Usporedno, ministar financija Marko Primorac poručio je da je spreman zakon po kojem bi jedan račun za građane u banci, onaj na koji moraju primati plaću ili mirovinu, morao biti besplatan, uz određeni opseg usluga na koji bi građani imali pravo. Primorac kaže da se samo čeka HNB da izvijesti o rezultatima okružnice koju je poslao bankama. Iz HNB-a su, pak, poručili da će to napraviti do kraja tromjesečja, a istovremeno su na bankare apelirali da ne dižu naknade. Čak je održan i sastanak u središnjoj banci, no teško da će od toga išta biti. Što se tiče Primorčeva zakona, i njegovu su najavu banke svojevremeno okrenule u svoju korist, pa je tako Zaba još jesenas ukinula naknadu na osnovni račun, ali povećala cijene drugih usluga. Vjerojatno će i sada, ako zakon stupi na snagu, dio onoga što će izgubiti na besplatnom računu, banke samo prebaciti na ostale cijene, odnosno opet opteretiti klijente.

Banke u Hrvatskoj samo su u prvih devet mjeseci prošle godine ostvarile dobit od 1,2 milijarde eura, a čeka se i posljednje tromjesečje. Oko polovinu godišnje dobiti namaknu zapravo kroz kamatne prihode za viškove koje drže na računu kod HNB-a, sukladno s politikom ECB-a. Kada govorimo o ukupnom prihodu banaka u Republici Hrvatskoj ostvarenom od svih naknada i provizija naplaćenih svim sektorima u razdoblju od 2019. do 2023. godine, podaci HNB-a kažu da se udio netoprihoda od naknada i provizija u ukupnom netoprihodu iz poslovanja banaka kretao između 22 i 25 posto, uz blagi rast u 2021. i 2022. godini.

Međutim, kaže HNB, nakon promjene monetarne politike i snažnog rasta kamatnih prihoda banaka, u 2023. taj se udio zbog rasta kamatnih prihoda smanjio na 19 posto. Na razini bankovnog sustava EU-a udio netoprihoda od naknada i provizija u ukupnom netoprihodu veći je u odnosu prema bankovnom sustavu Hrvatske, te se od 2016. do 2023. kretao između 28 i 33 posto. No, ako gledamo ukupne prihode banaka od svih naknada i provizija naplaćenih sektoru kućanstva u 2023., veći su 11,5 posto u usporedbi s prihodima iz 2019., zaključuje HNB.