epa11858235 The logo of Chinese startup DeepSeek on a computer screen in London, Britain, 28 January 2025. Shares in major tech firms plummeted following the growing popularity of Deepseek, a Chinese artificial intelligence (AI) app that offers comparable performance at a fraction of the cost of its rivals. This surge in popularity led to a significant drop in investor confidence in the US and Europe, with US tech giant Nvidia losing a sixth of its company value. EPA/ANDY RAIN
EPA
5.2.2025., 07:00
Kineski model umjetne inteligencije

IT zajednica: DeepSeek donosi revoluciju u razvoj UI-ja, ali je potreban oprez pri upotrebi

Pojavu novog modela umjetne inteligencije, kineske tvrtke DeepSeek, hrvatska IT zajednica označava revolucionarnom za daljnji razvoj te tehnologije, no neki upozoravaju i na oprez zbog nedovoljno jasne zaštite i sigurnosti podataka.

Potpredsjednik Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju - CroAI - Ive Botunac ističe da je DeepSeek "disruptivna inovacija na tržištu umjetne inteligencije donoseći veću transparentnost, pristupačnost i konkurenciju, što dugoročno može znatno promijeniti industriju umjetne inteligencije". Važnim ocjenjuje i što DeepSeek UI modeli otvorena koda postižu bolje rezultate od konkurentskih rješenja razvijenih na zapadnom tržištu, posebice u SAD-u. "Upravo ta otvorenost čini ih izuzetno konkurentnima unutar IT zajednice, jer omogućuje izvršavanje na naprednijim osobnim računalima, bez potrebe za skupom infrastrukturom. Time se tvrtkama diljem svijeta, uključujući startupove i manje UI kompanije, pruža prilika za razvoj vlastitih rješenja temeljenih na ovim modelima", kaže Botunac.

Dostupnost ovih modela po znatno nižim cijenama, u nekim slučajevima, kako kaže, i deset puta nižim, omogućuje veću pristupačnost i demokratizaciju UI tehnologije. Za proizvode DeepSeeka kaže da su globalno dostupni, uključujući i Hrvatsku, gdje u IT zajednici već postoje primjeri implementacije i testiranja. S druge strane, mogućim nedostatcima vidi potrebu za dodatnim prilagodbama i optimizacijom modela.

Potpredsjednik udruge Hrvatskih nezavisnih izvoznika softvera-CISEx i osnivač tvrtke Syskit Frane Borozan kaže da je DeepSeek izazvao "pravi potres" među najvećim tehnološkim tvrtkama u Americi jer obećava moćan UI po znatno nižim troškovima nego modeli koji se trenutno razvijaju u SAD-u. Za najveću prednost tog modela, tzv. open source pristup s otvorenim kodom, kaže da omogućuje istraživanje i prilagodbu, ali i poticanje inovacije te široku dostupnost uz niže troškove treniranja modela, pri čemu iznosi i da je npr. model DeepSeek-V3 zahtijevao samo oko 5,5 milijuna dolara za treniranje, a konkurentski i poznatiji OpenAI tvrdi da je za treniranje njegovih modela potrošeno više od 100 milijuna dolara.

Među izazovima platforme DeepSeek, osim što je nova i još nepoznata, izdvaja i računalne resurse, s čijim se manjkom u toj tvrtki trenutno suočavaju, u odnosu prema američkim konkurentima, kao i američko ograničavanje izvoza čipova, koji su ključni za DeepSeekov razvoj. "Izazov je i koliko će brzo privući partnere i korisnike, ali i to što je DeepSeek razvijen u Kini i podložan regulacijama i cenzuri koje nameće kineska vlada. To bi moglo otežati njegovo prihvaćanje u zapadnom svijetu, gdje su sloboda govora i transparentnost ključni faktori za usvajanje UI rješenja", kaže Borozan, koji i preporučuje isprobavanje tog modela, ali uz oprez pri unosu podataka jer trenutno nije potpuno jasno kako DeepSeek obrađuje i pohranjuje korisničke podatke.

Borozan smatra kako je DeepSeek pokazao da Kina može ostati konkurentna u UI sektoru unatoč američkim sankcijama, te da to poduzetnicima i IT tvrtkama otvara nove mogućnosti. "Za hrvatske tvrtke i istraživače, dostupnost i open source pristup DeepSeeka velika su prilika, pogotovo ako se udružimo s europskim kolegama, jer sami nemamo resurse za pokretanje ovakvih modela. Veliki problem EU-a je što znatno zaostaje na svjetskom UI tržištu, primarno se baveći regulacijom, a manje poticanjem inovacija, bez kojih neće imati što regulirati", poručuje Borozan.

Predsjednik uprave tvrtke King ICT Plamenko Barišić kaže pak da se sve do pojave DeepSeeka realizacija tehnološke vizije da se UI "uvuče" u sve pore našeg života činila preskupom i rezerviranom za velike igrače, koji mogu investirati milijarde dolara u resurse velikih kapaciteta s najnovijim generacijama prilagođenih čipova.

RAZVOJ SE NE MOŽE ZAUSTAVITI

Prorektor za znanost i istraživanje Sveučilišta Algebra Bernays Leo Mršić mišljenja je da je DeepSeek napravio jako puno pozitivnog, kao i da su detalji o tome kako radi DeepSeek zapravo manje važni za utjecaj na gospodarstvo i društvo od reakcije. Kaže i da razumije zabrinutost jer “dolazimo do faze u kojoj umjetna inteligencija sama trenira umjetnu inteligenciju i uči kako donositi odluke”. Razvoj UI-ja opisuje i kao natjecanje na najvišoj razini, kao kada sportaši kažu da je i poraz sastavni dio igre koji pomaže da napreduju, i sve dok ima motivacije za natjecanje, postoji mogućnost da se nešto i osvoji. Problemi nastaju kada razni utjecaji (nepotrebne regulacije, manjak nacionalne strategije, spora propagacija investicija u moderne tehnologije) unište želju za natjecanjem.