Hrvatski turistički konkurenti lani su se vratili u punoj snazi
Grčka, Španjolska i Turska bilježe rekord i broja putnika i turističkog prihoda
Hrvatska je u prvih devet mjeseci od stranih turista zaradila oko 13,2 milijarde eura, odnosno 1,7 posto više nego godinu prije, objavila je Hrvatska narodna banka (HNB). Pritom je u trećem kvartalu, dakle, u tri jaka turistička mjeseca, od srpnja do rujna, zabilježen minus od 0,7 posto, ili 64 milijuna eura manje. Ukupno je, dakle, bilanca u plusu za 225 milijuna eura, s time što je 2023. zarada od turizma bila za oko 11 posto veća nego prethodne godine i iznosila je 14,6 milijardi eura. Treba u obzir uzeti i to da su cijene lani u restoranima i hotelima do studenoga porasle za 10,5 posto, što znači da je realna potrošnja stranih turista ipak nešto manja. HNB je nedavno izračunao i kako su cijene u turizmu u posljednjih pet godina išle gore za 50 posto, a kod konkurencije za 15 do 20 posto.
Završilo "branje šlaga"
U svakom slučaju, i ovi podatci lijepo ilustriraju ono što je već svima poznato, a to je da je Hrvatska pobrala vrhnje nakon pandemije i sporijeg vraćanja konkurenata, posebno onih koji su uglavnom vezani uz aviopromet. Već 2023. se osjetilo, a 2024. to je dodatno potvrdila, da je vrijeme "branja šlaga" prošlo, te da se konkurencija vratila u punom smislu. Dobar primjer je tržište Njemačke, koje je, nakon iznimnog rasta u pandemiji zbog blizine, lani i preklani imalo minuse s obzirom na to da su se Nijemci vratili aviodestinacijama. Novom preslagivanju, ili, bolje rečeno, vraćanju u normalnu tržišnu utakmicu na Mediteranu, kumovala je i inflacija, koja je smanjila kupovnu moć putnika, a koji sve više paze na to koliko će potrošiti za godišnji.
U kojem opsegu su se vratili konkurenti, najbolje pokazuju podatci pojedinih mediteranskih zemalja, koje u pravilu slave rekorde u turističkoj 2024.
Grčki turistički sektor 2024. završio je postavivši nove rekorde u prihodima i dolascima posjetitelja, ako je suditi prema podacima koje je objavio INSETE, analitičko tijelo Grčke turističke konfederacije (SETE). Pri tome su prihodi od turizma za prvih deset mjeseci prošle godine tako u Grčkoj dosegnuli 20,9 milijardi eura, što je povećanje od 5,5 posto u usporedbi s istim razdobljem 2023., pokazuju podatci grčke središnje banke. Prihodi od turizma u Grčkoj za prvih deset mjeseci 2024. tako su već premašili ukupne prihode za 2023., s time što predviđanja govore kako će ukupno u 2024. oni dosegnuti 22 milijarde eura, u odnosu prema 20,5 milijardi eura 2023. Dakle, da će biti milijardu i pol eura veći. Zanimljivi su i podatci o tome s kojih emitivnih tržišta Grci ostvaruju najveće prihode u turizmu. Njemačka je i dalje najveći "uplatitelj", s primitcima od ukupno 3,6 milijardi eura. Prihodi od turista iz Italije porasli su za 15,7 posto, na 1,2 milijarde eura, a primitci iz Ujedinjenog Kraljevstva porasli su za 1,3 posto, na 3,2 milijarde eura. Sjedinjene Američke Države također su zabilježile znatan porast, s rastom prihoda od američkih turista za 10,1 posto, na 1,4 milijarde eura. Nasuprot tome, primitci iz Francuske smanjeni su za 10 posto, na ukupno 1,26 milijardi eura.
Grčka je od siječnja do kraja studenoga prošle godine ostvarila ukupno 36,9 milijuna dolazaka stranih gostiju. Prema podatcima INSETE-a, Grčka je zabilježila 25,5 milijuna dolazaka zračnim i 11,4 milijuna cestovnim putem u prvih jedanaest mjeseci prošle godine, što je povećanje u odnosu prema 2023.
Rušenje rekorda
I u Španjolskoj ruše rekorde posjećenosti i prihoda. Podatci pokazuju kako su u Španjolskoj do kraja studenoga ostvarili 88,5 milijuna stranih dolazaka turista. Prema Državnom institutu za statistiku (INE), zemlja je zabilježila 118,7 milijardi eura u turističkoj potrošnji između siječnja i studenoga, a što je impresivan skok od 16,7 posto u usporedbi sa 2023. Samo studeni donio je 7,7 milijardi eura prihoda od stranih turista, a broj posjetitelja porastao je za 10,3 posto. Španjolsko Ministarstvo industrije i turizma prošlog je tjedna objavilo kako potrošnja stranih turista između siječnja i studenoga 2024. iznosi više od 118 milijardi eura, što za deset milijardi premašuje rekord potrošnje postignut za cijelu 2023., kada je ostvareno 108 milijardi. Do studenoga potrošnja međunarodnih turista porasla je, dakle, za 16,7 posto, a broj posjetitelja za isto razdoblje povećao se za 10,7 posto i dosegnuo 88,5 milijuna turista, broj koji također premašuje rekord iz 2023. od 85 milijuna stranih dolazaka.
Španjolci su ujedno izračunali kako je, primjerice, u studenome svaki strani posjetitelj prosječno potrošio 1361 euro, odnosno 5,2 posto više nego 2023., a potrošnja po danu i putniku također je porasla, za 2,4 posto, dosegnuvši 178 eura. Zanimljiva je i analiza Caxia Banke, prema kojoj je ljeto 2024. učvrstilo španjolski turistički sektor kao jednog od ključnih pokretača španjolskog gospodarstva, nadmašivši gotovo sve povijesne rekorde. Ti se rezultati pripisuju oporavku potrošnje gostiju iz emitivnih zemalja, geopolitičkoj stabilnosti Španjolske i, kako kažu, visokoj međunarodnoj konkurentnosti njezina turističkog sektora. Unatoč rastućem trendu smanjenja sezonalnosti u turizmu, srpanj i kolovoz bilježe izvanredne brojke, navode. Tako su, prema podatcima Državnog zavoda za statistiku (INE), noćenja u srpnju porasla za 1,9 posto, a u kolovozu za 2,5 posto na međugodišnjoj razini, nadmašivši razinu iz prijepandemijske 2019. za 3,2 posto, odnosno 1,3 posto. U kolovozu je, primjerice, u Španjolskoj ukupna potrošnja stranih turista porasla za 13 posto i dosegnula 15,3 milijarde eura.