mladi par mladost
PIXABAY
18.12.2024., 07:00
Financijski savjetnik

Mladi koji rano nauče kako štedjeti lakše će ostvariti svoje ciljeve

Financijska pismenost podrazumijeva sposobnost razumijevanja i upravljanja osnovnim financijskim alatima, poput štednje, praćenja troškova i plaćanja poreza. Ona je ključna za donošenje pametnih odluka, izbjegavanje dugova i ostvarenje financijske sigurnosti u budućnosti. Mladi koji rano nauče kako štedjeti i investirati lakše će ostvariti svoje ciljeve, poput kupnje stana, automobila ili čak osiguravanja mirovine. S obzirom na to da se u školama često ne pridaje previše pažnje tim temama, važno je uzeti stvar u svoje ruke.

Svaka mlada osoba može krenuti sitnim koracima koji joj dugoročno mogu jako pomoći. Primjerice, vođenje evidencije troškova. Kad odredite mjesečni budžet, pratite svoje prihode i troškove. U tu svrhu sada postoje brojni alati i aplikacije, koji vam u konačnici mogu pomoći da zabilježite na što trošite novac i gdje možete uštedjeti. Štednja je pojam koji imamo priliku čuti od rane mladosti, a mnogi se s njom susreću prvi put kad dobiju džeparac, pa sami odlučuju kako će njime raspolagati. Za efikasnu štednju važno je postaviti cilj štednje, primjerice fond za hitne slučajeve koji bi trebao pokriti bar od tri do šest mjeseci troškova života. Mnogi financijski stručnjaci savjetuju odvajanje deset posto mjesečnih prihoda u štednju.

Da biste što bolje znali upravljati novcem, važno je ovladati nekim od najvažnijih financijskih pojmova. Jedan od njih je zasigurno porez. Kao obvezni doprinos koji plaćate državi na temelju svojih prihoda, imovine ili potrošnje, porez financira javne usluge poput zdravstva, obrazovanja i infrastrukture. Ako uskoro izlazite na tržište rada, važno je razlikovati bruto i neto plaću, odnosno koliko plaća iznosi prije i nakon odbitka poreza.

Kako biste se zaštitili od financijskih rizika, važno je upoznati se s pojmom osiguranja. Postoje različite vrste, od zdravstvenog, autoosiguranja ili osiguranja imovine. Osiguravajućoj kući plaća se premija, a zauzvrat se dobiva financijska zaštita u slučaju nepredviđenih situacija. Važno je znati i razliku između kreditne i debitne kartice. Dok s debitnom trošimo novac s našeg računa, kreditna omogućuje trošenje novca koji i nemamo, a moramo ga vraćati s kamatama. Kreditna kartica može biti korisna za hitne slučajeve, ali treba biti oprezan jer se lako naviknuti na trošenje novca koji nije naš i upasti u dugove.

Kako biste “podebljali” svoje financijsko znanje, potrebno je upoznati se i s brojnim drugim pojmovima, poput kamata, kreditne sposobnosti i investiranja.