Poslodavci i sindikalisti upozorili na praksu kompanija iz trećih zemalja: Nepoštena konkurencija prepreka razvoju građevine
Hrvatska građevinska industrija priprema se za investicijski val u cestogradnju i obnovu željezničke infrastrukture koji je procijenjen na 11,2 milijarde eura, uz velike najave i u Sloveniji i drugim zemljama regije, no sve veći izazov domaćim kompanijama za izgradnju dovoljne velike operative i kvalitetnih referenci za konkuriranje u velikim projektima čini nepoštena konkurencija iz trećih zemalja. Ponajprije se to odnosi na kompanije iz Turske i Kine koje koriste nedostatke domaće regulative, inspekcijskog nadzora i procesa javne nabave, pa umjetno niskim cijenama dobivaju poslove na kojima grade svoju operativu i EU reference, ugrožavajući razvoj punog potencijala domaćeg sektora. Ističu to predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca - Udruge poslodavaca graditeljstva i Sindikata graditeljstva Hrvatske.
Hrvatski građevinski sektor raste brže od EU prosjeka. Porast realizacije po radnom mjestu u osam godina povećan je za 28 posto, od kraja 2019. do kraja prve polovine ove godine ukupna primanja zaposlenih u sektoru porasla su za 55,3 posto, ili za gotovo 3,5 puta više od prosjeka EU-a, a zaposlenost je porasla za 24,5 posto. Trenutno je u sektoru graditeljstva više od 118.000 zaposlenih. Istovremeno, zaduženost je višestruko smanjena.
U HUP - Udruzi poslodavaca graditeljstva ističu da imaju znanja i potencijala za iskorak u velikim projektima. No upozoravaju da je uz jaku EU konkurenciju, s kojom se nose na tržištu, sve veći izazov nepoštena konkurencija iz trećih zemalja koja umjetno niskim cijenama cilja velike projekte, ali se javljaju i na natječaje sve nižih pragova vrijednosti. Poslodavci u graditeljstvu ističu i kako se protiv nepoštene konkurencije iz tih zemalja bore njihovi kolege diljem EU-a, i to prilagođavajući regulativu i praksu oko javne nabave, isključujući ponuđače koji ne mogu dokazati poštovanje lokalnih propisa, posebice onih iz radnog prava....
"Veliki infrastrukturni projekti imaju veliki pozitivan doprinos na ukupno gospodarstvo, jer se na njihovoj realizaciji aktivira cijeli niz domaćih dobavljača, proizvođača opreme, inženjera, omogućuje se investiranje u domaću građevinsku operativu i stvaraju se vrijedne reference za domaće kompanije. Ako to prepustimo nepoštenoj konkurenciji koja sa sobom donosi operativu i svoje ljude, smanjujemo pozitivan utjecaj tih velikih investicija na domaće gospodarstvo, ali i onemogućujemo razvoj domaćim kompanijama koje bez većih referenci i operative ostaju osuđene na manje lokalne projekte bez izvoznog potencijala", izjavio je Veljko Nižetić iz Izvršnog odbora HUP - Udruge poslodavaca graditeljstva. Poslodavci ističu da znatne razlike u ponudama koje na javnim natječajima ističu kompanije iz Turske i Kine mogu nastati jedino na zaobilaženju domaće regulative i standarda, najvećim dijelom na nepridržavanju kolektivnih ugovora ili subvencijama iz matičnih zemalja.