Kupujte od pouzdanih izvora, ne dijelite olako svoje osobne podatke
Prosinac je mjesec u kojem je potrošnja građana tradicionalno veća nego u ostalim dijelovima godine. Kupuju se božićni darovi, blagdanske potrepštine, putuje na nekoliko dana odmora i u potragu za adventskim doživljajima. U trgovačkim centrima zamjetno su veće gužve, šareni izlozi mame kupce više nego prije, a internetska kupnja dobiva dodatni zamah.
Internetska trgovina nema radno vrijeme, kupnja je moguća 24 sata dnevno, a proizvod je dostupan i onim najudaljenijim kupcima. Građanima daje veći izbor, jednostavnu usporedbu cijena između više prodavača te uslugu dostave na kućna vrata. Ipak, to je razdoblje i kada je potrebno biti iznimno oprezan jer je niz lažnih internetskih trgovina, a mnogo je i prevaranata koji iskorištavaju ovo doba opuštenije potrošnje kako bi se okoristili. Nemali je broj slučajeva internetskih prijevara i krađe osobnih podataka.
Zbog toga je potrebno biti oprezan i držati se osnovnih i jednostavnih pravila kako ne biste ostali bez novca i kako vaši osobni podatci ne bi bili zloupotrijebljeni. Prvi i osnovni savjet je - kupujte od pouzdanih izvora. Koristite samo provjerene servise i one koji zahtijevaju dodatnu autorizaciju transakcije preko mobilne aplikacije putem vaše poslovne banke. Primjerice, Hrvatska poštanska banka primjenjuje snažnu dvofaktorsku autentifikaciju korisnika i dinamičko povezivanje te će od vas tražiti APPLI3/MDS autorizaciju unutar HPB internetskog bankarstva.
Zlatno pravilo je da nikada ne šaljete presliku kartice, broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici preko elektronske pošte. Za online kupnju ili kad pristupate svom internetskom bankarstvu, uvijek to radite ili od kuće ili s neke druge, dobro zaštićene mreže. Nikada ne šaljite jednokratne zaporke SMS-om, Messengerom, WhatsAppom, Viberom ili drugim servisima.
Posebno provjerite nepoznate trgovine i prodavatelje te je li prijenos podataka prikladno zaštićen, jedan je od važnih savjeta koje nudi i Hrvatska udruga banaka. Prilikom pregledanja interneta koristite HTTPS i SSL protokole. Zapamtite: sam simbol lokota ne znači da je internetska stranica zakonita. Ne šaljite novac nepoznatima. Naime, ako ne biste novac dali osobi koju ste slučajno sreli na ulici, ne činite to ni na internetu. Prije plaćanja - dvaput razmislite i provjerite jeste li razumjeli rizike kupnje preko interneta.