Sindikati Ina Grupe: Ako ne izborimo veće plaće, krećemo u štrajk
Tri reprezentativna sindikata u Ina Grupi – Sindikat gospodarstva (SING), Sindikat naftne djelatnosti (INAŠ) i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN), najavila su na konferenciji za novinare kako su spremna na sve industrijske akcije, uključujući i štrajk u svim tvrtkama Grupe, ako Uprava ne ispuni njihove zahtjeve u kolektivnim pregovorima te ne pristane na povećanje plaća svima.
Smatraju da, s obzirom na dobre poslovne rezultate i vrlo nizak udio plaća u ukupnim rashodima, nitko u Ina Grupi ne bi smio raditi za minimalnu plaću. U Ina Maloprodajnim servisima, s oko 2700 radnika, naveli su kao primjer, više od 50 posto radnika radi za plaću od 870 eura neto, što je daleko ispod 1130 eura - medijalne plaće u Hrvatskoj. Sindikati kažu da u najbogatijoj i najsnažnijoj hrvatskoj kompaniji složene poslove u posebnim uvjetima rada, nažalost, obavljaju potplaćeni stručni radnici s vrhunskim kompetencijama. "Kompanija bilježi izvrsne financijske pokazatelje, ali na štetu radnika. Plaće ne rastu, troškovi života sve su veći, a posebno su ugroženi radnici u IMS-u, jer velik broj njih nije kreditno sposoban. Niska primanja su jedan od glavnih razloga zašto se Ina Grupa suočava s nedostatkom radne snage i zašto naša radna mjesta nisu atraktivna novim zaposlenicima. Poslodavac nove radnike mami većim plaćama na štetu plaća starijih, vjernih radnika, s više od 20 godina staža, iskustva i znanja, čime pridonosi negativnoj selekciji i nezadovoljstvu dugogodišnjih radnika. Uz to, ne žele povećati plaće svima, već samo onima koji pokažu izvrsne rezultate, a mi smatramo da su svi radnici pridonijeli prošlogodišnjoj dobiti od 250 milijuna eura, te zaslužuju veće plaće", kaže Jasna Pipunić, predsjednica SING-a.
Siniša Koritnik, predsjednik INAŠ-a, smatra kako se osim u alate, tehnologije i objekte mora znatnije investirati i u radnike. "Fokus nam je na povećanju osnovnih brutoplaća svih radnika, koje bi u najvećoj mogućoj mjeri trebale pratiti rast minimalne brutoplaće. Ako poslodavac to propusti učiniti sada, za pet ili deset godina ćemo zbog omjera i razlika između plaća svi raditi za minimalnu plaću. Tražimo ujednačavanje dodataka za otežane uvjete rada - rad na platformi, rad na bušotini, rad pod maskama i slično, u Ina Grupi i njihovo povećanje za najmanje 35 posto, uvođenje dodatka za vjernost te plaćanje dodataka prema kategoriji benzinske postaje", ističe.
Zvonimir Mikloš, glavni sindikalni povjerenik u EKN-u, kazao je kako su članove obavijestili o prekidu kolektivnih pregovora. "Podnijeli smo zahtjev za početak postupka mirenja Gospodarsko-socijalnom vijeću. U skladu s rezultatima izjašnjavanja naših članova odlučit ćemo se za najprimjereniju industrijsku akciju, uključujući i štrajk, kako bismo probudili poslodavca i potaknuli ga na nastavak kolektivnih pregovora", rekao je.