PPWR će imati golem utjecaj na industriju zbog smanjenja otpada i povećanja reciklaže
Na ovogodišnjem samitu o industrijskoj ambalaži u Amsterdamu se okupilo više od 100 govornika, 200 brendova, preko 700 sudionika te oko 50 izlagača, što pokazuje da je događaj postao ključna platforma za raspravu o održivosti i inovacijama u industriji ambalaže. Organizator, Packaging Europe, uspio je nadmašiti prošlogodišnji događaj, potvrđujući rastuće zanimanje za samit, njegovu sve veću važnost i sve interesantnije teme.
Brojni stručnjaci iz gotovo svih europskih zemalja, kao i mnogi s drugih kontinenata, pridružili su se događaju kako bi zajedničkim snagama pridonijeli oblikovanju održive budućnosti u svijetu pakiranja.
Na samitu u Amsterdamu sudjelovali su vodeći stručnjaci i predstavnici ključnih organizacija i tvrtki iz industrije ambalaže. Među njima su bili i Francesca Stevens iz EUROPEN-a, Wolfgang Trunk iz Europske komisije, Joachim Quoden iz EXPRA-e, Tim Sykes iz Packaging Europea, Hans van Bochove iz Heinekena, Virginie Helias iz P&G-a, Holly Nelson iz Unilevera, Emmanuelle Bautista iz CITEO-a, Trent Huntington iz Kraft Heinza, Marjukka Kujanpää iz Stora Enso, Michael Nieuwesteeg iz NVC-a i mnogi drugi. Ovi stručnjaci dali su ključne uvide u smjerove razvoja i izazove održivosti pakiranja te su svojim iskustvom i znanjem pomogli oblikovati smjernice za budućnost industrije.
Sadržaja je bilo toliko da su se paneli, predavanja, prezentacije i interaktivne radionice održavali usporedno u više dvorana, a centralna dvorana bila je živo središte networkinga, razmjene ideja i druženja.
Na Strategy Stageu raspravljalo se o važnosti strateškog usklađivanja i kolektivne akcije kako bi se prevladali ekonomski i regulatorni izazovi. Jedan od glavnih fokusa bio je PPWR (Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu) te novi EU zakoni koji su izazvali široku diskusiju među sudionicima, uključujući predstavnike EUROPEN-a i Europske komisije. PPWR će imati golem utjecaj na industriju ambalaže jer nameće obveze glede smanjenja otpada, povećanja reciklaže i bolje usklađenosti sa zakonodavstvom EU-a. Uzimajući u obzir predstojeće regulative, sudionici su se fokusirali na izazove koje ta uredba donosi, posebno glede prilagodbe industrije novim standardima i smanjenju ekološkog otiska pakiranja.
Tijekom rasprava poseban naglasak stavljen je na zeleni rast i mogućnosti koje PPWR otvara za daljnje poboljšanje održivosti ambalaže kroz inovacije. Uslijedila je i rasprava o globalnim izazovima koji proizlaze iz regulacija poput PPWR-a, a govorilo se i o ulogama brendova i proizvođača ambalaže u ostvarivanju ciljeva smanjenja otpada. Drugi dan samita otvoren je raspravom o održivim globalnim lancima opskrbe i kružnoj ekonomiji plastike, s naglaskom na međunarodne pregovore koji također imaju velik utjecaj na implementaciju održivih rješenja u industriji ambalaže.
Velika pozornost poklonjena je i temama ponovne upotrebe ambalaže, jer je postavljanje temelja za stvaranje većih sustava ponovne upotrebe od ključne važnosti za usklađivanje s budućim regulatornim okvirom. Također, govorilo se o digitalnim tehnologijama, kao što su digitalni vodeni žigovi, koji mogu pridonijeti reciklaži ambalaže ostvarujući važan cilj – automatizirano odvajanje ambalažnog otpada.