Hrvatski kampovi najskuplji u Europi
Najskuplje kampiranje je u nas, s prosjekom od 65 eura, a najjeftinije u Njemačkoj, s 38 eura, navodi se u ADAC-ovoj analizi
Hrvatski kampovi imaju najveću razliku u cijeni ljeti i zimi, a ujedno su i najskuplji u Europi. Pokazala je to analiza ADAC Pincampa, njemačkog autokluba koji slovi za najrelevantniji izvor informacija za njemačke, ali i europske kampiste. To više što je ADAC preuzeo i nizozemski ANWB, još jednu za kampiste relevantnu organizaciju.
Zajednička crta
U Pincampu su tako naveli kako na određivanje cijene utječu mnogi čimbenici, kao što su iskustvo, ciljne skupine, praznici na emitivnim tržištima, objekti i lokacija destinacije, osoblje, troškovi i konkurencija, ali s obzirom na to da se radi o kampingu, ujedno i klima te vrijeme. Međutim, cjenici mnogih kampova imaju jednu zajedničku crtu, i to da gosti u predsezoni i posezoni plaćaju manje nego u sezoni. Kolike su te razlike, pokazalo je ovo istraživanje u kojem su u ADAC-ovu Pincampu usporedili prosječne cijene noćenja u visokoj sezoni, dakle, u srpnju i kolovozu, s onima izvan sezone. Analiza je pokrila oko 4000 kampova u deset glavnih europskih destinacija za odmor. Rezultati su, kažu, iznenađujući. Naime, u južnoj Europi cijene u visokoj i niskoj sezoni uvelike se razlikuju. U srednjoj i sjevernoj Europi razlika je ipak znatno manja. To upozorava na puno veću sezonalnost i ovisnost o suncu i moru u mediteranskim zemljama, pa tako i Hrvatskoj, ali i činjenicu da ove zemlje tek počinju razvijati kamping kao cjelogodišnji proizvod. Naime, u Hrvatskoj se praktički na prste jedne ruke mogu nabrojiti kampovi otvoreni cijele godine, dakle i tijekom zime.
U ADAC-u su naveli kako hrvatski kampovi pokazuju izrazito jaku diferencijaciju. Parovi plaćaju prosječno 28,50 eura po noćenju izvan sezone, odnosno nešto više od polovine cijene u sezoni. Konkretno, kampiranje izvan sezone u Hrvatskoj stoji 48 posto manje nego u sezoni. Talijanski, španjolski i francuski menadžeri kampova također koriste cjenovne poticaje kako bi potaknuli goste da rezerviraju u predsezoni i posezoni pa su cijene izvan sezone u ovim zemljama gotovo 40 posto niže nego u špici sezone.
Na začelju
S druge strane, Nizozemska, Danska, Švedska, Austrija i Švicarska pokazuju manje razlike između cijena u sezoni i izvan nje. Naime, prosječna razlika u cijenama u kampovima u tim zemljama je od 17 do 27 posto. Njemačka je, pak, na začelju po razlikama u cijenama. Razlika između sezone te predsezone i posezone je mala, pa u Njemačkoj gosti kampova u prosjeku plaćaju samo 10 posto manje izvan sezone nego u sezoni. No kažu kako su i ljeti tu cijene niže od prosjeka.
U 2024. kampisti su morali platiti znatno više za svoj ljetni odmor nego prethodnih godina. Prema ADAC Pincampovoj analizi, cijene kampiranja ove su godine u prosjeku porasle za 14 posto diljem Europe tijekom vrhunca sezone. Tročlana kamperska obitelj noćenje na parceli u kampu je u ovogodišnjoj ljetnoj sezoni prosječno plaćala 52 eura, a lani je to iznosilo 45 eura. U usporedbi glavnih destinacija za odmor Njemačka je najjeftinija zemlja za kampiranje, s 38 eura po noćenju. Dosadašnji šampion povoljnosti Švedska na drugom je mjestu ljestvice najjeftinijih glavnih destinacija za odmor, s cijenom od 39 eura. Najskuplje kampiranje je, pak, u Hrvatskoj, s prosjekom cijena od 65 eura, pa je tako Italija ostala na drugom mjestu, sa 63 eura po noćenju, a Švicarska je treća, s prosjekom od 56 eura po noćenju. Kako kažu u Pincampu, poskupljenje u Hrvatskoj, čiji su kampovi najskuplji u Europi, može se objasniti ponovnim podizanjem kvalitete kamping-ponude i prelaskom na euro. Jer već nekoliko posljednjih godina hrvatski su kampovi u samom vrhu ljestvice najboljih kampova u Europi, pa se može reći kako se kamping doista profilira u smjeru u kojem se hrvatski turizam i strateški odredio, destinacija koja s nepuno kapaciteta ima top-kvalitetu i visoke cijene. Ono na čemu se očito treba poraditi je produženje sezone jer i najveća razlika u ljetnim i zimskim mjesecima u Europi pokazuje kako su kampovi još uvijek dominantno vezani uz ljetne mjesece.
Analiza cijena Pincampa utvrđuje iznos koji tročlana kamperska obitelj mora platiti za noćenje u kampiranju u špici ljetne sezone. To uključuje troškove za dvije odrasle osobe, jedno dijete do 10 godina te naknadu za parcelu za kamper ili kamp-prikolicu.